Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Milyen feltételekkel vehetünk fel lakáshitelt 2022-ben?

2022.05.24.
Szerző: Expresszkolcson
Utoljára módosítva: 2022. május 24. 11:56

Lakáshitelt 2022-ben felvenni sokkal nagyobb kihívás lesz, mint a korábbi években, és nem csak a kamatok emelkedése miatt.

Milyen feltételekkel vehetünk fel lakáshitelt 2022-ben?

Lakáshitelt 2022-ben magasabb kamatokkal lehet felvenni, mint az elmúlt időszakban, ami leginkább az inflációnak „köszönhető”, amire a jegybanknak alapkamat-emeléssel kell reagálnia, ez pedig a lakáshitelek kamataira is hatást gyakorol. Emellett a lakásárak is tovább nőttek, de az alapanyag- és nyersanyagárak is drasztikus mértékben emelkedtek, nem is beszélve a szakemberek munkadíjáról, ami további nehézségeket okoz azok számára, akik idén szeretnének hitelből ingatlant vásárolni.

Sokan jövendölik az utóbbi időben a lakásárak csökkenését, amire a legfőbb indok a szomszédunkban dúló háború, ám ez egyelőre még távolinak tűnik. Mégis rengetegen döntenek a kivárás mellett még akkor is, ha eközben az emelkedő kamatok elvihetik az ebből remélt hasznot. Érdemes alaposan megfontolni a döntést; ehhez nyújtunk segítséget az alábbiakban a lakáshitelek 2022-es feltételeinek részletes ismertetésével.

A lakáshitelről dióhéjban

A lakáshitel egy olyan, fedezet mellett nyújtott hitelkonstrukció, amelynél a fedezet minden esetben valamilyen ingatlan, ami lehet a hitelezés tárgya, illetve pótfedezetként bevont, másik ingatlan is, de emellett természetesen az igénylő jövedelmétől is függ, hogy mekkora hitelre lehet jogosult.

A maximálisan felvehető összeg az ingatlan piaci értékének legfeljebb 80 százalékáig terjedhet, ennek alapján 20% önerő szükséges az igényléshez, ez azonban csak a jogszabályi plafon; ettől azonban minden bank eltér, így érdemesebb az ingatlan piaci értékének 30%-ával készülni a hitelfelvételre.

Személyi feltételek

A lakáshitelek 2022-ben sem változtak, ami a személyi feltételeket illeti, így továbbra is szükséges, hogy az igénylő minimum 18 éves legyen, de sok banknál ennél magasabb életkort – jellemzően 21-23 évet – várnak el. Emellett a felső korhatárt is megszabják, aminek értelmében az igénylő a hitel lejáratának időpontjában nem lehet idősebb 70-75 évesnél.

Szintén elvárás a megfelelő mértékű, igazolható jövedelem, amit a Jövedelemarányos Törlesztőrészlet-Mutató határoz meg, ám a pénzintézetek által elfogadhatónak ítélt jövedelem mértéke bankonként eltérő lehet, ráadásul a jövedelmek típusait is megkülönböztetik. Elsődleges jövedelemnek általában az alkalmazotti bér, a vállalkozói jövedelem, a nyugdíj, illetve a külföldről származó jövedelem számít, másodlagosnak pedig a GYES, a GYED, a családi pótlék, az osztalék, illetve egyéb, rendszeres, vagy eseti bevételek, mint például egy ingatlan bérbeadásából származó bevétel, vagy a munkahelyi jutalom minősül.

Elvárás továbbá, hogy az igénylő legalább 3 hónapos munkaviszonnyal rendelkezzen aktuális munkahelyén, és fontos még megemlíteni, hogy az aktív KHR-státusz kizáró ok, mint minden hitelkonstrukció esetében.

Az igényléshez szükséges dokumentumok

A lakáshitelek 2022-ben ugyanazon dokumentumok beszerzését, illetve meglétét igénylik majd, mint a korábbiakban, tehát ebben sem történt változás. A dokumentumok a következők:

  • érvényes személyazonosító okmányok (személyi igazolvány, lakcímkártya, adókártya) ,
  • jövedelemigazolás, amelyet vállalkozók esetén a NAV állít ki,
  • alkalmazottak esetén 30 napnál nem régebbi munkáltatói igazolás a bank formanyomtatványa szerint,
  • bankszámlakivonatok az utóbbi 3-6 hónapról,
  • nyugdíjasok esetén a nyugdíj összegéről szóló határozat,
  • rokkantnyugdíjasok esetén a kapcsolódó határozat,
  • vállalkozóknak egy adótartozás-mentesség igazolására szóló okirat,
  • ingatlan adásvételi szerződés, vagy vételi szándéknyilatkozat,
  • a fedezeti ingatlan 30 napnál nem régebbi tulajdoni lapja,
  • az ingatlan alaprajza,
  • térképmásolat, vagy helyszínrajz,
  • közös használatú ingatlan esetén a használati megosztási szerződés,
  • valamint a kitöltött hitelkérelmi adatlap.

Itt azonban még nincs vége; további dokumentumokra is szükség lesz a hiteligénylési procedúra során, amelyek viszont komoly összegeket emészthetnek fel még azelőtt, hogy elbírálnák a hitelkérelmet. Ezek az összegek pedig bankonként eltérőek lehetnek, illetve akciók keretein belül akár el is engedhetik őket, ezért érdemes ezeket is vizsgálni a hitel kiválasztása során.

Ilyen költségtényezők lehetnek:

  • a fedezeti ingatlan értékbecslése,
  • a tulajdoni lap lekérdezése,
  • a földhivatali ügyintézés,
  • a közjegyző díja,
  • a szerződéskötési díj, vagy folyósítási jutalék,
  • és a lakásbiztosítás költsége.

Ha lakáshitelt 2022 folyamán szeretnél igényelni, hasonlítsd össze a bankok ajánlatait oldalunkon, majd indítsd el az igénylési folyamatot online!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Téli varázs kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

14 hó

Hitelösszeg

250.000 Ft - 600.000 Ft

Hirdetés

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM

10,95% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

1.000.000 - 15.000.000 Ft

Hirdetés

MBH Személyi Kölcsön

THM

12,9% - 23,5%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Hirdetés

További blogbejegyzések

Hitel előtörlesztés és végtörlesztés – mi a különbség?

Hitel előtörlesztés és végtörlesztés – mi a különbség?

2022.10.14.

Ha az élethelyzetünk úgy hozta, hogy lehetőségünk van a meglévő lakás,- vagy szabad felhasználású kölcsönünk teljes egészét, vagy egy részét visszafizetni a futamidő lejárta előtt, akkor ismernünk kell a lehetőségeinket. Előtörlesztés és végtörlesztés: tudjuk mi a különbség, és hogy a mi esetünkben melyiket érdemes választani? Segítünk dönteni!

Tovább olvasom
Adó visszatérítési támogatás – mit jelent?

Adó visszatérítési támogatás – mit jelent?

2019.08.29.

Bármiről is legyen szó, akár vásárlásról, akár hitelfelvételről, mindig ki lehet fogni az akciós ajánlatokat, valamint a kedvezményeket. Ilyen például az adó visszatérítési támogatás, amit más néven ÁFA visszatérítésnek szokás nevezni. A hitelfelvételhez ez annyiban kapcsolódik, hogy építési telek vásárlásakor, illetve építkezéskor meg lehet oldani, hogy akár egy nagyobb összeget is visszaigényelhessünk az ÁFÁ-ból. Lássuk a részleteket!

Tovább olvasom
Elegendő lesz 10 százalék önerő az első lakás megvásárlásához

Elegendő lesz 10 százalék önerő az első lakás megvásárlásához

2023.11.07.

Az új szabály szerint jövőre elegendő lesz 10 százalék önerő az első lakás megvásárlásához. Ezzel csökken az az összeg, amit a vásárlóknak saját erőből kell beletenniük a vásárlásba, és ez lehetővé teheti azt, hogy előbb jusson valaki az első ingatlanához. Utánajártunk, hogy miért fontos egy lakáshitel igénylésekor az önerő, és megmutatjuk azt is, hogy a kisebb önerő akár nulla forint is lehet. Fiatalok, figyelem!

Tovább olvasom
A jövedelem beosztása hitel törlesztése mellett

A jövedelem beosztása hitel törlesztése mellett

2021.09.12.

A jövedelem beosztása a hitel törlesztése mellett nem könnyű, de nem is lehetetlen, csupán fel kell készülni rá.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával