Mi az a babaváró hitel?
A babaváró hitel egy legfeljebb 10 millió forintos, szabad felhasználású kölcsön, amely, bizonyos feltételek teljesülése mellett, kamatmentes. Az állami támogatás több szinten is jelentkezik egy babaváró hitelnél, a hitelösszeg és a kamatmentesség biztosítása mellett a törlesztés szünetel(het), és a tartozásból való elengedés is lehetséges.
Öt éven belül kell szülessen a gyermek
A babaváró hitel akkor lesz kamatmentes, ha legalább egy gyermekünk születik, méghozzá a szerződéskötéstől számított öt éven belül. Ha ez nem történik meg, annak többféle következménye van, a legfontosabb, hogy az addig igénybe vett állami támogatást vissza kell fizetni, a hitelünk pedig piaci kamatozásúvá válik. A legtöbb kedvezmény úgy érvényesíthető, ha három gyermekünk születik, úgy lehet a legnagyobb mértékű támogatáshoz jutni. Az első gyermek születését követően ugye kamatmentes lesz a hitel, ráadásul három évre felfüggeszti az állam a hitel törlesztését, a második gyermek után ugyancsak három év szüneteltetés következik a törlesztésben, emellett a fennmaradó tőketartozás 30 százalékát elengedi az állam. Harmadik gyermek születése esetén pedig nem kell további fizetni, a teljes hátralévő tartozást elengedi az állam.
Ezek a legfontosabb feltételek
A legfontosabb feltételek életkorra, valamint társadalombiztosítási jogviszonyra vonatkoznak. A hitelt olyan házaspárok kaphatják meg, ahol a férj és a feleség egyaránt elmúlt 18 és utóbbi még nem töltötte be a 41. életévét. Az igénylő házastársak közül legalább az egyiknek minimum három éves, folyamatos TB-s jogviszonnyal kell rendelkeznie.
Maximum 10 millió forintot lehet igényelni
A babaváró kölcsön maximum összege 10 millió forint, ami szabad felhasználású, azaz bármire el lehet költeni. Fontos tudni, hogy a kölcsön lakáshitel önerőként is megállja a helyét, méghozzá a hitelösszeg 75 százalékáig. Ehhez viszont az is szükséges, hogy a lakáshitelt a babaváró folyósítását követő 90 napon belül megigényeljük.
Mi lehet kizáró ok a babaváró hitel igénylésénél?
A babavárót banktól kell igényelni, s ahogyan minden más kölcsön esetében, itt is meg kell felelni a hitelbírálatnak, azaz csak akkor kaphatjuk meg a kölcsönt, ha az adott pénzintézet hitelképesnek minősít minket. Ehhez megfelelő jövedelemmel kell rendelkezni, és a házaspár egyik tagja sem lehet fent a KHR listán.
A futamidő és a havi törlesztőrészlet is maximalizált
Ahogyan korábban már említettük, a babaváró hitel maximális összege 10 millió forint. A futamidő is maximalizált, legfeljebb 20 év lehet. Ezek mellett ezen terméknél a havi törlesztőrészlet felső összeghatára is meg van határozva, ez pedig 50 ezer forint, azaz ennél többet nem fizethetünk havonta. A törlesztő az állami kezességvállalási díjat is tartalmazza.
Mennyit kell visszafizetni, ha nem születik gyermek öt éven belül?
A folyósítást követően a babaváró hitel 5 évig kamatmentes, de ezen időszak alatt kell szülessen egy gyermek. Ha ez nem valósul meg, akkor az addig igénybe vett támogatás összegét 120 napon belül kell visszafizetnie az adósnak, méghozzá egy összegben. A visszafizetendő összeget a hitel igénylésekor érvényes öt éves futamidejű állampapírhozamból számolják ki, egészen pontosan a hozam 130 százalékának két százalékkal növelt értéke. A kamattámogatás visszafizetése csak egy dolog, a babaváró hitel ezt követően ugyanis piaci kamatozású (tehát jóval gyengébb feltételekkel rendelkező) személyi kölcsönné válik a futamidő végéig.
Ezekre a dokumentumokra van szükség az igényléshez
A hitelező pénzintézetek gyakorlata eltérő lehet a babaváró hitelbírálatánál (például a minimális életkor, vagy a jövedelem nagysága kapcsán), ám általánosságban le lehet írni, hogy milyen dokumentumokra lehet szükség az igényléshez. Ezek: személyi azonosító igazolvány, 30 napnál nem régebbi munkáltatói igazolás, vállalkozóknak NAV jövedelemigazolás, a TB jogviszony (három év) igazolása, bankszámlakivonat.
