CIB bannerCIB bannerHirdetés

5 fontos dolog, amit még nem tudtál a gyorskölcsönről

2025.05.15.
Szerző: Martinek András
Utoljára módosítva: 2025. május 15. 12:04

A gyorskölcsön gyors segítséget nyújthat, de magasabb költségei, rejtett buktatói és a lehetséges adósságspirál miatt tudatosságot igényel. Cikkünkben öt fontos szempontot mutatunk be, amit sokan figyelmen kívül hagynak.

5 fontos dolog, amit még nem tudtál a gyorskölcsönről

A gyorskölcsön – vagy más néven villámkölcsön, expressz hitel – az egyik legnépszerűbb, leggyorsabban hozzáférhető hiteltípus Magyarországon. A nevéből is adódik, hogy a hitelfelvevők legfőbb motivációja az azonnali hozzáférés, a gyors ügyintézés és a minimális papírmunka. Az ilyen típusú kölcsönök különösen népszerűek váratlan kiadások esetén, például amikor sürgősen elromlik a kazán, vagy épp hirtelen kell előteremteni pénzt egy betegség, költözés vagy autójavítás miatt.

A gyorskölcsön viszonylag egyszerű pénzügyi terméknek tűnhet, azonban számos olyan részlet és háttérinformáció van, amiről a legtöbben nem tudnak, vagy legalábbis nem gondolnak bele kellő mélységben. Ebben a cikkben öt olyan fontos szempontot mutatunk be, amit jó eséllyel te sem tudtál eddig a gyorskölcsönről – pedig a tudásuk akár tízezres, sőt százezres nagyságrendű megtakarítást is jelenthet a későbbiekben.

1. A „gyorsaság” ára – miért drágább, mint egy hagyományos személyi kölcsön?

Az első és talán legfontosabb tudnivaló, hogy a gyorskölcsönért szinte minden esetben többet fizetünk, mint egy klasszikus személyi hitelért. Ennek oka elsősorban a gyorsaság és a kockázat. Mivel a pénzintézet rövid idő alatt bírálja el a hitelkérelmet, gyakran kevesebb dokumentációval és kevesebb alapos vizsgálattal dolgoznak. Ez azonban a bank vagy hitelközvetítő számára nagyobb kockázatot jelent, amelyet magasabb kamatokkal és egyéb költségekkel kompenzálnak.

A gyorskölcsön THM-je (Teljes Hiteldíj Mutató) gyakran a maximális törvényi határ közelében mozog. A 2025-ös szabályozás szerint ez a legtöbb esetben 25-30% körüli lehet, de egyes nem banki pénzügyi szolgáltatók ajánlatai ennél is magasabb költségekkel járhatnak.

Emellett gyakori, hogy a gyorskölcsönök fix futamidőre és fix törlesztőrészlettel érhetők el, ami ugyan tervezhetőséget biztosít, ám a költségek így is jelentősen meghaladhatják a „klasszikus” hitelekét. Érdemes tehát mérlegelni: valóban megéri a gyors hozzáférés, ha hosszú távon többet kell visszafizetni?

2. Nem minden gyorskölcsön az, aminek látszik – a digitális hitelcsapdák világa

A digitális pénzügyi szolgáltatások terjedésével párhuzamosan megnőtt az online igényelhető, „azonnali” kölcsönök száma is. A közösségi médiában vagy keresőmotorokon felbukkanó reklámokban gyakran találkozunk olyan ajánlatokkal, amelyek azonnali utalást és „papírmentes” ügyintézést ígérnek. Ezek közül azonban nem mindegyik valódi gyorskölcsön.

Sokszor valójában előminősítést kap a kérelmező, és csak ezután derül ki, hogy a végleges jóváhagyás több napot is igénybe vehet. Más esetekben rejtett költségek – például előre fizetendő díjak, kötelező biztosítások vagy regisztrációs díjak – nehezítik a helyzetet.

A pénzügyi felügyelet (például a Magyar Nemzeti Bank) folyamatosan figyelmezteti a lakosságot a nem engedélyezett hitelközvetítők és csaló oldalak működésére. Ha gyorskölcsönt szeretnénk felvenni, mindig ellenőrizzük, hogy az adott cég szerepel-e az MNB hivatalos nyilvántartásában.

3. A hitelbírálat nem marad el – sőt, néha szigorúbb is lehet

Sokan azt gondolják, hogy egy gyorskölcsön esetén nem történik valódi hitelbírálat, és akár jövedelemigazolás vagy KHR-listás múlt nélkül is hozzájuthatnak a pénzhez. Ez azonban félreértés. Bár valóban léteznek gyorsított eljárások, a pénzintézetek minden esetben ellenőrzik a hitelképességet.

Ez többnyire automatikusan, digitális úton történik – például NAV-hoz bekötött jövedelemellenőrzéssel vagy online bankszámla-adatok elemzésével –, de a cél ugyanaz: a hitel visszafizethetőségének felmérése.

További fontos tudnivaló, hogy a KHR (Központi Hitelinformációs Rendszer) negatív listáján szereplők szinte mindenhol automatikusan elutasításra kerülnek. Sőt, néhány esetben a gyorshitelek elbírálása szigorúbb is lehet, mint a klasszikus személyi kölcsönöknél, mivel a rövid futamidő és magasabb törlesztőrészlet nagyobb kockázatot jelent.

4. A gyorskölcsön nem megoldás hosszú távú pénzügyi problémákra

A gyorskölcsön tipikusan rövid futamidejű hitel, gyakran 3, 6 vagy 12 hónapra vehető igénybe. Bár ideális lehet hirtelen felmerülő költségek fedezésére, hosszú távú pénzügyi nehézségek esetén nem nyújt tartós megoldást. Sőt, gyakran épp az ellenkező hatást váltja ki: adósságspirálhoz vezethet.

Sokan újabb gyorskölcsönt vesznek fel az előző törlesztésére, ezzel egyre súlyosabb anyagi helyzetbe kerülve. Különösen veszélyes ez akkor, ha valaki nem rendelkezik biztos, rendszeres jövedelemmel. A gyorskölcsön így könnyen válhat „segítségből problémává”.

Ha már több alkalommal volt szükséged gyorskölcsönre, az annak a jele lehet, hogy pénzügyi szokásaidon változtatnod kell. Érdemes lehet pénzügyi tanácsadóhoz fordulni, vagy akár hitelkiváltó konstrukciókat keresni, amelyek kedvezőbb kamattal és hosszabb futamidővel segítenek rendezni a meglévő kötelezettségeket.

5. Vannak kedvező és biztonságos alternatívák is – csak kevesen ismerik őket

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy léteznek olyan alternatívák is a gyorskölcsön mellett, amelyek ugyan nem azonnali megoldást kínálnak, de akár biztonságosabbak és költséghatékonyabbak lehetnek.

Ilyenek lehetnek például a személyi kölcsönök gyorsított eljárással, ahol akár 1-2 nap alatt is megtörténhet az utalás, de kedvezőbb THM-mel. Vagy a folyószámlahitelek, ahol a meglévő bankszámládhoz kapcsolódóan vehetsz igénybe kisebb összeget – viszonylag alacsony kamattal, rugalmas visszafizetéssel.

Az is előfordulhat, hogy a munkáltató biztosít munkavállalói kölcsönt – gyakran kamatmentesen –, amit sokkal kedvezőbb feltételekkel vehetsz igénybe, mint bármelyik piaci szereplőtől.

Továbbá 2025-ben is elérhetők bizonyos állami támogatások, segélyek vagy rendkívüli támogatási formák (pl. lakhatási támogatás, krízisalap), amelyek a gyorskölcsönnél sokkal biztonságosabb és vissza nem térítendő megoldásokat kínálnak.

Összefoglalva

A gyorskölcsön valóban hatékony eszköz lehet vészhelyzet esetén, de csak akkor, ha tudatosan és körültekintően használjuk azt. A gyors ügyintézés és az egyszerű igénylés mögött magasabb költségek, rejtett kockázatok és hosszú távú pénzügyi következmények húzódhatnak meg.

Ahhoz, hogy jól dönts, fontos tisztában lenned a lehetőségeiddel, és megértened, hogy mit vállalsz egy gyorshitellel. A fenti öt szempont segíthet abban, hogy ne csak gyorsan, de okosan is válassz, abban az esetben, ha pénzügyi nehézségekkel szembesülsz.

Az anyagi biztonság nem az azonnali megoldásokban, hanem a hosszú távú tervezésben rejlik, ebben pedig maga a tudás a legjobb befektetés.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM

10,39% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Hirdetés

MBH Időnyerő Személyi Kölcsön

THM

10,6% - 23,2%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Hirdetés

eHitel Expressz

THM

12,87%

Futamidő

6 hó

Hitelösszeg

450.000 Ft

Hirdetés

További blogbejegyzések

Ezek a hitelfelvétel alapvető személyi feltételei, amelyeknek minden esetben teljesülniük kell.

Ezek a hitelfelvétel alapvető személyi feltételei, amelyeknek minden esetben teljesülniük kell.

2017.10.06.

Ugyan van egy seregnyi elvárás, ami bankonként és hitelfelvételenként eltér, de vannak olyan személyi feltételek, amelyeknek minden esetben teljesülniük kell a hitelfelvétel során. Ezek a hitelfelvétel alapvető személyi feltételei.

Tovább olvasom
Személyi kölcsön igényléséhez elfogadott jövedelem típusok

Személyi kölcsön igényléséhez elfogadott jövedelem típusok

2016.08.23.

Milyen típusú és mekkora jövedelem szükséges a személyi kölcsön igényléséhez?

Tovább olvasom
A törlesztőrészlet – pontosan miből tevődik össze?

A törlesztőrészlet – pontosan miből tevődik össze?

2019.03.12.

Mindenki tudja, hogy ha hitelt veszünk fel, akkor azt törlesztenünk is kell; hiteltípustól és az igényelt hitelösszegtől függ, hogy mennyi is lesz a törlesztőrészlet. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy miből is tevődik ez össze. Lássuk kicsit részletesebben!

Tovább olvasom
Személyi kölcsön kizáró okai 2020-ban

Személyi kölcsön kizáró okai 2020-ban

2020.02.18.

A személyi kölcsön kizáró okai 2020-ban is ugyanazok, mint korábban, hiszen a törvényi szabályozás nem változott. A bankoknak pedig ehhez kell igazodniuk, azonban mindegyiknek megvan a saját feltételrendszere is, ami alapján elutasíthatnak egy hitelkérelmet. Alábbi cikkünkben összefoglaljuk, miért utasíthatja el egy bank a személyi kölcsön-kérelmedet.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával