A vállalkozói hitel céljai
Természetesen egy vállalkozói hitel célja többféle lehet. Sokszor épp egy új vállalkozás beindításához van szükség tőkére, de egy már működő vállalkozás is igényelhet forrásbevonást egy pénzügyi szolgáltatótól. Például kérhetünk kölcsönt a vállalkozás működési költségeinek (például: áfa-, bér- és járulékok) átmeneti fedezésére, különböző pályázatokhoz, vagy valamely alapanyag/készlet vásárlásának előfinanszírozására.
A vállalkozói kölcsönök piaca összetett
Sokféle vállalkozói hitel akad a magyar pénzpiacon. Vannak például rövid és hosszú lejáratú hitelek, valamint kötött és szabad felhasználású hitelek. Ami a fedezetet illeti, a vállalkozói kölcsön lehet jelzáloghitel, egyéb tárgyi fedezet mellett nyújtott kölcsön, illetve fedezet nélküli is. Előfordul, hogy szükség van kezességvállalásra is. A kölcsön kamatozása lehet fix és lehet változó. Megkülönböztetünk forint és devizalapú vállalkozói hitelt, illetve olyan államilag támogatott kölcsönök is léteznek, amelyeket bizonyos vállalkozás kategóriák megsegítésére hoztak létre.
A vállalkozói hitelek alapvető típusai:
- Folyószámlahitel: egyszerűen igényelhető, szabad felhasználású hiteltípus, amely az esetek többségében arra szolgál, hogy rövidebb, átmeneti likviditási problémákat oldjanak meg vele. Fontos a vállalkozói számlán mutatott forgalom, ugyanis ez alapján határozza meg a bank az elérhető hitelkeretet. Általában nem kell fedezet, és csak a felhasznált hitelkeret után szükséges kamatot fizetni a kölcsönt nyújtó pénzügyi szolgáltatónak.
- Beruházási hitel: fejlesztésre, bővítésre használandó termék. Például sokan új gépeket, berendezéseket vásárolnak a segítségével. Önerőre és fedezetre szükség van hozzá. A legtöbbször hosszabb távú projektekhez veszik fel az ügyfelek.
- Forgóeszközhitel: rövid távú segítség, a vállakozás mindennapos működését tekintve. A hitelt különböző készletek, követelések, vagy értékpapírok finanszírozására használják. Nem szükséges hozzá ingatlanfedezet, a hitel célját igazolni kell a bankok felé.
- Projekthitel: ahogyan az a nevében benne van, projektek, méghozzá nagyobb ügyletek, finanszírozására szokás felhasználni. A hitel biztosítéka a projekt, a bankok számolnak annak eszközeivel, szerződéseivel és a várható bevételekkel.
A bankok általban egy, vagy akár két lezárt üzleti év dokumentációját, eredményeit kérik egy vállalkozói kölcsönnél, legyen szó piaci, vagy államilag támogatott hitelről. Ez azt jelenti, hogy a kezdő vállalkozások nehezebb helyzetben vannak, mint idősebb társaik, viszont nem jelenti azt, hogy nekik nincs lehetőségük a finanszírozásra. Ott vannak például a mikrohitelek, a faktoring, illetve akár egyéb konstrukciók is rendelkezésre állhatnak.
MFB Krízis Hitel
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) krízis hitel konstrukciója hatékony eszköz lehet a mikro- és kisvállalkozások számára koronavírus-járvány okozta rosszabb gazdasági, pénzügyi helyzet kezelésére. A termék fő kedvezménye, hogy a cégek legelfejebb 2,5 százalékos ügyfélkamat mellett vehetnek fel hitelt. A hitel összege minimum 1, maximum 150 millió forint.
A program célja
A krízis hitel célja továbbá, hogy a programban részt vevő pénzügyi szolgáltatók olyan mikro-, kis- és középvállalkozásokat finanszírozzanak, amelyek igényeit a különböző kereskedelmi hitelintézetek valamilyen okból nem tudják kielégíteni. A szóban forgó cégek emiatt hátrányos helyzetben vannak, hiszen egyáltalán nem, vagy csak kedvezőtlenebb feltételekkel juthatnak hozzá forrásokhoz. A krízis hitel segít abban, hogy az adott vállalkozások megtalálják azokat a finanszírozási formákat, amelyekkel fenntarthatják a versenyképességüket, vagy akár biztosíthatják folyamatos fejlődésüket, fejleszthetnek, beruházhatnak.
A termék fajtái
A krízis hitelprogramban három féle kölcsönt lehet igényelni:
- Beruházási hitel
- Forgóeszközhitel (működés finanszírozás lehetséges)
- Beruházási hitelt és pénzügyi lízinget kiváltó hitel (Hitelkiváltó hitel)
További tudnivalók
- saját erő: beruházási hitelnél legalább 10 százalék, forgóeszköz-, és hitelkiváltó kölcsön esetén: 0 százalék.
- futamidő: változó, beruházási hitel és beruházási hitelt kiváltó hitelnél minimum 1 év és 1 nap, maximum 10 év, ingatlanfinanszírozási hitelcél esetén legfeljebb 15 év, forgóeszközhitelnél legalább 1 év és 1 nap, legfeljebb 3 év.
- kamat: maximum 2,5 százalék/év (kamattámogatást tartalmaz).
- állami kezesség díja: 0,1 százalék/év (támogatást tartalmaz)
- tőketörlesztés gyakorisága: havonta
Ajánlunk még egy hitelt: MFB Krízis Hitel Plusz
A krízis hitelhez hasonló célok és paraméterek: maximum 2,5 százalékos az ügyfélkamat, a felvehető összeg minimuma 1 millió forint, a maximuma viszont 300 millió forint. A hiteligénylő vállalkozások a konstrukció segítségével olyan lehetőséghez juthatnak, amellyel sikerrel vészelhetnek át egy-egy rosszabb pénzügyi, forráshiányos időszakot, vagy másképp meg nem valósítható fejlesztésekbe, beruházásokba fektethetnek bele. Egy vállalkozás gyakran nem talál megfelelő megoldást a hitelek piacán, az MFB különböző programjai ezen igyekeznek segíteni.