Mi felel meg TB jogviszonynak a babavárónál?
Ehhez a szabad felhasználású kölcsönhöz három éves TB jogviszony igazolása szükséges, legalább a házaspár egyik tagjánál. A jogviszonynak folyamatosnak kell lennie, az nem gond, ha valaki a három év alatt munkahelyet váltott, de a két munkahely között nem szabad 30 napnál többnek eltelnie. TB jogviszonyt a vonatkozó törvény szerint az alábbiak jelentenek: munkaviszony, főállású egyéni vállalkozó, főállású társas vállalkozó, szövetkezeti tagság (munkaviszony, vállalkozási jogviszony, vagy megbízási jogviszony alapján), álláskeresési támogatásban való részesülés, egyházi munka, mezőgazdasági őstermelői tevékenység, főállású kis adózó. A nappali felsőoktatási intézményben eltöltött időszak beleszámít a három éves TB jogviszonyba, de a három évből legalább az utolsó 180 napban kell lennie munkaviszonyból, vagy vállalkozásból származó jövedelemnek. A felsőfokú tanulmányok vége, illetve a munkavégzés elkezdése között maximum 6 hónap telhet el. A tanulószerződéses szakképzés időszaka nem számítható bele a TB jogviszonyba. A közmunka legfeljebb egy évvel számítható bele a babaváró kölcsön igényléséhez szükséges, három éves TB-időszakba. Külföldi munkával is lehet TB-jogviszonyt igazolni, de a kérelem benyújtása előtti 180 napban csak magyarországi jogviszony vehető figyelembe.
Aki külföldön dolgozik, nem igényelheti a babaváró kölcsönt?
A TB jogviszonynak, az igénylés benyújtását megelőző 180 napban hazai munkából kell származnia, ezzel együtt a jövedelem igazolható külföldről is. Ez azt jelenti, hogy az igénylő házaspár lehet hitelképes külföldi jövedelem alapján, persze a TB jogviszonyra való feltételeknek mindenképpen meg kell felelni. Ehhez a bankok is szigorúan kötve vannak.
A már meglévő gyermek, gyermekek nem számítanak?
A babaváró kölcsön, illetve a támogatás szempontjából nem, csak azok a gyermekek, akik a szerződéskötést követően jönnek a világra.
Mire van szükség a terhesség/születés igazolására?
A terhesség ideje alatt a várandós gondozási könyvvel lehet igazolni a várandósság állapotát. Ha már megszületett a gyermek, anyakönyvi kivonatra, lakcímkártyára és adóigazolványra lesz szükség. Előfordulhat, hogy valaki örökbefogadással kívánja a családját gyarapítani, így is lehet babavárót igényelni, ekkor az örökbefogadási engedélyt jelentő határozatot kell majd bemutatni, a gyermek lakcímkártyája és adóigazolványa mellett.
A feltételek 2020 elején módosultak
A babaváró igénylésének feltételei 2020. január elsejétől változtak némileg. Korábban a TB jogviszonyba (amelynek minimum három évesnek és folyamatosnak kell lennie) bele lehetett számítani a tanulmányi szerződés alapján szakképző iskolákban folytatott tanulmányok időszakát, azaz a szakgimnáziumban, szakközépiskolákban eltöltött éveket. Most már erre nincs lehetőség.
A fizetési moratórium a babaváróra is vonatkozik?
Igen, a 2020 márciusában meghirdetett fizetési moratórium érvényes az addig megkötött szerződéssel rendelkező (egészen pontosan: már folyósított) babaváró hitelekre is. A fizetési moratórium jó lehetőség a kamatmentes babaváró hitellel rendelkezőknek. Akik élni szeretnének vele, nincs semmi dolguk, akkor kell a pénzintézetnek nyilatkozni, ha továbbra is szeretnénk folytatni a hitel törlesztését. A fizetési moratórium eredeti határideje 2020. december 31. volt, de ezt nemrég kitolták 2021. június 30-ig. Azoknak az adósoknak, akik moratóriumban maradnak, továbbra sem (2021. június 30-ig) kell megfizetniük a babaváró kezességvállalási díját.
