Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

A legfontosabb fogalmak lakáshitel felvétele előtt

2022.11.02.
Szerző: Csongrádi Richárd
Utoljára módosítva: 2023. június 28. 14:39

Lakáshitel felvétele előtt, illetve a folyamat során számos olyan fogalommal találkozhatunk, amelyek ismeretlenek lehetnek.

A legfontosabb fogalmak lakáshitel felvétele előtt

Egy lakáshitel felvétele előtt, illetve annak során rengeteg megoldandó feladat várja a leendő adósokat, és közben rengeteg olyan fogalom jöhet szembe, ami összezavarhatja még a tapasztaltabbakat is. Jobb ezekkel tisztában lenni, épp ezért ABC-sorrenben összegyűjtöttük az összeset, és rövid magyarázatot is fűztünk hozzájuk.

Adós: az a természetes személy, aki megköti a kölcsönszerződést a pénzintézettel.

Adóstárs: az adóssal együtt felel a hitel visszafizetéséért, leggyakrabban az adós házastársa, vagy családtagja.

Annuitásos kölcsön: a hitel visszafizetésének módja; a teljes futamidőre vetítve havonta azonos összegű törlesztőrészletet kell fizetni.

Bonitás: a hiteligénylő fizetőképességét jelenti; a bank minden hitelkérelem esetében vizsgálja.

Dologi adós: a jelzálog alapú hitelügyleteknél a fedezetül felajánlott ingatlan tulajdonosa, azaz a zálogkötelezett, aki nem hiteligénylő.

Elidegenítési és terhelési tilalom: a hitelt nyújtó bank írhatja elő ilyen tilalom bejegyzését az ingatlan tulajdoni lapjára, a jelzálogjog mellé, így a futamidő alatt az ingatlan nem adható el, és nem szolgálhat további kölcsön fedezetéül sem.

Előtörlesztés: a felvett kölcsön egy részének vagy egészének határidő előtti visszafizetése.

Értékbecslés: az értékbecslés során az ingatlan állapotát és tulajdonságait mérik fel, majd ez alapján határozzák meg az adott időpontra vonatkozó piaci értékét.

Finanszírozási arány: azt jelöli, hogy a hitel összege az ingatlan értékének hány százaléka.

Futamidő: a kölcsön felvételétől számított időszak, ami a visszafizetés végső határidejéig tart.

Hitelbírálat: a bank felméri a hitel nyújtásának kockázatát, és meghatározza a szükséges feltételeket.

Hitelbiztosítéki érték: értékbecsléssel határozzák meg, majd ezt veszi alapul a bank a maximális hitelösszeg meghatározásakor.

Hiteles tulajdonilap-másolat és szemle: a földhivatal által kiadott másolat a tulajdoni lapról; ez lehet teljes másolat, ami tartalmazza a fennálló és a törölt bejegyzéseket is, illetve szemle, ami csak a fennálló bejegyzéseket tartalmazza.

Hitelfedezeti biztosítás: kiegészítő szolgáltatás, ami a hitelkötelezettségre köthető, és bizonyos esetekben – munkaképtelenné válás, elhalálozás – a biztosító átvállalja az adós hitelkötelezettségének részét vagy egészét.

Jelzáloghitel: olyan hitelkonstrukció, amelynél a bank egy ingatlan biztosítéka mellett nyújt hitelt. Hosszú futamidejű és viszonylag alacsony kamatozású kölcsön. Abban az esetben, ha az adós nem törleszti a hitelt, a bank elárverezheti a fedezetet jelentő ingatlant.

Jelzálogjog: a jelzáloghitel felvételekor a fedezetet jelentő ingatlan tulajdoni lapjára a Földhivatalnál, illetve az ingatlan-nyilvántartásba kerül bejegyzésre; ez igazolja a bank jogát a hitelszerződésben szereplő biztosíték érvényesítésére.

Kamat: a hitel tulajdonképpeni ára, ami a futamidő alatt folyamatosan fizetendő, és a törzstőke százalékában adják meg.

Kamatperiódus: egy olyan időperiódus, ami alatt a kamat mértéke változatlan, viszont a periódus fordulóján változhat.

