Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Megjelent a rendelet: így változnak a lakásbiztosítások szabályai

2023.03.17.
Szerző: Csongrádi Richárd
Utoljára módosítva: 2023. április 13. 14:08

Változnak a lakásbiztosítások szabályai májustól; az alábbiakból megtudhatod, mire kell számítanod, ha rendelkezel lakásbiztosítással.

Megjelent a rendelet: így változnak a lakásbiztosítások szabályai

Változnak a lakásbiztosítások szabályai, és a tervezet benyújtását követően, még aznap rendeletbe is foglalta a kormány az új előírásokat, amelyek 2023. április 30-án lépnek hatályba. Ezek számos változást hoznak magukkal, amelyek neked, mint biztosítottnak kizárólag előnyöket tartogatnak – a biztosítótársaságoknak, közvetítőknek és a bankoknak persze nem feltétlenül –, de a legfontosabb, hogy minden évben kapsz egy újabb lehetőséget a biztosításod felmondására, ám a többivel is érdemes megismerkedned, ha biztosítást kötöttél az otthonodra.

Annak érdekében, hogy megkönnyítsük a tájékozódást, az alábbi cikkben összefoglaltunk mindent, amit érdemes tudni a lakásbiztosítások szabályainak változásáról.

Jelzáloghitel mellé kötött lakásbiztosítás

A bankok ügyintézőinek, illetve a hitelközvetítőknek kötelező lesz tájékoztatni az ügyfeleket a Magyar Nemzeti Bank honlapján elérhető Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítási kalkulátorról, azt bemutatni minden olyan esetben, amikor a jelzáloghitel-szerződés megkötéséhez az adott ingatlanra vagyonbiztosítást kell kötni.

Erre azért van szükség, mert így az igénylő teljes képet kaphat az elérhető lakásbiztosításokról, és lehetősége nyílik a számára legkedvezőbb terméket igénybe venni, így pedig az ügyfél nem csak azt a lakásbiztosítást választhatja a lakáshitel felvételekor, amit a bank ajánl neki, hiszen az korántsem biztosan a számára legkedvezőbb.

Gyakori ugyanis, hogy a jelzáloghitel-szerződések megkötéséhez kötelezően előírt lakásbiztosítás kiválasztására az ügyfelek már nem ügyelnek, hanem többnyire elfogadják azt a konstrukciót, amit a bank felajánl a szerződés mellé, ezzel viszont maguknak okozhatnak anyagi károkat, hiszen az ajánlatokat összehasonlítva jobbat is találhatnának – a változás ezt teszi sokak számára elérhetővé, mert bár most is meg lehetne tenni, de az információ átadása a lényeg.

Bekerül a biztosítás díja a THM-be

A kölcsönszerződés megkötése előtt – a THM meghatározásakor – figyelembe kell venni a jelzáloghitel fedezetéül szolgáló ingatlanra kötött lakásbiztosítás díját is, és a maximális THM-et is ezzel kell számolni, aminek köszönhetően az ügyfél a hitellel kapcsolatos összes költséget láthatja. A változtatás lényege, hogy az ügyfél így nem vehet fel a THM-plafonnál drágább hitelt.

Évi két felmondási lehetőség

A változtatás lehetővé teszi, hogy az ügyfelek az éves fordulónapon túl minden év adott hónapjában, a biztosítók által kidolgozott új ajánlatok alapján, költségmentesen átszerződhessenek egy, a számukra kedvezőbb feltételeket kínáló lakásbiztosítási konstrukcióra.

A rendelet szerint a lakáscélú ingatlant érintő, határozatlan időre kötött vagyonbiztosítási szerződés esetében a biztosítóval szerződő fél jogosult arra, hogy a biztosítási évfordulón túl minden év márciusában – a hónap végéig a biztosítóhoz beérkezően – költségmentesen élhessen egy további felmondási lehetőséggel. Erről a biztosítónak minden év február 15-ig kell tájékoztatnia a szerződő felet, tehát az új, kibővített felmondási lehetőséggel az ügyfelek először 2024-ben élhetnek.

Jutalékplafon is bevezetésre kerül

A rendelet jutalékplafont is bevezet a biztosítók számára a lakásbiztosításoknál, aminek eredménye az lehet, hogy az ügyfelek olcsóbb ajánlatokat kapnak majd. A lakáscélú ingatlant érintő, határozatlan időre kötött vagyonbiztosítási szerződésnél a biztosításközvetítőnek kifizetett jutalék összege az új szabályok értelmében nem haladhatja meg az éves biztosítási díj 20%-át.

Amennyiben lakásbiztosítást szeretnél kötni, nem kell a bankok ajánlataira támaszkodnod már most, a rendelet hatályba lépése előtt sem! Oldalunkon összehasonlíthatod a biztosítótársaságok legjobb ajánlatait, könnyedén kiválaszthatod közülük azt a konstrukciót, amely a leginkább megfelel az elképzeléseidnek, majd a szerződéskötési folyamatot is elindíthatod online, mindössze néhány kattintással!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Hirdetés

MBH Személyi Kölcsön

THM

12,9% - 23,5%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Hirdetés

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Hirdetés

További blogbejegyzések

Utasbiztosítás belföldre – mire érdemes figyelni?

Utasbiztosítás belföldre – mire érdemes figyelni?

2020.10.18.

Az idei nyaralás sokak számára volt más, mint a korábbiak, hiszen a külföldi utazás nem volt biztonságos, ami miatt felpörgött a belföldi turizmus. Utasbiztosítás belföldre is szükséges, nem csak abban az esetben ha távoli tájakat fedezünk fel, hiszen a határon innen is érhet bennünket baleset, azonban van különbség a két típus között.

Tovább olvasom
Miben különbözik a kockázati életbiztosítás és a balesetbiztosítás?

Miben különbözik a kockázati életbiztosítás és a balesetbiztosítás?

2023.05.26.

Sokféle biztosítás van. Az életbiztosítás és a balesetbiztosítás is ismert a biztosítások között. Ez két biztosítás bár hasonló, más és más élethelyzetben nyújthat segítséget. Ha biztosítást akarunk kötni, fontos, hogy ismerjük őket, tudjuk, hogy milyen védelmet biztosítanak számunkra és szeretteink számára. Utánajártunk, hogy miben különbözik a kockázati életbiztosítás és a balesetbiztosítás. A különbségek nem nagyok, mégis fontosak. Mutatjuk, mit találtunk.

Tovább olvasom
Mikor szükséges az utasbiztosítás?

Mikor szükséges az utasbiztosítás?

2020.06.02.

Szeretsz utazni? Ki ne szeretne, mi is imádunk. Történt már veled út közben olyasmi, ami az egészséged szempontjából, vagy anyagilag hátrányosan érintett, esetleg egyszerre mind a kettő? Akkor számodra nem kérdés, hogy mikor szükséges az utasbiztosítás. Azoknak azonban, akik eddig nem kötöttek ilyet, röviden összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Tovább olvasom
Miben különbözik az egészségpénztár az egészségbiztosítástól?

Miben különbözik az egészségpénztár az egészségbiztosítástól?

2023.09.05.

Az egészségpénztár nem egészségbiztosítás. A két fogalom bár hasonló, és az élet azonos területén nyújthat segítséget, mégis két nagyon különböző dologról van szó. Közérthetően mutatjuk meg, hogy miben különbözik az egészségpénztár az egészségbiztosítástól.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával