CSOK-os ingatlanban vállalkozás – lehetséges?
Egy CSOK-os ingatlant egy vállalkozás székhelyeként használni sokáig lehetetlen volt, ám azóta változott a helyzet – mutatjuk a részleteket!
Nem friss hír, hiszen CSOK-os ingatlanban vállalkozást működtetni már 2019 július 11. óta lehetséges, ám sokak figyelmét elkerülte ez a lehetőség. Ugyan a támogatás célja elsősorban az otthonteremtés, ám kézenfekvőnek tűnik, hogy ha valaki kisvállalkozást működtet, akkor annak székhelyeként az otthonát jelenti be. Mivel a tiltásról sokan nem tudtak, rengeteg igénylőnek kellett visszafizetnie a támogatást, ami komoly problémákhoz vezetett, ám szerencsére ez az akadály elhárult – feltételei azonban továbbra is vannak.
A CSOK-ról röviden
Mindenki hallott már a CSOK-ról, ezért nem fejtjük ki bővebben, de a lényegnek mindenképp meg kell jelennie egy olyan cikkben, ami a CSOK-os ingatlanban vállalkozás telephelyének létrehozásáról szól. A CSOK keretein belül a családosok akár 10 millió forint vissza nem térítendő állami támogatáshoz juthatnak, amit kizárólag lakáscélra lehet felhasználni. Emellett különféle más kedvezmények is igénybe vehetőek a CSOK mellett, mint például a kedvezményes CSOK-hitel, ami egy államilag kamattámogatott jelzáloghitel, illetve az ingatlanvásárlás utáni illetékfizetési kötelezettség alóli mentesülés, de a CSOK igénylői még az új építésű lakások 5%-os áfáját is visszaigényelhetik.
Milyen feltételekkel lehet CSOK-os ingatlanban vállalkozást üzemeltetni?
CSOK-os ingatlanban vállalkozás üzemeltetéséhez feltétel, hogy az igénylőknek a kérelem benyújtásakor nyilatkozniuk kell a vállalkozásuk székhelyének bejegyzési szándékáról. Ezen túl azonban semmilyen más kötelezettség nincs, vagyis, ha a nyilatkozatot benyújtottuk, szabadon bejegyeztethetjük a vállalkozást a CSOK-os ingatlanba.
A CSOK-os ingatlanba a vállalkozás csak a székhelyét jelentheti be
Lényeges, hogy ez a kivétel csak a székhely bejegyzésére vonatkozik, telephelyként azonban továbbra sem lehet CSOK-os ingatlant felhasználni – a különbség, hogy a székhely mindössze adminisztratív státusz, míg a telephely az üzleti tevékenység tényleges helyszíne. Ebből következik, hogy jelenleg is tilos bármilyen műhely, üzlet, vagy akár raktár létesítése CSOK-os ingatlanban, ellenkező esetben ugyanis a teljes CSOK támogatás összegét egyben vissza kell fizetni az államnak.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.