Ha nem jön össze a gyermekvállalás öt éven belül
Ha nem születik gyermek a szerződéskötést követő öt éven belül, akkor az adós(ok) elveszítik a kedvezményeket, és a korábban igénybe vett állami támogatást egy összegben, 120 napon belül vissza kell fizetni. A kölcsön ezt követően, a futamidő végéig piaci kamatozásúként működik majd. A visszafizetendő összeget úgy számolják ki, hogy az öt éves futamidejű állampapírhozam 130 százalékának két százalékkal növelt értékét veszik. A visszafizetés így akár súlyos teher is lehet, ráadásul a törlesztőrészletünk is nagyot emelkedik. Ha egészségügyi oka van a gyermekvállalás elmaradásának, akkor be kell adni egy orvosi igazolással ellátott kérelmet, még az öt éves időszakon belül. Ez egy méltányossági kérvény, amelynek pozitív elbírálása kedvezőbb feltételeket hozhat a visszafizetésnél.
Meddig van lehetőség babaváró kölcsönt igényelni?
A jelenlegi helyzet szerint a támogatást még két évig, 2022 végéig lehet igénybe venni. Egészen pontosan 2022. december 31-ig van lehetőség szerződést kötni, tehát még bőven van ideje annak, aki ebben a konstrukcióban gondolkodik.
A babavárót házaspárok igényelhetik
A babaváró hitelt kizárólag házastársak igényelhetik, méghozzá együtt. A konstrukció kihirdetésekor feltétel volt, hogy a pár legalább egyik felének első házasnak kell lennie, de ez 2020 nyarától megváltozott, most már két elvált házasfél is igényelhet babavárót, és nem számít, hogy a korábbi házasságból született-e gyermek. A házaspár mindkét tagjának szükséges magyarországi lakcímmel rendelkeznie, és magyar állampolgárságúnak kell lennie. A feleségnek 18 és 40 év közöttinek kell lennie. Legalább az egyik félnek hároméves, folyamatos TB jogviszonnyal kell rendelkeznie. Sem a férj, sem a feleség nem lehet büntetett előéletű, és NAV-tartozásuk sem lehet. A KHR (adós) listán való aktív szereplés is kizáró ok, ha valaki passzív KHR-es (azaz már visszafizette adósságát), az elvileg kaphat babaváró hitelt, de erről a bankok maguk dönthetnek.
Ilyen a babaváró igénylésének rendje
A babaváró hitelt a szerződött bankoknál lehet igényelni, a pénzintézetek hivatottak dönteni arról, hogy valaki kaphat, vagy nem ilyen hitelt. A bankok az állami szabályozás mellett saját szabályzatukat is követik a hitelbírálatnál. Fontos tudni, hogy a bankok kötelesek 10 munkanapon belül elbírálni a kérelmeket. Az igénylőnek meg kell felelnie a bank által kialakított jövedelmi feltételeknek, a pénzintézetnek természetesen figyelembe kell venni a JTM szabályozást. A bankok meghatározhatják a futamidőt és azt is, hogy mekkora a náluk felvehető hitelösszeg minimuma. Ahogyan azt is, hogy mekkora lehet az igénylő, vagy igénylők minimum életkora.
Felmentés adható a kamattámogatás visszafizetése alól, ha
Az igénybe vett állami kamattámogatást vissza kell fizetni, ha öt éven belül nem születik gyermek. A visszafizetés alól ugyanakkor létezik felmentés, mégpedig haláleset, megváltozott munkaképesség, vagy egészségügyi okok miatt. Ha a felsoroltak közül valamelyik bekövetkezik, lehet kérvényezni a felmentést, ugyanakkor az csak a kamattámogatás visszafizetésére vonatkozik, a hitel megmarad és piaci kamatozásúvá válik. Ha egy párnak egészségügyi okokból nem lehet gyermeke, akkor azt kell igazolniuk, hogy részt vettek a reprodukciós eljárásban, és a próbálkozások sikertelenek voltak, vagy azt, hogy egyikük igazoltan nem alkalmas reprodukciós eljárásra, vagy: számukra a gyermekvállalás orvosilag ellenjavallt.
Mi történik válás esetén?
Ha a babaváró hitelt igénylő házaspár elválik, akkor megszűnik a kamattámogatás, az éppen aktuális tartozás pedig piaci kamatozású kölcsönként működik tovább. Amennyiben nem született gyermekük a megszabott öt éven belül, vissza kell fizetniük az állami kamattámogatás meghatározott összegét. Újabb hitelt egyik fél sem vehet már fel a későbbiekben.