Készfizető kezes: a hitelügyletbe bevont személy, aki vállalja, hogyha a futamidő alatt az adós nem törleszti a hitelt, úgy a pénzintézet felszólítására az adós helyett ő teljesíti a fennmaradó hiteltörlesztést.

KHR-lista: a Központi Hitelinformációs Rendszer adatbázisa, ami rögzíti azokat az adósokat, akik a minimálbérnél magasabb összeggel, legalább 90 napja tartoznak. A hitel visszafizetése után az adós átkerül passzív státuszba, ahol az azt követő 5 évben szerepelni fog.

Önerő: az ingatlan értékének a bank által nem finanszírozott része, az adós saját forrása a felvenni tervezett kölcsönön kívül, vagyis a vételár és a kölcsönösszeg különbsége.

Pótfedezet: ha egy ingatlan nem szolgáltat elegendő fedezetet a hitel felvételére, bevonható egy vagy több másik ingatlan is fedezetként, amelyekre szintén jelzálog kerül bejegyzésre.

Takarnet: a Földhivatal internetes hálózata, amelyen keresztül online hozzá lehet férni a Földhivatal adatbázisához.

Természetes személy: jogi szakkifejezés; az élő embert, illetve a hozzá fűződő jogok alanyát jelenti, vagyis az a személy, aki önállóan jogképes.

THM: a Teljes Hiteldíj Mutató azt mutatja meg, hogy az adósnak a tőkéhez viszonyítva, százalékban, egy év alatt, a tőkén túl mekkora összeget kell visszafizetnie; a hitel minden költségét magába foglalja, vagyis a kamatot, a kezelési költséget, az értékbecslés díját, az ingatlan-nyilvántartási eljárás díját, valamint a hitelközvetítő és a bankszámlavezetés díját is.

Tulajdoni lap: a Földhivatalnál kezelt, hivatalos okirat, amiről a hitelfelvételhez hiteles másolat szükséges, és ami tartalmazza az ingatlan és a tulajdonosok adatait, a tulajdonrészüket, illetve az esetlegesen fennálló terheket és különböző jogokat, továbbá az úgynevezett tényeket, mint például az elidegenítési- és terhelési tilalom.

Zálogkötelezett: az a természetes személy, aki a jelzáloghitelben fedezetként rögzített ingatlan tulajdonosa.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Tavaszi lendület kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

22 hó

Hitelösszeg

400.000 Ft - 800.000 Ft

Hirdetés

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM

10,39% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Hirdetés

MBH Időnyerő Személyi Kölcsön

THM

10,6% - 23,2%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Hirdetés

További blogbejegyzések

5 tényező, ami befolyásolja a törlesztőrészlet mértékét

5 tényező, ami befolyásolja a törlesztőrészlet mértékét

2022.05.30.

A törlesztőrészlet mértéke számos tényezőn múlik; az alábbiakban az öt legfontosabbat mutatjuk be, amelyekre érdemes figyelned a hitel felvétele előtt.

Tovább olvasom
Mi a különbség hitel és kölcsön között?

Mi a különbség hitel és kölcsön között?

2022.12.22.

A különbség hitel és kölcsön között nem nyilvánvaló, ezért az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.

Tovább olvasom
Hitelfelvétel a Providentnél: ismerd meg az Otthoni Szolgáltatást!

Hitelfelvétel a Providentnél: ismerd meg az Otthoni Szolgáltatást!

2022.10.07.

Az Otthoni Szolgáltatás a kényelem érdekében jött létre, ám költsége is van – az alábbiakból mindent megtudhatsz róla és a Provident kölcsöneiről.

Tovább olvasom
Elegendő lesz 10 százalék önerő az első lakás megvásárlásához

Elegendő lesz 10 százalék önerő az első lakás megvásárlásához

2023.11.07.

Az új szabály szerint jövőre elegendő lesz 10 százalék önerő az első lakás megvásárlásához. Ezzel csökken az az összeg, amit a vásárlóknak saját erőből kell beletenniük a vásárlásba, és ez lehetővé teheti azt, hogy előbb jusson valaki az első ingatlanához. Utánajártunk, hogy miért fontos egy lakáshitel igénylésekor az önerő, és megmutatjuk azt is, hogy a kisebb önerő akár nulla forint is lehet. Fiatalok, figyelem!

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával