Hitelekről általánosan

Egy hitel kamatának mértékét két oldalról közelíthetjük meg: a bank és a hitelfelvevő szemszögéből egész más lehet az alacsony jelentése. A bank követelményeket támaszt, amit, ha az ügyfél tud teljesíteni, megkapja a kölcsönt. Ha a követelményrendszer magas szintű, akkor nehezebb hozzájutni az adott hitelhez, ám így a bank kisebb kockázatot vállal, tehát a kamat lehet alacsonyabb. Ha viszont a követelmények nem szigorúak, akkor a bank a kamatok emelésével kompenzál.

Az ügyfél szemszögéből nézve a hitel kamata akkor is lehet alacsony, ha a többi hasonló hitelhez képest magas; ez abban az esetben igaz, ha csak a magas kamatozású hitel feltételeit tudja teljesíteni.

Ez attól függ, milyen típusú hitelt szeretnénk igényelni. A jelzáloghiteleknek a legalacsonyabb a kamata a hitelpiacon, és általuk akár 100.000.000 forint is elérhető, míg személyi kölcsönöknél a kamat némileg magasabb, és csak 10.000.000 forintot lehet ilyen konstrukcióban igényelni. Az utóbbiaknak azonban több előnyük is van a fedezetes hitelekkel szemben.

Bank- és konstrukciófüggő; a jelzáloghiteleknél 30 év a maximum, személyi kölcsönök esetében pedig 8 évre lehet számítani.

Extra költségek nincsenek, csak azok, amik bármilyen hitelnél felmerülhetnek. Folyósítási díj, elő- és végtörlesztési, szerződésmódosítási és számlavezetési díj, valamint az egyéb szolgáltatások díjai kerülhetnek felszámításra. Érdemes kutatni az akciók után, hiszen ezek keretein belül a fenti díjak, vagy egy részük elengedésre kerül.

Jelzálog alapú hitelnél természetesen szükség van rájuk, ám a személyi kölcsönök esetében nem. Csupán jövedelemigazolást, illetve bankszámlakivonatokat kell beszereznünk.

A hitelkonstrukció határozza meg, ám az első lépés a kiválasztása után a megfelelő dokumentumok beszerzése. Jelzáloghiteleknél a bankfióki ügyintézés az egyetlen járható út, míg a személyi kölcsönöknél ez online is lehetséges. A kérelem, illetve a dokumentumok leadása után pedig már csak a hitelbírálat van hátra, aminek pozitív eredménye után történik meg az igényelt hitelösszeg folyósítása.

Többféle kizáró ok lehet, ami bankonként eltérő, de az általánosak a következők:

  • KHR negatív adóslistán való szereplés
  • a jövedelem nem igazolható, vagy nem elegendő
  • nincs meg az elvárt munkaviszony
  • az életkor túl alacsony, vagy túl magas
  • nincs magyarországi lakcím

A hitelszerződésben minden esetben rögzítik a befizetések időpontját. Ha ez elmarad, késedelmi kamatot számít fel a bank, ha pedig a nemfizetés időtartama eléri a felmondási időt, a teljes fennmaradt tartozás egy összegben válik esedékessé.

A legtöbb bank elutasítja a KHR negatív adóslistán szereplő ügyfelek hiteligénylését. Passzív státuszban lévőknek a Cofidis, aktív státuszúaknál pedig a Provident kínál személyi kölcsönöket.

A weboldalon megjelenített egyes ajánlatok megjelenítését több tényező befolyásolhatja, így az ajánlatra vonatkozó feltételek és megadott adatok, valamint a weboldalt üzemeltetőnek az ajánlatot tevővel való megállapodásai. Az ajánlatok megjelenítésekor ezért nem független rangsorolás valósulhat meg, hanem a szerződött partnerek ajánlatai kiemeléssel előbbre kerülhetnek a listán.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

További kérdés kategóriák

Legutóbbi blogbejegyzések

Mi a gépjármű assistance biztosítás? Tudj meg mindent egy helyen!

Gépjármű assistance biztosítás nem más, mint az úton maradás biztonsági hálója. Szakértőink bemutatják ezt a talán kevésbé ismert biztosítási formát, lerántjuk a leplet egy tévhitről, és ami a legfontosabb: bemutatjuk, hogy miért lehet nagyon jó, ha van gépjármű assistance biztosításod.

Tovább olvasom
Augusztustól emelkedik a tranzakciós illeték: mi vár a számlatulajdonosokra?

Augusztustól jelentős változások lépnek életbe a magyar pénzügyi rendszerben, amely számos számlatulajdonost érinthet. Az új intézkedés részeként a tranzakciós illeték emelésére kerül sor, ami a mindennapi banki műveleteket drágítja meg. Utánajártunk, és részletesen bemutatjuk, hogy mit jelent ez a változás, hogyan befolyásolja a számlatulajdonosokat, és milyen érdekességek húzódnak meg a tranzakciós illeték története és működése mögött.

Tovább olvasom
Mekkora törlesztőt fizetünk az Otthonfelújítási támogatás után? Megmutatjuk!

Az Otthonfelújítási támogatással korszerűbb, alacsonyabb fenntartási költségű lehet az ingatlanunk. De mennyibe kerül ez nekünk havonta? Megtérül ez a beruházás? Érdemes ennyit havonta kifizetni? Megmutatjuk!

Tovább olvasom
Nyaralj gondtalanul: Hasznos pénzügyi tippek a biztonságért

A nyaralás az év egyik legjobban várt pillanata, amikor végre kikapcsolódhatunk a mindennapi rutinból, és feltöltődhetünk új élményekkel. Azonban ahhoz, hogy a pihenés valóban gondtalan legyen, érdemes néhány pénzügyi szempontot figyelembe venni. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amelyek segítenek megőrizni pénzügyeid biztonságát, és elkerülni a váratlan kiadásokat.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával