Milyen vállalkozói hitelekre nem érvényes a kamatstop?
Nem érvényes a kamatstop néhány vállalkozói hitelre – az alábbiakból megtudhatod, melyekre!
Nem érvényes a kamatstop bizonyos, vállalkozóknak szánt hitelkonstrukcióra – ezzel a sokkoló ténnyel kell szembenéznie számos ügyfélnek. A kormány által, november 15-én életbe léptetett vállalkozói kamatstop egészen 2023. június 30-áig védi a kis- és közepes vállalkozásokat, de nem mindet, így például a folyószámlahitelekre sem vonatkozik.
Sajnos rengeteg olyan kisvállalkozás működik napjainkban Magyarországon, amelyek mindössze egy vállalkozói folyószámlahitellel rendelkeznek, ami nem meglepő, hiszen ez sokszor elegendő a napi működés finanszírozására. Sajnos azonban sokan tapasztalhatták meg a bejelentést követően, hogy a költségeik egyáltalán nem csökkentek, sőt, bizonyos esetekben még nőttek is, mivel rájuk – illetve az általuk igényelt hitelkonstrukcióra – nem érvényes a kamatstop.
Miből derült ki a probléma?
Rengeteg vállalkozó fogadta örömmel a drasztikus energiaár-emelkedés miatt bejelentett kamatstopot abban a hiszemben, hogy ez számukra is nagy segítséget nyújt majd. A lelkesedést azonban gyorsan lehűtötték a bejelentést követő, első bankszámlakivonatok, azt átnézve ugyanis kiderült, hogy a folyószámlahitelekre nem terjed ki a vállalkozói kamatstop.
Márpedig azoknak, akik csak folyószámlahitellel rendelkeznek, ugyanúgy szükségük lenne a segítségre, sőt, talán még inkább, hiszen jóval kisebb a rendelkezésükre álló anyagi keret. Ennek a helyzetnek „köszönhetően” viszont rengeteg kisvállalkozás kerül veszélybe a következő hónapokban, aminek végeredménye a munkanélküliség drasztikus megnövekedése lehet.
Erre azonban a döntéshozók valamiért nem gondoltak, sőt, az ezzel kapcsolatos felvetésekre sem érkezett érdemi válasz, így sokan jogosan kérdőjelezik meg az intézkedések értelmét.
Mire érvényes a vállalkozói kamatstop?
A további félreértések elkerülése végett összegyűjtöttük, milyen hitelkonstrukciók esetében érvényes a kamatstop – bár ez a folyószámlahitelesek számára nem jelent majd könnyebbséget.
- Kizárólag forint alapú hitelkonstrukciókra lehet érvényes a vállalkozói kamatstop, az euró alapú hitelek kamata továbbra is emelkedhet.
- Kizárólag a piaci kamatozású kölcsönökre érvényes a vállalkozói kamatstop, így például a Széchenyi Kártya keretében adott kölcsönökre nem.
- Kizárólag változó kamatozású kölcsönökre vonatkozik ez a lehetőség, tehát azokra a kölcsönökre terjed ki, amelyek kamata változhat; jellemzően ilyenek a BUBOR értékéhez kötött kamatozású konstrukciók.
A fizetési számlához kapcsolódó hitelkeretekre tehát nem érvényes a kamatstop.
További tudnivalók
A vállalkozói kamatstopot a 2022. június 28-án érvényes referenciamutató értékéhez rögzítették, vagyis az érintett kölcsönöknél az akkor érvényes BUBOR értéke az irányadó. Számszerűsítve ez az alábbi kedvezményt jelenti:
- 1 havi BUBOR értéke június 28-án 7,32% – a mutató aktuális értéke 16,79%.
- 3 havi BUBOR értéke június 28-án 7,77% – aktuális értéke 16,20%.
- 6 havi BUBOR értéke június 28-án 8,26% – aktuális értéke 15,57%.
- 12 havi BUBOR értéke június 28-án 8,68% – aktuális értéke 15,17%.
Ebből levonható a következtetés, miszerint a kamatstopnak érdemi kamatcsökkentő hatása van, hiszen a felsorolt, érintett hitelek kamatát 6,49–9,47 százalékponttal mérsékli a jelenlegi hozamok mellett. Ez viszont a folyószámlahitellel rendelkező vállalkozók számára semmit sem jelent; számukra a megemelt kamat az irányadó.
Mi várható ezzel kapcsolatban?
Több szakértő is egyetért abban, hogy változtatásra nemigen lehet számítani. Érdemes azonban észben tartani, hogy a folyószámla-hitelkeretek teljesen más konstrukciók, mint a „hagyományosabb” hitelek.
A folyószámlahitel ugyanis egy bármikor hozzáférhető, szabadon felhasználható hitelkeret, amit akár többször is fel lehet használni, és a törlesztése is viszonylag szabad, hiszen nem kötött dátumhoz igazodik, és a fizetendő összeg sincs meghatározva.
Emellett a folyószámlahitel használata előtt már lehet tudni, hogy mekkora a kamatszint, illetve milyenek a piaci viszonyok, tehát a keret használata előtt már azt is lehet tudni, hogy mekkora lesz a kamat, és nem kötelező azt igénybe venni.
Az egyetlen megoldás egy másik hitel igénylése lehet, amivel kiváltható a folyószámlahitel, ám az új igénylések esetében ugyanúgy nem érvényes a kamatstop, mint a jelenleg meglévő folyószámla-hitelkeretnél, így jó megoldást egyelőre mi sem tudunk javasolni – várjuk, hogy lépnek-e ezzel kapcsolatban az ezért felelős döntéshozók.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.