Minden a lakáshitelekről

Egy olyan hitelkonstrukció, aminek igényléséhez fedezetre van szükség, amire bejegyezhetik a jelzálogjogot; ez többnyire valamilyen ingatlan. A kamatozása kedvező, a futamideje hosszabb, a hitelösszeg pedig magasabb, mint egy személyi kölcsöné. Új, vagy használt lakást, illetve házat vásárolhatsz belőle, de építkezhetsz is, vagy korszerűsítheted, felújíthatod, bővítheted az ingatlanodat, és hitelkiváltásra, illetve adósságrendezésre is felhasználhatod.

Az előzetes hitelbírálatot követően össze kell állítanod a szükséges dokumentációt, majd benyújthatod a hiteligénylésedet. Ezután a bank értékbecslést végeztet egy szakemberrel, ezt követően pedig hitelbírálaton kell átesned. A bírálat után következik a szerződéskötés, amit a folyósítás követ, a legutolsó lépés pedig a jelzálogjog bejegyzése a földhivatalnál, amit a bank végez.

Valamelyik személyazonosító okmányodra szükséged lesz, ezen felül pedig lakcímkártyát, jövedelemigazolást, bankszámlakivonatokat, adásvételi szerződést, tulajdoni lapot, alaprajzot kell benyújtanod. Ezek mellett a bank helyszínrajzot, építési engedélyt, költségvetést és használati megosztási szerződést is kérhet.

Megoldhatod az önerőt személyi kölcsönből is, de fontos tudnod, hogy ez befolyásolni fogja a fedezetes hitel maximálisan felvehető összegét. A JTM szabályozás ugyanis kimondja, hogy a jövedelmed maximum 50%-át fordíthatod törlesztésre, vagy, ha magas a jövedelmed, akkor a 60%-át, és ebbe beleszámítják majd az önerőhöz felvett személyi kölcsönöd törlesztését is.

Tartalmazza:

  • a folyósítási díjat
  • az ügyintézés díját
  • az adminisztrációk költségeit
  • a kezelési költséget
  • az értékbecslési díjat
  • a helyszíni szemle díját
  • az ingatlan-nyilvántartási  díjat
  • a hitelközvetítői díjat
  • a számlavezetési díjat

Nem tartalmazza:

  • a közjegyző díját
  • az ingatlanfedezeti biztosítás díját
  • a szerződésmódosítás díját
  • az előtörlesztés és a végtörlesztés díját
  • az egyéb költségeket
  • a kamatváltozásokból következő többletköltségeket

THM-ről bővebben itt olvashatsz, kattints ide.

A rövid futamidővel akkor járhatsz jól, ha a jövedelmed magas, és gyorsan szeretnéd visszatörleszteni a kölcsönödet, hosszabb futamidő esetén pedig alacsonyabbak lesznek a kamatok és a törlesztőrészletek, ám a törlesztés akár három évtizedig is tarthat.

A szerződésmódosítást erre találták ki; ezzel bármikor átírathatod a futamidőt, de fontos, hogy ennek díja van.

Ha hosszabb ideig nem tudod fizetni a törlesztőrészleteket, akkor a bank értékesíti a fedezetül szolgáló ingatlant. Ha az aktuális minimálbér összegével 90 napnál tovább tartozol, akkor a KHR negatív adóslistára kerülnek az adataid, és nem vehetsz fel hitelt. Érdemes jelezni a banknak, ha fizetési nehézségeid támadnak, hiszen van lehetőség a könnyítésre, ám csak abban az esetben, ha nincs késedelmed.

A weboldalon megjelenített egyes ajánlatok megjelenítését több tényező befolyásolhatja, így az ajánlatra vonatkozó feltételek és megadott adatok, valamint a weboldalt üzemeltetőnek az ajánlatot tevővel való megállapodásai. Az ajánlatok megjelenítésekor ezért nem független rangsorolás valósulhat meg, hanem a szerződött partnerek ajánlatai kiemeléssel előbbre kerülhetnek a listán.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

További kérdés kategóriák

Legutóbbi blogbejegyzések

Hol vehetünk fel 10 millió forintnál nagyobb összegű személyi kölcsönt?

Személyi kölcsön felvétele ma már szinte mindennapi dolognak számít. Legyen szó lakásfelújításról, autóvásárlásról, vagy akár egy exkluzív utazás finanszírozásáról, sokan választják ezt a megoldást, hiszen gyors, és viszonylag egyszerű hozzájutni. De mi a helyzet akkor, ha az igényelt összeg nem néhány százezer, hanem több millió forint? És mi történik, ha 10 millió forintnál nagyobb összegű személyi kölcsönt szeretnél felvenni? Mutatjuk, hol és hogyan lehetséges ez!

Tovább olvasom
Befektetési alapok és külföldi értékpapírok a magyarok új kedvencei

Az elmúlt években jelentős változások zajlottak le a magyar befektetési piacon. Az egykor népszerű megtakarítási formák, mint a bankbetétek vagy az állampapírok, elveszítették vonzerejüket, részben a folyamatosan csökkenő kamatok, és a változó gazdasági környezet miatt. Az emberek egyre inkább keresik azokat a lehetőségeket, amelyek magasabb hozamot biztosíthatnak, ugyanakkor diverzifikáltabb portfóliót is kínálnak. Emiatt egyre többen fordulnak a befektetési alapok és a külföldi értékpapírok felé. Mutatjuk, hogy miért.

Tovább olvasom
5 érv, amiért érdemes diákszámlát nyitni

Az élet zenei ritmusához hasonlóan a pénzügyi tervezés is fontos része az önálló életre való felkészülésnek. Diákszámla nyitása nemcsak praktikus lépés, hanem egy izgalmas utazás kezdete is. Mutatjuk, miért érdemes belevágni ebbe, és hogyan kapcsolódnak a népszerű zenei előadókhoz

Tovább olvasom
Jön a qvik: elsők között lesz elérhető az OTP-nél az új fizetési mód

Az online fizetési technológiák szinte megállíthatatlan fejlődésével újabb innovatív megoldások jelennek meg a piacon, amelyek célja a vásárlói élmény javítása, és a tranzakciók gyorsítása. Az OTP Bank, Magyarország egyik vezető pénzintézete, hamarosan elérhetővé teszi az új Qvik nevű fizetési módot, amely jelentős előrelépést jelenthet a hazai pénzügyi szektorban. Szakértőnk cikke.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával