5 tipp, ami segít rendbe hozni a pénzügyeidet
A pénzügyeid rendbe hozása elsődleges feladat kell, hogy legyen, és minél előbb állsz neki, annál hamarabb éred el a céljaidat!
Ahhoz, hogy rendbe hozhasd a pénzügyeidet, nem kell más, mint akaraterő, előretervezés, illetve meg kell fogadnod néhány tanácsot is, és azok szerint szervezni a költéseidet, sőt, az életedet is! Az alábbiakban az erre vonatkozó tippjeinket olvashatod.
1. A célok meghatározása
Annak érdekében, hogy rendbe hozd a pénzügyeidet, első lépésként meg kell határoznod a céljaidat, méghozzá rövid-, közép- és hosszútávra is. Ezeket emellett folyamatosan szem előtt is kell tartanod, így elkerülheted a túlköltekezést, mivel a célok motivációt jelenthetnek.
Érdemes azonban a céljaidat legalább évente egyszer felülvizsgálni: tekintsd át, hogy mit sikerült elérned, illetve mi az, amin változtatnod kellene a hatékonyság növelése érdekében.
2. Kövesd a kiadásaidat!
Valószínűleg többször is hallottad már, hogy a kiadások követése sokat segít a pénzügyek rendbe hozásában, és ebben a cikkben is meg kell említenünk, ugyanis valóban így van.
Nem csak a fix kiadásokat, de az alkalmankénti költéseidet is tartsd nyilván! Erre egy excel tábla a legalkalmasabb, de akár egy füzetbe is vezetheted a költéseidet; a lényeg, hogy meglegyenek.
Ebből ráadásul kiderülhet az is, hogy mely céljaid tarthatóak, és melyeket szükséges átgondolni.
3. Képezz tartalékot!
A pénzügyeid rendbe hozása mellett a biztonságra való törekvés is elengedhetetlen, aminek gyakorlatilag alfája és ómegája a megtakarítás. Vészhelyzet esetén mindig legyen mihez nyúlni, ezért érdemes legalább 3-6 hónapnyi jövedelmednek megfelelő pénzügyi tartalékot képezned.
Vészhelyzet alatt rengeteg dolgot érthetünk: baleset, betegség, munkanélküliség, gyakorlatilag bármi történhet, aminek következtében jövedelem nélkül maradsz, vagy az lecsökken annyira, ami nem csak a pénzügyi helyzetedet sodorja veszélybe, hanem a mindennapi életedet is.
Fontos, hogy tisztában légy azzal: a vészhelyzeti tartalék képzése nem megy egyik pillanatról a másikra. Attól függően, hogy mekkora jövedelemmel rendelkezel, akár egy-két évig is eltarthat, ám mindenképp megéri rászánni az időt – és a pénzt. Érdemes elsőre egy kisebb összeget meghatározni, így például 100 ezer forintot, és, ha ezt sikerült összegyűjteni, emelheted a tétet.
4. Légy reális!
A céljaid meghatározásakor fontos észben tartanod a lehetőségeidet; durva példával élve, ha minimálbérre vagy bejelentve, ne egy luxuslakás megvásárlása legyen a célod!
Légy tisztában a lehetőségeiddel, mérd fel őket, és ezek szerint határozd meg, hogy mit szeretnél elérni! Lényeges, hogy a kiadásaidat képes legyél fedezni, ám a fontossági sorrend felállítása ebben az esetben alapvető.
Fontos továbbá, hogy a költségvetés szolgálja az érdekeidet, és ne lehetetlenítse el az életedet. Ha irrális költségvetést állítasz fel, ne csodálkozz, hogy nem sikerül tartanod magadat hozzá! A kudarc élménye pedig nem segít abban sem, hogy rendbe hozhasd a pénzügyeidet.
5. Szisztematikusan törleszd az adósságaidat!
Ha vannak adósságaid, azokat nem elég észben tartanod, a kiadások listáján is szerepelniük kell, és folyamatosan frissítened kell, hogy épp hol tartasz a visszafizetésükben.
Az adósságtörlesztés megkönnyítésére, felgyorsítására és hatékonnyá tételére két startégia forog közkézen: a hógolyó- és a lavinamódszer.
A hógolyómódszer lényege, hogy sorba rendezd a legkisebbtől a legnagyobbig az összes adósságodat, majd a legkisebbnél kezded. Mindig törekedj az épp soron következő adósságodat a lehető leghamarabb kifizetni, majd jöhet a többi, szép sorban! Persze a többit is fizetned kell közben, ám ezekre csak a szükséges minimumot törleszd be, és csak akkor többet, ha azok is sorra kerülnek.
A lavinamódszer alapvetően más, mivel itt a legmagasabb kamatozású adósság törlesztésével kell kezdeni a sort, és nem a tartozás összegét kell figyelembe venni. A lényege, hogy a tartozáson felüli költséget minél alacsonyabb szinten tarthasd, ám fontos, hogy ha ezt a módszert választod, legyen türelmed, és képes legyél motivált maradni!
Összegezve: légy tudatos, vezesd a költségeid, és ne keseredj el, ha nem sikerül – csakis így hozhatod rendbe a pénzügyeidet!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.