Milyen feltételekkel kaphatunk lakáshitelt családon belüli ingatlanvásárláskor?
Családon belüli ingatlanvásárlás esetén is lehet lakáshitelt igényelni, de a bankok szigorúbb feltételeket szabhatnak. Utánajártunk, hogy milyen hiteltípusoknál milyen feltételeket kell teljesíteni, és annak is, hogy miért okozhat nehézséget lakáshitel igényléskor, ha a családon belül vásárolunk. Íme, a legfontosabb tudnivalók.
Milyen feltételeket kell teljesíteni családon belüli ingatlanvásárlás esetén?
Alapvető hitelfeltételek: A jövedelem, a munkaviszony, a hitelképesség és a fedezettség (a hitel összegének az ingatlan értékéhez viszonyított aránya) tekintetében a családon belüli vásárlásokra is ugyanazok a feltételek vonatkoznak, mint a piaci adásvételekre.
További feltételek: A bankok gyakran vizsgálják a tranzakció hátterét is. Ennek célja, hogy kiszűrjék a fiktív adásvételeket, amelyeket lakásvásárlási támogatásokhoz való jogosulatlan hozzájutás céljából hajtanak végre.
A bankok elvárhatják, hogy:
A vevő beköltözzön a megvásárolt ingatlanba, és az a lakhatását szolgálja.
Az adásvételi szerződésben szereplő ár piacinak minősüljön. Ezt ingatlanbecsléssel támaszthatják alá.
A családtagok ne éljenek vissza a hitellehetőséggel, azaz ne próbáljanak meg kedvezményes hitelhez jutni a piaci áron történő adásvétel látszatát keltve.
Milyen hiteltípusok jöhetnek szóba?
Lakáshitel: Ez a leggyakoribb opció, és a hitelösszeg felhasználható az ingatlan vételárának, felújítási költségeinek fedezésére.
Szabad felhasználású jelzáloghitel: Ezt a hiteltípust nem csak ingatlanvásárlásra, de bármilyen más célra is felhasználható. A kamata magasabb lehet, mint a lakáshitelé.
Fontos! A bankok eltérő feltételeket szabhatnak, ezért érdemes több ajánlatot is bekérni és összehasonlítani.
A családon belüli adásvételek esetén nem igényelhető CSOK Plusz és a hozzá kapcsolódó kedvezményes lakáshitel.
A hitelfelvétel előtt érdemes tájékozódni a kamatokról, a törlesztőrészletekről és a felmerülő egyéb költségekről.
Hogy zajlik a folyamat?
A lakásvásárlás mindig is egy összetett procedúra volt, a hitelezés pedig még komplikáltabbá teszi, ezért érthető, hogy aki csak teheti, igyekszik leegyszerűsíteni.
Az ingatlanvásárlás családtagtól lényegesen könnyebb lehet, hiszen számos lépést ki lehet hagyni; a megvásárolható lakás keresését például, de a rejtett hibáktól való félelmet is ide számíthatjuk.
A pénzintézetek alapvetően minden ingatlan-adásvételre adnak hitelt, ha az megfelel a kritériumoknak, viszont szűrik a tranzakciókat.
Az ingatlanvásárlás családtagtól egyes esetekben azért jöhet létre, mert a családnak pénzre lenne szüksége, és a lakáshitelnek van a legalacsonyabb kamata, így olcsó hitelhez juthatnak.
Egyes bankoknál bevett gyakorlat, hogy csak a tulajdonostársak kivásárlására ad hitelt, ezért a vevőnek már rendelkeznie kell tulajdoni hányaddal az ingatlanban, de akad olyan bank is, amely elvárja, hogy a kivásárolt tulajdonostárs az adásvétel után ne lakjon az ingatlanban.
Amikor muszáj családtagtól vásárolni: mi a helyzet váláskor?
A házaspárok vagy élettársak közötti az adásvétel oka lehet a kapcsolat felbomlása.
A bankok különböző módokon állnak ehhez a helyzethez, ezért az Expresszkölcsön pénzügyi szakértői szerint ebben az esetben kiemelten fontos az alapos tájékozódás.
Válás esetén is lehet családon belül ingatlant venni, és ehhez lakáshitelt is igényelni lehet.
Fontos azonban figyelembe venni a jogi és pénzügyi vonatkozásokat.
Jogi vonatkozások:
A válás során a bíróság rendezi a közös tulajdonban lévő ingatlan sorsát. Ez történhet megegyezés alapján, vagy a bíróság döntése alapján.
Ha az ingatlan a válás után is közös tulajdonban marad, a feleknek meg kell állapodniuk a használatáról és a hasznosításáról.
Ha az egyik fél át akarja venni az ingatlant a másiktól, akkor meg kell vásárolnia tőle a tulajdonrészét. Ezt piaci áron tehetik meg.
Pénzügyi vonatkozások:
Ha a felek megegyeznek az ingatlan sorsáról, és az egyik fél át akarja venni a másiktól a tulajdonrészét, akkor hitelt igényelhet a vételár kifizetéséhez.
A bankok a hitelbírálat során figyelembe veszik a felek jövedelmét, hitelképességét és a fedezettséget.
Fontos, hogy a hitelösszeg ne haladja meg a felek által megállapított vételárat.
Ötletek családon belüli ingatlanvásárláshoz:
A válás során érdemes jogi tanácsot kérni az ingatlannal kapcsolatos jogi kérdésekben.
A hitelfelvétel előtt érdemes több bank ajánlatát is bekérni és összehasonlítani.
Lényeges, hogy a hitelszerződés aláírása előtt alaposan átolvassuk a szerződést, és megértsük a feltételeket.
Van, amikor muszáj, és van, amikor csak szeretnénk családtagtól hitelre lakást vásárolni. És ahogy fent írtuk: ez nem lehetetlen
Összefoglalva
Családon belüli ingatlanvásárlás esetén a hitelfeltételek ugyanazok, mint a piaci adásvételeknél, beleértve a jövedelmet, munkaviszonyt, hitelképességet és fedezettséget. A bankok vizsgálják a tranzakció hátterét, hogy elkerüljék a fiktív adásvételeket, és elvárják, hogy a vevő ténylegesen beköltözzön az ingatlanba, valamint hogy az ár piacinak minősüljön. A leggyakoribb hiteltípusok a lakáshitel és a szabad felhasználású jelzáloghitel, azonban a családon belüli vásárlásokra nem igényelhető a CSOK Plusz és a kedvezményes lakáshitel. A hitelfelvétel előtt fontos tájékozódni a különböző banki ajánlatokról, kamatokról és egyéb költségekről, valamint alaposan átolvasni a hitelszerződést.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.