A 2020. március 19-éig felvett (folyósított) hitelek esetében lehetőség van arra, hogy adósok ne fizessék a törlesztőrészleteket. Ez az úgynevezett törlesztési moratórium, amely eredetileg a 2020. december 31-éig tartott volna. Ősszel az országgyűlés úgy döntött, hogy bizonyos feltételek mellett további fél évvel meghosszabbítható a moratórium időszaka, most viszont kiderült, hogy nem lesznek feltételek.
A törlesztési moratórium a magyar kormány által létrehozott gazdasági intézkedéscsomag része. A terheket enyhítő, támogatásokat tartalmazó csomagot a koronavírus-járvány okozta rosszabb gazdasági környezet miatt állították össze. A járványhelyzet különösen érzékenyen érintett bizonyos ágazatokat (azokban pedig rengeteg családot és vállalkozást), amelyeknek segítségre van szüksége a válságból való kilábaláshoz. A törlesztési moratórium azokra a lakossági és vállalati kölcsönökre vonatkozik, amelyeket 2020. március 19-éig felvettek az adósok.
A törlesztési moratórium eredeti határideje 2020. december 31. volt. A kormány ősszel úgy döntött, hogy a törlesztőrészletek nem fizetése bizonyos feltételek mellett további fél évvel meghosszabbítható. A lehetőséggel többek között a gyermeket nevelők, a nyugdíjasok, a közfoglalkoztatottak, illetve az álláskeresők – most már fogalmazhatunk úgy – élhettek volna. A vállalkozásokra külön szabályozást alakítottak volna ki. Azért szerepel feltételes mód az utóbbi két mondatban, mert időközben változott a döntés: a törlesztési moratórium mindenki számára meghosszabbodik, azaz a feltételei nem változnak 2021. július 1-ig.
Az adósoknak nincs tennivalójuk az ügyben, egyedül azoknak, akik szeretnék fizetni hitelüket. Nekik ezt a szándékukat jelezniük kell hitelező pénzintézetüknél. A moratóriummal élő adósoknak később, a moratórium után sem növekszik meg a havi törlesztőrészlete, viszont hitelük futamideje igen. Emiatt azoknak, akiknek nem okoz gondot a törlesztőrészletek további fizetése, érdemes elkerülniük a felfüggesztést. A nehéz helyzetben lévőknek viszont nagyon is jól jön a további haladék.
A kormány 2020. március 19.-től 2020. december 31-ig törlesztési moratórium kihirdetésre került bizonyos hiteltípusokra, ami a lakossági és a vállalati ügyfelekre egyaránt vonatkozik. Lényegében év végéig az adósoknak nem kell törlesztőrészletet fizetniük.
A törlesztési moratórium azokra a szerződésekre vonatkozik, amelyek március 18. éjfélig fennálltak, illetve amelyeket ugyaneddig a napig folyósítottak is. A lakossági hitelek közül a jelzáloghiteleket, a személyi kölcsönöket, az autóhiteleket, a gyorskölcsönöket, az áruhiteleket és a diákhiteleket érinti a fizetési moratórium. Emellett vonatkozik a pénzügyi lízingszerződésekre és a munkáltatói kölcsönszerződésekre is. Az 1-2 hónapos elmaradásban lévő kölcsönök szerződését a bankok nem mondják fel, így ezekre a fizetési haladék érvényes lesz. Azonban nem lehet tudni, hogy az elmaradást a moratórium ideje alatt követelni fogják-e – ha igen, akkor azt viszont be kell fizetni. Érvényes a Nemzeti Eszközkezelő Programban résztvevő, valamint a magáncsődöt kérő adósokra is.
Fontos tudni, hogy a moratórium automatikus. Tehát, ha szeretnél élni ezzel a lehetőséggel, akkor nem kell tenned semmit. Csak akkor kell jelezned a bank felé, ha folytatni szeretnéd a hiteltörlesztést. Lényeges még, hogy ez nem az adósság elengedését jelenti, csupán átmeneti állapot. A törlesztőrészlet 2021. januártól sem fog változni, viszont a futamidő igen, méghozzá annyival, amennyi ideig nem fizettél – ezt mindenképp vedd figyelembe, mielőtt döntesz!
Nem kell aggódnod abban az esetben sem, ha most lemondtál a felfüggesztésről, hiszen a kormány által megszabott időszakban végig lehet élni ezzel a lehetőséggel.
Természetesen le is mondhatsz a lehetőségéről, és erre nem csak most van lehetőséged, hanem 2020. december 31-ig bármikor. Ha úgy érzed, hogy a koronavírus-járvány nem veszélyezteti a törlesztésedet, akkor valójában még jobban is jársz, ha lemondod, mert a kamatokat viszont számolja a bank, és a későbbiekben, részletekben meg kell fizetned, ami a törlesztőrészleted emelkedését vonja maga után. Ráadás, hogy így a teljes visszafizetett összeg is emelkedni fog, ami semmiképpen sem előnyös.
Attól függ, hogyan tudod visszafizetni. Ha magas a jövedelmed, érdemes a rövidebb futamidőt választani, így gyorsabban letudhatod a törlesztést, míg a hosszú futamidő az alacsonyabb törlesztőrészleteknek kedvez.
A hitel moratórium alatti időszakra átmenetileg haladékot kapsz a törlesztőrészlet megfizetésére, így a fennálló vészhelyzet alatt nem kell törlesztőrészletet fizetned.
2020. március 19-től 2020. december 31-ig érvényes. Ez idő alatt nem kell törlesztőrészletet megfizetned, ami 9-10 részletet jelent. A kormány a moratórium idejét meghosszabbíthatja.
A tőkét, a kamatot, illetve a díjakat sem kell befizetned a törlesztési moratórium ideje alatt, vagyis nem kell semmit sem fizetned a hiteled után.
Nem, a hitelt a törlesztési moratórium lejárata, azaz 2020. december 31. után teljes egészében meg kell fizetned a bank felé.
A törlesztési moratórium gyakorlatilag egy fizetési haladék, tehát csupán átmenetileg nem kell a törlesztőrészleteket megfizetned, ám ez nem jelenti azt, hogy elengednék a kamatokat is. A szüneteltetés idejére számított kamatot utólag kell megfizetned a futamidő alatt, egyenlő részletekben.
A törlesztési moratórium 2020. március 19.-től 2020. december 31.-ig érvényes. A törlesztőrészleteid fizetési esedékességének dátumától függően 9-10 részlet megfizetésére kaphatsz haladékot, azonban a kormány később meg is hosszabbíthatja a törlesztési moratórium idejét attól függően, hogy mekkora lesz a krízishelyzet.
Valamennyi fogyasztási hitel- és lízingszerződésre, illetve a jelzáloghitelekre, azonban fontos, hogy a kölcsönnek 2020. március 18.-ig folyósításra kellett kerülnie, tehát az új, 2020. március 18. után kötött hitelszerződésekre a törlesztési moratórium nem alkalmazható.
A rendelet szövege alapján a törlesztési moratórium alkalmazható a folyószámlahitelekre, a hitelkártyákra, valamint a vállalati hitelkeretre is, azonban a hitelkereteknek nincsen klasszikus értelemben vett futamideje és törlesztőrészlete, ezért a moratórium nem igazán értelmezhető e konstrukciók esetében, viszont a későbbi részletszabályozások választ adhatnak erre a kérdésre.
A felmondott hitelek szerződése megszűnt, így a törlesztési moratórium nem érvényes rájuk. Az egy-két hónapnyi elmaradásban lévő kölcsönökre viszont igen, hiszen a hitelszerződés még él, azt viszont egyelőre nem tudjuk, hogy az elmaradások követelése is szünetelni fog, vagy a törlesztési moratórium ideje alatt is beszedik az adósoktól.
Igen, a bérletidíj-fizetés és a vételárrészlet-fizetés kötelezettségére is alkalmazható a szüneteltetés.
A moratórium lejárata után a törlesztőrészletek nem emelkedhetnek a korábbi szint fölé. Mivel a kamat elengedése nem jár együtt a szüneteltetéssel, ezért a futamidő kitolása kell ahhoz, hogy a törlesztőrészlet a régi maradhasson.
A hitel aktuális tőketartozása, a hátralévő futamidő és az adott hitelre érvényes kamat alapján számolják ki a futamidő meghosszabbodásának idejét és a teljes visszafizetés változásait.
Mivel a kölcsön a törlesztés szüneteltetése alatt is kamatozik, a lejártát követően emelkedni fog a tartozás összege. A törlesztőrészlet viszont nem növekedhet, ezért a futamidő kitolásával csökkentik a korábbi szintre, ami által megemelkedik a teljes visszafizetendő összeg.
Ha változó kamatozású hiteled van, akkor igen – kizárólag a fix kamatozású hitelek maradnak változatlanok. A moratóriumra vonatkozó rendeletek ugyanis nem vonatkoznak semmilyen szinten a hitelek eredeti kamatozására.
A moratórium automatikusan lép életbe, tehát nem kell semmit sem tenned, ha szeretnél átmenetileg mentesülni a hiteled törlesztőrészletének megfizetése alól.
Az éremnek mindig két oldala van, és így van ez ebben az esetben is. Egyrészt – minden törlesztőrészletet összeadva – a moratórium miatt a teljes, visszafizetendő összeg megnő, hiszen a moratórium alatt keletkező kamattartozást is meg kell fizetni. Másrészt viszont pénzügyi értelemben jobban járhatsz, mivel később kell megfizetned a tartozásodat, hiszen a moratórium alatt felhalmozódó kamatok nem kerülnek tőkésítésre.
A fizetési moratórium az adósok megsegítésére szolgál, így, ha valaki biztos benne, hogy stabil a jövedelme, akkor lehetősége lesz év vége előtt visszaállítani a hitele állapotát, és folytatni a törlesztést.
Minden hitelszerződés biztosítja, hogy az adós a tartozását – részben, vagy egészben – a futamidő vége előtt visszatörlessze, és ez a moratórium ideje alatt is biztosított, viszont ez az elő- és végtörlesztési díjakra nem vonatkozik.
Ha stabil az anyagi helyzeted, akkor igen, ugyanis az előtörlesztéssel megszabadulhatsz a jövőbeli kamatfizetéstől.
A weboldalon megjelenített egyes ajánlatok megjelenítését több tényező befolyásolhatja, így az ajánlatra vonatkozó feltételek és megadott adatok, valamint a weboldalt üzemeltetőnek az ajánlatot tevővel való megállapodásai. Az ajánlatok megjelenítésekor ezért nem független rangsorolás valósulhat meg, hanem a szerződött partnerek ajánlatai kiemeléssel előbbre kerülhetnek a listán.
A karácsonyi időszak az év egyik legfontosabb eseménye. Az ünnep közeledtével az utcák, terek és a bevásárlóközpontok ünnepi díszben pompáznak, és mindenki lázasan készül a nagy ünneplésre. Az év végi hajtásban az emberek nemcsak az ajándékokkal, hanem a finom ételekkel és italokkal is készülnek, hogy egy különleges, örömteli ünnepi asztalt állíthassanak össze. És bizony nem kevés pénzbe kerül.
2024-ben az adójóváírás lehetősége jelentős támogatást nyújtott a munkavállalóknak és családoknak. A kedvezmény célja, hogy enyhítse az adóterheket, több pénzt hagyva az emberek zsebében, és így elősegítse a szép élet megteremtését. Az év során átlagban több, mint 50 000 forinttal is nőhetett a háztartások bevétele azok számára, akik ügyesen kihasználták a rendelkezésre álló kedvezményeket. Mutatjuk, hogy hogyan.
Az elmúlt években a kormány kiemelt figyelmet fordított a gyermekes családok támogatására. Az ilyen családok számára biztosított segítségek különféle formákat öltenek, amelyek az életminőség javítását, anyagi biztonságot és a gyermekvállalási kedv növelését célozzák. Utánajártunk, és az alábbiakban részletesebben bemutatjuk a legújabb intézkedéseket és lehetőségeket, amelyekkel a magyar állam hozzájárul a családok boldogulásához. 6 fontos információ következik.
A kamatstop végének esélye komoly aggodalmat okoz sok magyar háztartásnak. Az intézkedést, amelyet a kormány vezetett be, eredetileg azért hozták létre, hogy megvédje a lakosságot az emelkedő kamatkörnyezet hatásaitól. A kamatstop fenntartása eddig segített enyhíteni a háztartások terheit, és a kormány jelentős, több mint 1 000 milliárd forint értékű tőketartozást védett meg ezzel az intézkedéssel. Azonban most, hogy a kamatstop 2024 végén várhatóan lejár, a magasabb havi törlesztőrészletek réme egyre közelebb kerül. De mi várható a lakossági hitelek piacán? Szakértőnk cikke.