Lakáshitel mértéke egy átlagos bérrel
A járandóság, az, hogy mennyit keresünk az egyik legmeghatározóbb dolog egy kölcsön-felvételnél. A lakáshitel mértéke nagyban függ attól, hogy milyen havi jövedelmet tudsz igazolni. Lássuk, hogy egy átlagos hazai jövedelemmel milyen mértékű lakáskölcsönhöz lehet jutni!
Magyarországon az utóbbi időszakban folyamatosan nőtt a havi átlagjövedelem, amely a KSH legfrissebb statisztikái szerint márciusban átlépte a bruttó 400 ezer forintot. Kérdés, hogy ezzel az átlagbérrel milyen feltételekkel lehet kölcsönhöz jutni, azaz mekkora ebben a helyzetben az elérhető lakáshitel mértéke.
A lakáshitel mértéke sok mindentől függ. A pénzintézetek alapos munkát végeznek egy hitelkérelemnél, hiszen az ő érdekük az, hogy „jó adóst” kapjanak, olyan emberekkel kössenek szerződést, akik hosszú távon is tudják fizetni a törlesztőrészletet. Éppen ezért a bank nagy figyelmet fordít a jövedelmünkre, elsősorban a rendszeres havi bérünk érdekli, amelyet több dokumentummal igazolunk kell a hitelkérelemnél. Ez érthető, hiszen ebből az adatból jól lehet következtetni a hiteligénylő helyzetére.
Emellett a jövedelmünkből az is kikövetkeztethető, hogy milyen legyen a szolgáltatás, azaz mekkora kölcsön törlesztésére vagyunk képesek. A bank a jövedelmünk alapján megmondja, hogy maximum milyen törlesztőrészletet vállalhatunk be. Erre vonatkozik a jövedelemarányos-törlesztőrészlet mutató (JTM), amely (a pénzügyi stabilitás érdekében) arra szolgál, hogy meghatározza, az igazolt havi jövedelem mekkora százalékát teheti ki a hitelteher.
A jelenlegi helyzetben összességében elmondható, hogy egy átlagbért kereső ember 20 éves futamidővel – kamatperiódustól függően – minimum 10-12 millió forintig hitelképes, de akár 25 millió forint is lehet az igényelhető lakáskölcsön plafonja. A különbség abból is adódik, hogy régiónként jelentős eltérések lehetnek az átlagbéreket tekintve.
A jövedelem mellett persze más is számít a felvehető hitel nagyságát tekintve a lakáshiteleknél. Például az ügyletbe bevont fedezet értéke nagyon fontos. A bankok maximum a fedezetként felajánlott ingatlan értékének 80 százalékát hitelezhetik meg, azaz minimum 20 százalék önerőre van szükség, de az a 80 százalék a valóságban manapság inkább csak 50-70 százalék, azaz nagyobb önerő kell.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.