Ezt jelenti a lakáshitel
A lakáshitel egy olyan kölcsönt jelent, amelyet ingatlan vásárlására, építésére, bővítésére, vagy felújítására lehet felhasználni. Ha ezeket nem tudjuk önerőből finanszírozni, a lakáshitel nyújt megoldást. Ilyen típusú kölcsönnel szinte már mindenki találkozott, az emberek előszeretettel használják a lakáscélra fordítható hitelterméket, hiszen az komoly segítséget jelenti az egyről a kettőre lépésben, a saját otthon megvalósításában.
Mik a feltételei?
A hitelező pénzintézet meghatározza, hogy az adott lakáshitelhez mekkora önerőt kell biztosítanunk, illetve a jövedelmünk is számít, hiszen fontos, hogy meg tudunk-e felelni a törlesztési kötelezettségeknek. Ezek mellett persze többféle feltétel akad, vannak közöttük általánosak és olyanok is, amelyek banktól, szolgáltatástól függnek. Az ingatlan becsült forgalmi értékének legfeljebb nyolcvan százalékát lehet hitelből fedezni, azonban a gyakorlatban a bankok általában nem mennek el eddig a határig, a legtöbb esetben 30, 40, vagy akár 50 százalékos önerőt kell biztosítania annak, aki lakáshitelt szeretne felvenni.
Mennyibe kerül egy lakáshitel?
A lakáshitelek piaca széles, és a különböző termékek között nagy különbségek is lehetnek a költségeket tekintve. Érdemes hitelkalkulátort használni, vagy szakértő segítségét kérni az ajánlatok összehasonlításához, mert a bankok például bizonyos feltételek teljesülése mellett akár komoly kedvezményeket is biztosíthatnak az adósnak. Fontos ismerni a részleteket. Akadnak a díjai a földhivatali ügyintézésnek, a közjegyzői okirat kiállításának, vagy például az értékbecslésnek is. Ott vannak továbbá az ügyvédi költségek, valamint a vásárlást követő vagyonszerzési illeték. Számolni kell azzal is, hogy a későbbiekben, a kölcsön futamideje alatt milyen költségek terhelhetik még az adóst, ilyen lehet például az elő-, vagy végtörlesztés, és a szerződésmódosítás díja. A felsoroltak közül néhányat akár el is engedhet a hitelező, így komolyabb kedvezményekhez is lehet jutni egy meggondolt választással.
Ha nem tudjuk fizetni a törlesztőt
Előfordulhat olyan élethelyzet, anyagi válság, hogy nem tudjuk fizetni a lakáshitelünk törlesztőrészletét. Semmiképpen se essünk kétségbe, és mindenképpen egyeztessünk erről a hitelező bankkal, hátha sikerül közös megoldást találni. A megoldás azért nagyon fontos, mert ha hosszabb távon nem vagyunk képesek megfelelni a szerződésben meghatározott feltételeknek, az a szerződés felmondásához vezethet. Meghatározott időt követően a pénzintézet felmondhatja a szerződést, és egy összegben követelheti vissza fennálló tartozásunkat, a fedezetként szolgáló ingatlan akár elárverezésre is kerülhet.
Így zajlik az igénylés
Amennyiben lakáshitel felvételében gondolkodunk, érdemes alaposan szemügyre venni a bankok kínálatát, és összevetni saját igényeinkkel. Ha ez megtörtént, a pénzintézet információkat fog kérni tőlünk anyagi helyzetünkre, valamint a megvásárolni/felépíteni/bővíteni kívánt ingatlanra vonatkozóan. Szükség lesz az ingatlan 30 napnál nem régebbi tulajdoni lapjára, amelyen fel kell legyen tüntetve (legalább széljegyként) a tulajdonjog-bejegyzés iránti kérelmünk. Ha családi házról, ikerházról, sorházról vagy építési telekről van szó, egy földhivatali, 90 napnál frissebb helyszínrajzot, térképmásolatot is be kell mutatnunk. A bank elvégezteti az ingatlan értékbecslését, majd megtörténik a hitelbírálat.
Ezek kizáró okok lehetnek lakáshitel igénylésnél
Megfelelő önerő hiányában nem gondolkodhatunk lakáshitelben, ahogyan a fedezetről is gondoskodni kell. Fontos továbbá, hogy ne legyen hiteltartozásunk, rendelkezzünk legalább három hónapos, folyamatos munkaviszonnyal, és legyen elegendő, igazolt bevételünk.
Mekkora lehet a futamidő?
A futamidő rugalmas, a hitelezőn és az adóson is múlik, hogy milyen hosszú a törlesztés ideje. Akár 35 évig is törleszthetünk, de érdemes a futamidő-típust is meggondoltan kiválasztani, figyelembe véve a kamatperiódusokat is. Az olcsóbb lakáskölcsönök törlesztőrészlete gyakrabban változhat a futamidő alatt, a drágább típusú hitelek pedig általában kiszámíthatóbbak.
Az elfogadható jövedelmek lakáshitelnél
A bankok a lakáshiteleknél természetesen megvizsgálják az igénylő jövedelmi helyzetét, bekérik az erre vonatkozó dokumentumokat, ami azért fontos, hogy kiderüljön, az állam, illetve a pénzintézet saját szabályozásának megfelelően az adós képes lesz-e majd rendben törleszteni. A nettó jövedelmet igazolni kell, ez lehet munkabér, vállalkozói jövedelem, vagy akár nyugdíj is. Ezek az úgynevezett elsődleges jövedelmek, amelyek kiegészíthetőek másodlagos forrásokkal (szociális támogatások, családi pótlék, GYED, GYES, bérbeadásból származó bevétel, stb.), ám ez utóbbiak elsődleges jövedelemként nem vehetőek számításba.
Így használható fel a lakáshitel
A lakáshitel célja kötött, azaz a hitelező pénzintézet felé igazolni kell, hogy a szerződésben meghatározottak szerint költöttük el az igényelt kölcsönt. Ebben a konstrukcióban az esetek jelentős részében a következő hitelcélok szerepelnek: új vagy használt lakás/ ház vásárlása, új lakás/ház építése, felújítás, korszerűsítés, bővítés.
Biztosan megkapjuk a kölcsönt, ha
Ha megvan a kívánt önerőnk, az ingatlan, amely fedezetként szolgál és átmegyünk a bank minősítésén, azaz megfelelünk a jövedelemarányos törlesztési mutatónak (JTM).
Mit kell tudni a JTM-ről?
A jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM) voltaképpen egy állami szabályozás eredménye, a célja pedig az, hogy megfékezze a lakosság túlzott eladósodását. A szabályozás meghatározza, hogy adott jövedelem és kölcsöntípus mellett mekkora lehet a maximális havi törlesztőrészlet. Egy lakáshitelnél 600 000 forint havi nettó jövedelem alatt 25, 35 és 50 százalékos a JTM, attól függően, hogy mekkora a kamatperiódus (kevesebb, mint öt év: 25 százalék, 5 és 10 év között: 35 százalék, 10 év fölött: 50 százalék). Mindez 600 000 forint feletti havi nettó jövedelemnél: 30, 40 és 60 százalék.
Az önerő akár nulla százalékos is lehet
Ez abban az esetben fordulhat elő egy lakáshitelnél, ha felújítunk, bővítünk, korszerűsítünk és a fedezetként bevont ingatlan értéke meghaladja a hiteligény összegét. Ha a felvett kölcsön nem több, mint az adott ingatlan forgalmi értékének nyolcvan százaléka, a fenti munkálatok egésze finanszírozható hitelből. Viszont, ha lakásvásárláshoz, vagy házépítéshez szeretnénk lakáshitelt (és nyilván az ilyen típusú kérelem van többségben), akkor mindenképpen biztosítanunk kell önerőt. A saját erő elvárt nagysága sok mindentől függhet, például a jövedelmi helyzetünktől, a megvásárolandó, vagy megépítendő ingatlantól, annak elhelyezkedésétől, állapotától, értékétől. A bankok úgy ajánlanak finanszírozási formát, hogy ezeket a paramétereket megvizsgálják és értékelik. Így, vagy úgy, az ingatlan forgalmi értékének maximum 80 százaléka fedezhető kölcsönből, azaz legalább 20 százalékot nekünk kell előteremtenünk. A gyakorlatban ennél valószínűleg nagyobb arányú önerő biztosítására kell felkészülnünk, ha most állunk igénylés előtt.
Mi számít(hat) önerőnek a lakáshitel esetében?
Egy lakáshitelnél önerőként a következők használhatóak fel: készpénz, elkészült munkálatok értéke (építési jellegű hitelek esetén), a helyszínen tárolt, még be nem épített építési anyag (építési jellegű hitelek esetén), lakástakarék-pénztári szerződés alapján folyósított megtakarítás, munkáltatói, önkormányzati támogatás és/vagy kölcsön, lakásépítési támogatás új ház építése és új építésű lakóingatlan vásárlása esetén, illetve egyéb ingatlanfedezet. Az önerő eltérő lehet ingatlan vásárlásnál és építkezésnél, felújításánál. Előbbi esetben elsősorban készpénz jelenti az önerőt, utóbbinál viszont az elkészült munkálatok értéke, sőt a még be nem épített építési anyagok is beszámíthatóak önerőként. Az elkészült munkák értékét műszaki szakértő határozza meg, általában készültségi fokonként.
A lakáshitel igénylésnél ingatlanfedezet is lehet önerő
A lakáskölcsönök elvárt ingatlanfedezete mellett lehetőség van kiemelt ingatlanfedezetet is felajánlani. Utóbbi kiegészítheti, vagy akár helyettesítheti is az önerőt.
Gyermekvállalás és lakásvásárlás
Hazánkban a két élethelyzet gyakran jár kéz a kézben. A bővülő család új, nagyobb otthont szeretne. Felmerül a kérdés, hogy a várandós nők jövedelmét miként fogadják el a hitelező bankok. Mondhatjuk, hogy többféle módon. Van, ahol elfogadják a korábbi nettó jövedelmet, másutt annak csökkentett mértékét, míg akad olyan pénzintézet is, ahol csak a GYES-t. A GYES viszont önállóan nem állja meg a helyét, nem számít elsődleges jövedelemnek. Ilyen esetben egy adóstárs jelenthet megoldást.
Babaváró és CSOK, mint önerő
A személyi kölcsönök önerőként faló felhasználása tiltva van, megakadályozandó a lakosság túlzott eladósodása, de más a helyzet az utóbbi évek családtámogatási rendszerének termékeivel. Megkötésekkel, de a babaváró hitel és a CSOK vissza nem térítendő támogatása egyaránt felhasználható önerőként egy lakáshitelnél. A bankok gyakorlata eltérő lehet, általánosságban a babaváró összegének legfeljebb 75 százaléka fogadható el önerőként, a CSOK-ot a Magyar Nemzeti Bank ajánlása szerint el lehet fogadni, de nem kötelező.
Ezekre a dokumentumokra van szükségünk a laksáhitelnél
Egy lakáshitel igénylésekor a következő dokumentumok beszerzésére lesz szükségünk: személyazonosító igazolvány, lakcímigazolvány, adóigazolvány, vállalkozói igazolvány (vállalkozók esetében), munkáltatói igazolás, nyugdíjas igazolás és nyugdíjszelvény (nyugdíjasok esetében), jövedelemigazolás a NAV-tól (vállalkozóknak), NAV jövedelemigazolás (például azoknak, akik készpénzben kapják meg jövedelmüket, vagy ha az igénylő tulajdonos a munkáltatói igazolást kiállító cégben, vagy hozzátartozója állította ki a munkáltatói igazolást, stb…), NAV nemleges igazolás köztartozásról (ha a jövedelem saját vállalkozásból származik), az utolsó három hónap banki számlakivonata, a fedezetként szolgáló ingatlan tulajdoni lapja, hitelkérelmi adatlap.
A bank határozza meg az ingatlan értékét
A pénzintézet egy általa megbízott értékbecslő segítségével állapítja meg a fedezetként bevonni kívánt ingatlan forgalmi értékét. Egy ilyen értékbecslés sokféle szempontot (állapot, műszaki színvonal, földrajzi elhelyezkedés) vesz figyelembe. A bank mérlegeli, hogy egyáltalán hitelezhető-e az ingatlan, s ha igen, milyen értéket képvisel. Az ekkor megbecsült forgalmi érték egy fontos szám, hiszen ennek legfeljebb nyolcvan százalékát hitelezheti meg a pénzintézet. Ez a maximális hányad, nyugodtan kalkulálhatunk azzal, hogy a valóságban a becsült forgalmi érték inkább 50-70 százaléka vehető fel lakáskölcsön keretében.
Milyen díjakkal kell számolnunk egy lakáshitelnél?
Mindenképpen érdemes utánajárni és utánaszámolni a plusz költségeknek. A szerződés közjegyzői okiratba foglalása ilyen például, vagy ott vannak a különböző földhivatali díjak. Vannak olyan hiteltermékek, amelyeknél a plusz költségek bizonyos részét a bankok elengedik. Fontos tudni, hogy a lakáskölcsön pozitív elbíráláshoz lakásbiztosítást is kell kötnünk.
A CSOK hitel is egy lakáshitel
A CSOK támogatás, maximum 15 millió forintos hitel része is egy lakáshitel. Az államilag támogatott, kedvezményes (legfeljebb 3 százalékos, fix kamatozású) konstrukció ma már nemcsak új, hanem használt ingatlanra is igénybe vehető. A CSOK hitelnél egyfelől meg kell felelni az állami támogatás vonatkozó feltételeinek, másrészt hitelképesnek is kell lenni.
Minősített fogyasztóbarát lakáshitel
A minősített fogyasztóbarát lakáshitel elnevezés egy olyan lakáshiteltípust jelent, amely megfelel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ide vonatkozó szabályozásának. Ezek a kölcsönök minősítetten megbízhatóak és kiszámíthatóak. A bankok termékeik neve mellé tehetik a minősített fogyasztóbarát jelzést, persze ennek ára van rájuk vonatkozóan, azaz többféle kritériumnak meg kell felelniük. Az MNB a kritériumok meghatározásánál az átláthatóság mellett az adósok biztonságát igyekezett szem előtt tartani. A minősített fogyasztóbarát lakáshiteknél a kamatperiódusok 3, 5, vagy 10 évente változhatnak, de a teljes futamidőre is lehet fixálni a kamatozást. Fontos, hogy a kamatok maximum 3,5 százalékponttal lehetnek magasabbak a kiválasztott referenciaértéknél. A bankok vállalják, hogy 15 napon belül elvégzik a hitelbírálatot, miután megkapták az értékbecslést. A bírálat mellett a folyósítás is gyorsított: ha minden rendben van, két nap alatt hozzájuthatunk az igényelt összeghez. A folyósítási díj a hitelösszeg legfeljebb 0,75 százaléka lehet, maximum 150 ezer forint. Az előtörlesztés lakástakarék-alapból díjmentes, de egyébként is jók a feltételei. A felszámolt díj az előtörlesztett összeg legfeljebb egy százaléka lehet.