Hitelekről általánosan

Egy hitel kamatának mértékét két oldalról közelíthetjük meg: a bank és a hitelfelvevő szemszögéből egész más lehet az alacsony jelentése. A bank követelményeket támaszt, amit, ha az ügyfél tud teljesíteni, megkapja a kölcsönt. Ha a követelményrendszer magas szintű, akkor nehezebb hozzájutni az adott hitelhez, ám így a bank kisebb kockázatot vállal, tehát a kamat lehet alacsonyabb. Ha viszont a követelmények nem szigorúak, akkor a bank a kamatok emelésével kompenzál.

Az ügyfél szemszögéből nézve a hitel kamata akkor is lehet alacsony, ha a többi hasonló hitelhez képest magas; ez abban az esetben igaz, ha csak a magas kamatozású hitel feltételeit tudja teljesíteni.

Ez attól függ, milyen típusú hitelt szeretnénk igényelni. A jelzáloghiteleknek a legalacsonyabb a kamata a hitelpiacon, és általuk akár 100.000.000 forint is elérhető, míg személyi kölcsönöknél a kamat némileg magasabb, és csak 10.000.000 forintot lehet ilyen konstrukcióban igényelni. Az utóbbiaknak azonban több előnyük is van a fedezetes hitelekkel szemben.

Bank- és konstrukciófüggő; a jelzáloghiteleknél 30 év a maximum, személyi kölcsönök esetében pedig 8 évre lehet számítani.

Extra költségek nincsenek, csak azok, amik bármilyen hitelnél felmerülhetnek. Folyósítási díj, elő- és végtörlesztési, szerződésmódosítási és számlavezetési díj, valamint az egyéb szolgáltatások díjai kerülhetnek felszámításra. Érdemes kutatni az akciók után, hiszen ezek keretein belül a fenti díjak, vagy egy részük elengedésre kerül.

Jelzálog alapú hitelnél természetesen szükség van rájuk, ám a személyi kölcsönök esetében nem. Csupán jövedelemigazolást, illetve bankszámlakivonatokat kell beszereznünk.

A hitelkonstrukció határozza meg, ám az első lépés a kiválasztása után a megfelelő dokumentumok beszerzése. Jelzáloghiteleknél a bankfióki ügyintézés az egyetlen járható út, míg a személyi kölcsönöknél ez online is lehetséges. A kérelem, illetve a dokumentumok leadása után pedig már csak a hitelbírálat van hátra, aminek pozitív eredménye után történik meg az igényelt hitelösszeg folyósítása.

Többféle kizáró ok lehet, ami bankonként eltérő, de az általánosak a következők:

  • KHR negatív adóslistán való szereplés
  • a jövedelem nem igazolható, vagy nem elegendő
  • nincs meg az elvárt munkaviszony
  • az életkor túl alacsony, vagy túl magas
  • nincs magyarországi lakcím

A hitelszerződésben minden esetben rögzítik a befizetések időpontját. Ha ez elmarad, késedelmi kamatot számít fel a bank, ha pedig a nemfizetés időtartama eléri a felmondási időt, a teljes fennmaradt tartozás egy összegben válik esedékessé.

A legtöbb bank elutasítja a KHR negatív adóslistán szereplő ügyfelek hiteligénylését. Passzív státuszban lévőknek a Cofidis, aktív státuszúaknál pedig a Provident kínál személyi kölcsönöket.

A weboldalon megjelenített egyes ajánlatok megjelenítését több tényező befolyásolhatja, így az ajánlatra vonatkozó feltételek és megadott adatok, valamint a weboldalt üzemeltetőnek az ajánlatot tevővel való megállapodásai. Az ajánlatok megjelenítésekor ezért nem független rangsorolás valósulhat meg, hanem a szerződött partnerek ajánlatai kiemeléssel előbbre kerülhetnek a listán.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

További kérdés kategóriák

Legutóbbi blogbejegyzések

Történelmi mértékben nőtt a magyar bankok pénzforgalmi bevétele – A digitalizáció és a díjemelések hatása

2024 negyedik negyedévében jelentősen, éves alapon közel 24 százalékkal emelkedtek a bankok pénzforgalmi bevételei Magyarországon – derül ki a Magyar Nemzeti Bank frissen publikált pénzforgalmi tájékoztatójából. A jelentésből kirajzolódik a digitális fizetések térnyerése, az azonnali átutalások és a qvik-alapú megoldások gyors terjedése, de a bevételek növekedéséhez jelentősen hozzájárultak a bankok által végrehajtott díjemelések is.

Tovább olvasom
Digitális lopás áldozata vagy? Így védekezhetsz, ha megtörtént a baj

A digitális bűnözés rohamosan fejlődik, és egyre kifinomultabb módszerekkel támadják a gyanútlan áldozatokat. A bankkártyaadatok ellopása, az online csalások és a kibertámadások komoly pénzügyi és adatvédelmi kockázatot jelentenek.

Tovább olvasom
A zsebünkre megy! Így spórolhatsz a számlaköltségeken

Az elmúlt években folyamatosan emelkednek a banki szolgáltatások költségei, ami szinte mindenkit érint, aki bankszámlával rendelkezik. Legyen szó magánszemélyekről, családokról vagy akár vállalkozásokról, a bankszámla fenntartása, a készpénzfelvétel, az utalások, sőt sok esetben még a kártyás vásárlás is költséggel járhat.

Tovább olvasom
Mikor nem fizet a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás?

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) minden gépjármű-tulajdonos számára előírt biztosítási forma, amely a közlekedési balesetek során okozott károk megtérítésére szolgál. Célja, hogy a vétlen fél megfelelő kártérítést kapjon, miközben a károkozó anyagi felelősségét a biztosító átvállalja. Ugyanakkor vannak olyan esetek, amikor a biztosító nem fizet, vagy visszakövetelheti a kifizetett összeget a károkozótól. Az alábbiakban áttekintjük a KGFB alapvető működését, valamint azokat a helyzeteket, amikor a biztosító mentesül a kifizetés alól.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával