A beruházási hitel remek lehetőség abban az esetben, ha egy beruházás megvalósításához nincs elegendő saját tőke. A hitelfajta segítségével a különböző méretű vállalkozások értékes forráshoz juthatnak fejlesztéseiket tekintve.
A beruházási hitel széleskörűen használható fel, ami komoly előnyt jelent. A konstrukció keretében felvett összegből fejlesztési célok finanszírozhatóak. Például: telephely vásárlás, kialakítás, építés, különböző berendezések megvétele, már meglevő kapacitások bővítése, valamint újak kiépítése, beruházáshoz kapcsolódó forgóeszköz beszerzés, részvény, üzletrész és egyéb társasági részesedés vásárlása. Ezek mellett hitelkiváltásra is használható a kölcsön.
A beruházási hitel ugyanakkor nem szabad felhasználású hitel, a hitelcél kötött, számlával kell igazolni azt, hogy mire költöttük a felvett kölcsönt. A konstrukció előnyei közé tartozik, hogy ezek a hitelek sokszor államilag támogatottak, kedvezményesek, jó feltételekkel lehet őket igénybe venni. Beruházási hitelként nagyobb összeg (akár 1 milliárd forint) is igényelhető, és a futamidő is rugalmas.
Ami a feltételeket illeti, a beruházási hitelt igénylő vállalkozásnak magyarországi telephellyel kell rendelkeznie. Az esetek többségében legalább egy lezárt üzleti évnek lennie kell, illetve sem köztartozása, sem lejárt hiteltartozása nem lehet az adott cégnek. A hitelbírálatnál a bankok természetesen alaposan megvizsgálják a kérelmező vállalkozást, és az igényeket, terveket egyaránt.
Sokféle termék létezik a beruházási hitelek piacán, ahogyan két ugyanolyan vállalkozás sincs. A felvehető összeg nagysága, a futamidő, az önerő mértéke változatos skálán mozog. A bankok jellemzően biztosítanak egy türelmi időszakot, amíg az le nem jár, addig nem kell elkezdeni a hitel törlesztését. A törlesztés mikéntjét, a törlesztő részletek nagyságát és gyakoriságát mindig az adott vállalkozáshoz és projekthez igazítják.
A beruházási hitelnél is érdemes megfontoltan választani a pénzintézetek kínálatából. Meg kell határozni azt, hogy mekkora kölcsönre van szükségünk az adott fejlesztéshez, beruházáshoz, valamint azt, hogy vállalkozásunk mekkora terhet tud vállalni. A bankok kínálata eltérő, és a feltételek is változatosak. Mindenképpen szükség van üzleti tervre, és sokféle dokumentumot, igazolást kell benyújtani a hitel igényléséhez.