Mikor lehetsz jogosult illetékkedvezményre ingatlanvásárlás esetén?
Ingatlanvásárlás során csak bizonyos esetekben lehetsz jogosult illetékkedvezményre – mutatjuk a részleteket!

Amikor ingatlant vásárolsz, akkor nem csupán a vételárat kell kifizetned, de az úgynevezett vagyonszerzési illetéket is, amelynek mértéke a lakás piaci értékének 4%-a. Fontos, hogy tudd: lehetsz jogosult illetékkedvezményre, de akár illetékmentességre is, ennek viszont különféle feltételei vannak, amelyekről jobb, ha előre tájékozódsz.
Mikor lehetsz jogosult illetékkedvezményre?
Az illetékmentességre jogosultság ingatlanvásárlásnál több esetben is lehetséges, így például
• Cserét pótló vétel esetén, de csak abban az esetben, ha erre vonatkozó kérelmet nyújtasz be a NAV felé. A vagyonszerzési illeték alapja az eladott és a vásárolt lakás árának különbsége, ha a vásárlást megelőző három évben eladtál egy ingatlant. Ha új lakást vettél, de a régit még nem sikerült eladnod, akkor pedig jelezned kell a NAV felé, hogy el kívánod azt adni, és erre egy éven belül sort is kell kerítened – ez esetben az illetékkiszabási eljárást fel fogják függeszteni.
• Ha az első lakásodat vásárolod meg, és még nem töltötted be a 35. életévedet, illetve a lakás piaci értéke nem haladja meg a 15 millió forintot, akkor szintén lehetsz jogosult illetékkedvezményre, méghozzá 50%-osra, és erre részletfizetést is kérhetsz.
• Ha úgy vásárolsz ingatlant, hogy abban ingóságok is találhatóak, akkor érdemes két – az ingatlanra és az ingóságokra vonatkozó – szerződést kötni, így a lakás tényleges vételára egy kicsit alacsonyabb lesz; ez is felfogható egyfajta jogosultságként illetékkedvezményre.
• Egy utolsó, ám bizonytalan kimenetelű lehetőség arra, hogy ingatlankedvezményre jogosult lehess: az anyagi helyzeted alapján kérelmet nyújthatsz be a NAV felé, amelyben kéred az illeték mértékének csökkentését, illetve a 12 havi részletfizetést, de ezt indokolnod, az indoklást pedig bizonyítanod kell. Sajnos azonban ezt nem mindig hagyják jóvá.
Ha személyi kölcsönt szeretnél igényelni, mert nem vagy jogosult illetékkedvezményre, és ebből fizetnéd ki a kötelező költségeket, tekintsd meg a bankok legjobb ajánlatait oldalunkon, majd – az összehasonlítás végeztével – indítsd el az igénylést online, csupán néhány kattintással!