Hitelekről általánosan

Egy hitel kamatának mértékét két oldalról közelíthetjük meg: a bank és a hitelfelvevő szemszögéből egész más lehet az alacsony jelentése. A bank követelményeket támaszt, amit, ha az ügyfél tud teljesíteni, megkapja a kölcsönt. Ha a követelményrendszer magas szintű, akkor nehezebb hozzájutni az adott hitelhez, ám így a bank kisebb kockázatot vállal, tehát a kamat lehet alacsonyabb. Ha viszont a követelmények nem szigorúak, akkor a bank a kamatok emelésével kompenzál.

Az ügyfél szemszögéből nézve a hitel kamata akkor is lehet alacsony, ha a többi hasonló hitelhez képest magas; ez abban az esetben igaz, ha csak a magas kamatozású hitel feltételeit tudja teljesíteni.

Ez attól függ, milyen típusú hitelt szeretnénk igényelni. A jelzáloghiteleknek a legalacsonyabb a kamata a hitelpiacon, és általuk akár 100.000.000 forint is elérhető, míg személyi kölcsönöknél a kamat némileg magasabb, és csak 10.000.000 forintot lehet ilyen konstrukcióban igényelni. Az utóbbiaknak azonban több előnyük is van a fedezetes hitelekkel szemben.

Bank- és konstrukciófüggő; a jelzáloghiteleknél 30 év a maximum, személyi kölcsönök esetében pedig 8 évre lehet számítani.

Extra költségek nincsenek, csak azok, amik bármilyen hitelnél felmerülhetnek. Folyósítási díj, elő- és végtörlesztési, szerződésmódosítási és számlavezetési díj, valamint az egyéb szolgáltatások díjai kerülhetnek felszámításra. Érdemes kutatni az akciók után, hiszen ezek keretein belül a fenti díjak, vagy egy részük elengedésre kerül.

Jelzálog alapú hitelnél természetesen szükség van rájuk, ám a személyi kölcsönök esetében nem. Csupán jövedelemigazolást, illetve bankszámlakivonatokat kell beszereznünk.

A hitelkonstrukció határozza meg, ám az első lépés a kiválasztása után a megfelelő dokumentumok beszerzése. Jelzáloghiteleknél a bankfióki ügyintézés az egyetlen járható út, míg a személyi kölcsönöknél ez online is lehetséges. A kérelem, illetve a dokumentumok leadása után pedig már csak a hitelbírálat van hátra, aminek pozitív eredménye után történik meg az igényelt hitelösszeg folyósítása.

Többféle kizáró ok lehet, ami bankonként eltérő, de az általánosak a következők:

  • KHR negatív adóslistán való szereplés
  • a jövedelem nem igazolható, vagy nem elegendő
  • nincs meg az elvárt munkaviszony
  • az életkor túl alacsony, vagy túl magas
  • nincs magyarországi lakcím

A hitelszerződésben minden esetben rögzítik a befizetések időpontját. Ha ez elmarad, késedelmi kamatot számít fel a bank, ha pedig a nemfizetés időtartama eléri a felmondási időt, a teljes fennmaradt tartozás egy összegben válik esedékessé.

A legtöbb bank elutasítja a KHR negatív adóslistán szereplő ügyfelek hiteligénylését. Passzív státuszban lévőknek a Cofidis, aktív státuszúaknál pedig a Provident kínál személyi kölcsönöket.

A weboldalon megjelenített egyes ajánlatok megjelenítését több tényező befolyásolhatja, így az ajánlatra vonatkozó feltételek és megadott adatok, valamint a weboldalt üzemeltetőnek az ajánlatot tevővel való megállapodásai. Az ajánlatok megjelenítésekor ezért nem független rangsorolás valósulhat meg, hanem a szerződött partnerek ajánlatai kiemeléssel előbbre kerülhetnek a listán.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

További kérdés kategóriák

Legutóbbi blogbejegyzések

Ingatlanvásárlási kisokos: ezt mindenképpen tudni kell a jelzálogról

A saját otthon megszerzése sokak számára életük egyik legnagyobb pénzügyi lépése, ám az ingatlanvásárláshoz szükséges anyagi források előteremtése gyakran komoly kihívást jelent. Az ingatlanárak folyamatos növekedése miatt sok ember számára elengedhetetlen a külső pénzügyi segítség igénybevétele, ami jellemzően jelzáloghitel formájában történik. De mi is pontosan a jelzálog, hogyan működik, és milyen kockázatokat hordoz magában? Ezen kérdéseket járjuk körbe ebben az útmutatóban.

Tovább olvasom
Milyen a jó bankkártya? Segítünk a választásban!

A bankkártyák elterjedése alapjaiban változtatta meg mindennapi pénzügyi szokásainkat. Az emberek a készpénzmentes fizetési megoldások kényelme és gyorsasága miatt szívesen választanak különböző bankkártyákat. A pénzügyi piac azonban rendkívül sokféle lehetőséget kínál, ezért nem mindig egyszerű eldönteni, melyik a legjobb választás. Ahhoz, hogy megtaláljuk az igényeinknek leginkább megfelelő bankkártyát, érdemes több szempontot is mérlegelni. Ebben az esszében áttekintjük, hogy melyek ezek a kritériumok, és hogyan segíthetnek a választásban.

Tovább olvasom
Adósságrendezés: Hiteles megoldás hatékonyan?

Az adósságrendező hitel egy hitelbe olvasztja össze a hiteleket. Lehet szó két hitelről vagy akár többről is. Egy hitelben összesíthető az autóhitel, a személyi kölcsön és a lakáshitel is. Bármennyire körültekintően jár el ugyanis valaki a hitelek felvételekor, a gazdasági környezet változása miatt előfordulhat, hogy kedvezőbb konstrukciók jelentek meg a piacon. Mutatjuk, hogyan szabadulj meg a hiteleidtől hatékonyan.

Tovább olvasom
Állampapír befektetés: Miért éri meg 2024-ben?

Az állampapírok az elmúlt év sláger befektetései voltak, idénre azonban már mérséklődtek az elérhető hozamok. Ez azt jelenti, hogy már nem érdemes állampapírba fektetni? És ha igen, miért éri meg? Utánajártunk, hogy idén melyik állampapírral érhetjük el a legmagasabb hozamot, és azt is megmutatjuk, hogy mit gondolnak erről a befektetési formáról a befektetők mellett a szakértők.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával