A Széchenyi hitel, hivatalos nevén Széchenyi Kártya Program egy támogatási forma összefoglaló neve. Ennek a rendszernek több eleme van, mindegyik célja és lényege az, hogy kedvezményes, államilag támogatott hitelhez jussanak hozzá a vállalkozások különböző hitelcéljaikhoz.
A Széchenyi hitel – amelynek több formája, típusa létezik – elsődleges célja az, hogy a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások fejlődését elősegítse. E támogatás formája az, hogy a program kedvezményes, könnyített feltételekkel rendelkező hiteleket biztosít. A Széchenyi Kártya Program a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) közös programja.
A jelenleg futó program elsősorban arra lett beállítva, hogy a koronavírus-járvány előidézte gazdasági helyzetre reagálva próbáljon olyan termékeket piacra dobni, amelyek hatékonyan tudnak segíteni a vállalkozások működésében és fejlődésében.
Mint említettük, a hitel több elemmel rendelkezik, ezek a következők: Munkahelymegtartó hitel, Folyószámla hitel plusz, Likviditási hitel, Beruházási hitel plusz, Agrár kártya plusz, agrár Széchenyi kártya, Széchenyi kártya folyószámlahitel, Támogatást megelőlegező hitel, Önerő kiegészítő hitel.
Dióhéjban a program egy-két hiteltípusáról. A munkahelymegtartó hitel elsősorban munkabér megelőlegezésre, személyi jellegű ráfordításokra használható. A likviditási hitel keretében igényelt összeg forgóeszközök beszerzésére, valamint többek között szállításra, gépek karbantartására, raktározásra, továbbképzésekre, marketingre, és könyvvizsgálatra költhető el. Nagyon hasznos lehet a folyószámlahitel plusz, amely a cégek napi működésének költségeire fordítható. A futamidő 2 év, a hitelösszeget egy összegben, a szerződés lejáratakor kell visszafizetni, a nettó ügyleti kamat 0,1 százalék, a kezelési költséget az állam fizeti, a nettó kezességi díj 0,5 százalék. A fejlődést, fejlesztés támogató Széchenyi hitelek közül a beruházási hitel plusz nemcsak a konkrét beruházásra használható fel, hanem a hitelcélhoz kapcsolódó forgóeszközök is finanszírozhatók belőle.
A Széchenyi hitel igénylését a a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségénél, a helyi kereskedelmi és iparkamaránál, vagy egy KAVOSZ-irodában lehet elindítani. A kölcsönigénylést ugyanakkor egy forgalmazó pénzintézethez kell benyújtani. Általában nem mindegy, hogy melyikhez, mert a bankok különböző feltételekkel dolgoznak.