Nyugdíjbiztosítás és adózás
A nyugdíj-előtakarékosság egyik formája a nyugdíjbiztosítás. A boldog, anyagilag is biztos nyugdíjas évek előrelátást igényelnek. Az állam által nyújtott nyugdíjas jövedelem kiegészítésre szorulhat. Ennek egyik népszerű formája a nyugdíjbiztosítás. Lássuk, hogy adózik ez a biztosítási forma, és mivel jár, ha nyugdíjba vonulás előtt felvesszük.
Hogy adózik a nyugdíjbiztosítás?
A nyugdíjbiztosítás összegének felvétele a nyugdíjkorhatár elérésekor adómentes. Sem személyi jövedelemadót, sem szociális hozzájárulást nem kell fizetni, és az állami támogatást is megkapjuk. Ha nem érjük meg a futamidő végét, akkor is ugyanez a helyzet. Amennyiben nem érjük el a nyugdíjkorhatárt, ami jelenleg hatvanöt év, de más módon nyugdíjjogosultságot szerzünk, akkor is adómentesen vehetjük fel a megtakarításunkat. Ebben az esetben dönthetünk úgy is, hogy tovább fizetünk, és megvárjuk a megtakarítás felvételével a nyugdíjkorhatárt.
A bűvös hat és tíz
Ha a megkötéstől számított hat éven belül feltörjük a biztosítást, adót kell fizetnünk, és az adókedvezmény százhúsz százalékát is vissza kell fizetni. Nem biztos, hogy megéri. Mérlegelni kell a helyzetet. A hatodik évtől az adó a felére csökken ugyan a megtakarítás feltörése esetén, de az adókedvezmény százhúsz százalékát ekkor is visszafizettetik velünk. Ugyanez a helyzet, ha tíz éven belül megyünk nyugdíjba, hiába szerzünk nyugdíjjogosultságot, fizetnünk kell, ha feltörjük a megtakarításunkat. A tízedik évtől már nincs adó, de ha nem vagyunk még nyugdíjasok, vissza kell fizetnünk az adókedvezmény százhúsz százalékát.
Összefoglalva: a nyugdíjbiztosításnak tíz évig kell gyűlnie, és nekünk már nyugdíjasnak kell lenned a legoptimálisabb (és tervezett) megtakarításhoz. A nyugdíjbiztosítás megkötésekor ezzel mindenképpen érdemes tervezni.
Hogy szüntessem meg a nyugdíjbiztosítást?
A nyugdíjbiztosítás bármikor megszüntethető. Az adózás szabályairól fent írtunk. Milyen lehetőségek vannak még?
A nyugdíjbiztosítás megszüntetése károkat okozhat nekünk, ezért jobb elkerülni. Adott estben kérhetünk díjszüneteltetést, ekkor egy vagy két évig nem kell fizetnünk havonta a vállalt összeget, bár az éves költségeket így is nekünk kell állnunk. A díjcsökkentés is megoldás lehet, így havonta kevesebbet fizetünk, ám ilyenkor az eredetileg kitűzött célt már nem fogjuk elérni. Végső esetben díjmentesítést is kérhetünk, ilyenkor a nyugdíjszámlánkon lévő pénzt zárolják, de a befizetett pénz további hozamokat termel. Befizetni viszont már nem tudunk, így az adókedvezményt sem tudjuk igénybe venni.
A nyugdíjbiztosítás egy jó termék, csináljuk úgy, hogy élvezhessük a hasznát.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.