Banki követlemények a hitel felvételéhez
Sberbank
- az adósnak vagy az adóstársnak rendelkeznie kell legalább 100.000 Ft nettó jövedelemmel
- a hitel összege minimum 300.000 Ft
- az igénylés alsó korhatára mindkét fél esetében 18 év
- Futamidő minimum 60 hónap – maximum 240 hónap lehet (ehhez hozzáadódik a törlesztés szüneteltetése)
MKB Bank
- a hitel összege minimum 1 millió forint
- az igénylés alsó korhatára 21 év
- a JTM mutató számítása szerint kell megfelelni az igénylőknek
- hitelbírálat 10 napot vesz igénybe a dokumentumok benyújtását követően
- Egyik fél sem szerepel a negatív KHR listán
K&H Bank
- igénylés alsó korhatára 21 év
- a hitel összege minimum 1.000.000 Ft
- kölcsön futamideje 60 – 240 hó között, továbbá a 3 éves szüneteltetés
Takarék csoport
- igénylés alsó korhatára 18 év
- az igénylés felső korhatára nincs külön szabályozva
- a hitel összege minimum 2.000.000 Ft
- legalább 3 hónapos bankszámlamúlt bármely hazai pénzintézetnél
OTP Bank
- Minimum 100.000 Ft nettó jövedelem szükséges
- a hitel összege minimum 1 milliós forint
- igénylés alsó korhatára 21 év
- minimum futamidő 64 hó
Erste Bank
- a házastársak jövedelme együttesen legalább nettó 180.000 Ft kell hogy legyen
- igénylés alsó korhatára 23 év mindkét félnél
- a hitel összege minimum 2,5 millió forint
- minimum futamidő 60 hó
Budapest Bank
- Mindkét félnek meg kell lenni a minimálbérnek, ha csak az egyik fél igazol jövedelmet, akkor nettó 130.000 Ft szükséges a babaváró hitel igényléshez
- igénylés alsó korhatára 21 év (aki a jövedelmet igazolja), a másik fél legalább 18. életévet betöltötte
- az igénylés felső korhatára a futamidő végén 75 év
- a hitel összege minimum 1 millió forint
Unicredit Bank
- a hitel összege minimum 1 millió forint
- az igényléshez minimum nettó 110.000 Ft jövedelem szükséges
- igénylés alsó korhatára 18 év
- minimum futamidő 72 hó
CIB Bank
- a hitel összege minimum 1 millió forint
- minimum futamidő 62 – 240 hó
- legalább 20 évesnek kell lennie mindkét félnek
- legalább 150.000 nettó jövedelmet kell igazolni a főadósnak
- hitelkiváltásra is fordítható a babaváró hitel
- ha mindkét fél igazol jövedelmet, akkor mindkét félnek legalább a nettó minimálbérnek megfelelő jövedelemmel kell rendelkeznie 99.085 Ft
Gránit Bank
- a hitel összege minimum 1 millió forint
- házaspár jövedelmét együtt vizsgálják
- igénylés alsó korhatára 18 év
- az igénylés felső korhatára nincs külön szabályozva
Raiffeisen Bank
- a hitel összege minimum 1 millió forint
- minimum futamidő 72 – 240 hó
- az igazolt nettó jövedelemnek el kell érnie a 160.000 Ft szükséges
- a feleségnek 23 és 41 év közöttinek kell lennie
Így igényeljünk babavárót!
A babaváró hitel igénylésének folyamata nem bonyolult. Először is érdemes ellenőrizni azt, hogy jogosultak vagyunk-e erre az államilag támogatott kölcsönre. Oldalunkon láthatóak a bankok ajánlatai és feltételei, ismertetőnkben pedig az állami szabályozás feltételeiről is részletesen olvashatnak az érdeklődők. Ha ezzel megvagyunk, böngésszük át a pénzintézetek termékeit és válasszunk közülük. A választást követően az adott banknál kell leadni igénylésünket. Amennyiben megfelelünk a feltételeknek, a bank pozitívan bírálja el kérelmünket, azaz jöhet a szerződéskötés, amelyet követően a hitelező folyósítja bankszámlánkra az igényelt összeget. Nem kell elkeseredni, ha esetleg egy bank elutasította kérelmünket, elképzelhető, hogy egy másik pénzintézetnél szerencsével járunk.