Lakásvásárlás után mekkora az illeték mértéke, és kérhetek-e rá részletet?
Ha ingatlant vásárolsz, akkor a vételáron túl még akadnak tételek, amelyeket ki kell egyenlítened, hogy törvényesen a tiéd lehessen a lakás. Ilyen például a vagyonszerzési lakásvásárlási illeték is, amelyet meg kell fizetni, és ami minden lakásvásárláshoz hozzátartozik.
A lakásvásárlás legkomolyabb extra költsége
A vagyonszerzési lakásvásárlási illeték, másik nevén a visszterhes vagyonátruházási illeték mértéke a lakásvásárlás 4%-a. Szerencsére akadnak lehetőségek, amelyek segítségével ezt lehetséges mérsékelni. Ha a vásárlást megelőző 3 éven belül, illetve azt követően, 1 éven belül ingatlan eladására kerül sor, akkor az eladási árral csökkenthető a vagyonszerzési lakásvásárlási illeték alapjául szolgáló összeg, vagyis egy alacsonyabb összeg a 4%-át kell csak befizetni. A vásárláshoz igénybe vett, vissza nem térítendő CSOK összegével is csökkenthető az illeték alapja.
Telekvásárlás esetén nem szükséges lakásvásárlási illetéket fizetni, ha 4 éven belül lakóház épül rá. Szintén illetékmentes a lakásvásárlás, ha az adásvételi szerződés egyenesi ági rokonok, vagy házastársak között jött létre, de ugyanígy a házassági vagyonközösség megszüntetésekor sem szükséges illetéket fizetni. A fiatalok első lakásvásárlása esetén az illeték felét engedik el, ennek azonban feltétele, hogy a vevő 35 évesnél fiatalabb legyen, emellett eddigi élete során nem rendelkezhetett lakástulajdonnal, a megvásárolt lakás pedig nem lehet 15 millió forintnál drágább. Az új építésű lakás vásárlása szintén illetékmentes, ha a vételár nem haladja meg a 15 millió forintot. Ha a CSOK támogatással csökkentett vételár nem haladja meg a 30 millió forintot, akkor a lakásvásárlási illetéket csak a vételár 15 millió forint feletti részére szükséges megfizetni.
Mi a teendő, ha nem áll rendelkezésre a lakásvásárlási illeték összege?
Az első lakásvásárlás esetén, tehát ha korábban a vásárlónak nem volt lakástulajdona, van lehetőség az illeték részletfizetésére, ami kamatmentes, de maximum egy év lehet a futamideje, tehát elég magas összegről van szó. Ha emellett még egy lakáshitel törlesztése is folyik, az komolyan képes felborítani egy család költségvetését, ráadásul nem mindenkinek jár.
De akkor mi a megoldás?
Ha a jövedelem elbírja, akkor egy személyi kölcsönnel megoldható a probléma, hiszen hosszabb futamidővel igényelhető, mint a részletfizetés, így a havi törlesztőrészletei is alacsonyabbak lesznek.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.