Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Milyen típusai vannak az életbiztosításoknak?

2022.04.11.
Szerző: Csongrádi Richárd
Utoljára módosítva: 2022. április 11. 09:54

Az életbiztosítások piaca rendkívül sokrétű, hiszen ezek a termékek egyaránt alkalmasak arra, hogy biztosítékot nyújtsanak valamilyen életeseményre, nem várt tragédiára, illetve arra is, hogy megtakarítást képezzünk a segítségükkel. Milyen típusai vannak az életbiztosításoknak?

Milyen típusai vannak az életbiztosításoknak?

Milyen típusai vannak az életbiztosításoknak?

Milyen típusai vannak az életbiztosításoknak? Alapvetően kétféle életbiztosítást különböztetünk meg ma hazánkban egymástól: van a kockázati és a megtakarítási életbiztosítás. Sokszor előfordul ugyanakkor, hogy úgynevezett vegyes életbiztosítást kötünk, amely vegyíti a különböző termékek elemeit.

A kockázati életbiztosítás

A kockázati életbiztosítás egy (a szerződésben) meghatározott összeget fizet ki, abban az esetben, ha a szerződésben meghatározott esemény (az esetek többségében baleset, vagy betegség miatti haláleset, vagy esetleg valamilyen egészségkárosodás) bekövetkezik.

Megtakarítási életbiztosítás

A megtakarítási életbiztosítás szintén fizet a biztosított halála (vagy egyéb egészségkárosodás, betegség) esetén a kedvezményezettnek, ugyanakkor – ahogyan az a nevében is szerepel – megtakarítási célra is alkalmas. Azaz nem kell bekövetkeznie a halálesetnek, a szerződés lejártakor így is megkapjuk befizetéseink nyereséggel növelt összegét. Ezzel a biztosítási formával pénzt tudunk félretenni, alkalmas például arra, hogy meghatározó anyagi segítség legyen távlati célok megvalósulásában.

A típusok legfőbb különbségei

A fentiekben átvettük, milyen típusai vannak az életbiztosításoknak, lássuk, mi jelenti közöttük a lényegi különbséget. A kockázati életbiztosítás – ahogy említettük – a szerződésben meghatározott káresemények után fizet. Ha lejár a szerződés, és nincs káresemény, nincs kifizetés sem, nem kapunk vissza semmit a korábban befizetett összegből.

A megtakarítási életbiztosításnál viszont a szerződés lejártakor megkapjuk a befizetett összeget, méghozzá a hozamokkal együtt. Amennyiben a biztosított a szerződés lejárta előtt elhalálozik, akkor a kedvezményezett az aktuális megtakarítási és a kockázati biztosítási összeget kapja. Ennek típusnak ugyanakkor vannak plusz költségei is. Illetve ha szeretnénk megszüntetni, akkor vissza kell vásároljuk a biztosítást, azaz ahhoz, hogy kivegyük az összegyűlt összeget, plusz díjat számol fel a biztosító. E díj mértéke nagyban függ attól, hogy hol járunk a futamidőben.

Milyen díjakkal számolhatunk?

Természetesen itt sem mindegy, hogy milyen típusú életbiztosításról beszélünk. A megtakarítási biztosításánál például számolni kell plusz költségekkel, például az eladási és vételi árfolyamkülönbséggel, bizonyos adminisztrációs díjakkal, alapváltási díjjal, biztosítási kockázati költséggel. Egy életbiztosítás díja nagyban függ a biztosított életkorától és egészségügyi állapotától, ezek mellett a termékeket értékesítő biztosítók más egyéb szempontokat is figyelembe vesznek a biztosítási díj megállapításakor.

Az életbiztosítás öröklése

Az életbiztosítás örökölhető. Ha a szerződésben megjelöljük erre vonatkozóan a kedvezményezettet, akkor ő lesz az örökös. Ha nincs kedvezményezett, akkor örökösödési eljárás alá kerül az életbiztosítás, azaz az örökösöké a biztosítási összeg, méghozzá akkora hányadban, amilyen arányban az aktuális végrendelet szerint igényt tarthatnak rá.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Praktikus Kölcsön

THM

10,4%

Futamidő

22 hó

Hitelösszeg

400.000 Ft - 1.000.000 Ft

Hirdetés

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

1.000.000 - 15.000.000 Ft

Hirdetés

MBH Személyi Kölcsön

THM

12,9% - 23,5%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Hirdetés

További blogbejegyzések

Ne spórolj az utasbiztosításon: százezreket takaríthatsz meg egy kis összegért!

Ne spórolj az utasbiztosításon: százezreket takaríthatsz meg egy kis összegért!

2023.11.09.

Utasbiztosítást utazáskor kötünk. Ha kötünk. Gondolkodhatunk úgy is, hogy biztos nem lesz rá szükség. És inkább nem költünk rá. De jó ötlet ez? Utánajártunk, hogy miért érdemes utasbiztosítást kötni, és hogy bizony érdemes egy kisebb összeget kifizetni, mint egy nem várt eseménykor esetleg egy hatalmasat. Érvek az utasbiztosítás megkötése mellett a cikkben.

Tovább olvasom
5 kérdés és válasz a balesetbiztosításról

5 kérdés és válasz a balesetbiztosításról

2022.04.13.

Balesetbiztosításról mindenki hallott már, sokaknak van is ilyen szerződése, míg mások úgy gondolják, felesleges pénzkidobás. Lássuk a legfontosabb tudnivalókat, a legérdekesebb kérdéseket a balesetbiztosítással kapcsolatban!

Tovább olvasom
6 lényeges kérdés és válasz a tanuló biztosításokról

6 lényeges kérdés és válasz a tanuló biztosításokról

2023.10.31.

Akkor jó a gyerek, ha eleven – tartja a mondás. Az aktív élet azonban magában hordozza egy baleset lehetőségét is. De hogy lehet erre felkészülni? Mi az a tanuló biztosítás? Miben különbözik egy balesetbiztosítástól? Körbejártuk, és választ adunk 6 lényeges kérdésre is.

Tovább olvasom
Mikor nem fizet a kötelező biztosítás?

Mikor nem fizet a kötelező biztosítás?

2024.05.25.

A kötelező biztosítás kötelező minden forgalomban részt vevő jármű számára. De mi az a kötelező biztosítás? Mikor fizet és kinek? És ami a szakértőink szerint nagyon fontos: mikor nem fizet a kötelező biztosítás? Válaszolunk a kérdésekre.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával