Költségek

A pénzintézetek lehetővé teszik, hogy a hitelt már a lejárat előtt részben vagy egészben visszafizessük. Az elő és végtörlesztés díja 1,5 százalék körül van, de gyakran elengedik ezt a díjat a pénzintézetek. Ha már a hitelfelvételkor tudjuk, hogy előbb szeretnénk a hitelt kifizetni, akkor tervezzünk jól, és válasszunk olyan bankot, ahol ingyenes a végtörlesztés.

A kamat és a kezelési költség mellett a számlavezetési díjjal és a hitelközvetítés díjával is terveznünk kell. Jelzáloghiteleknél felmerülhet még értékbecslési díj, a helyszíni szemle díja, a tulajdoni lap és a térképmásolat díja, a földhivatali eljárások díja és a közjegyzői díj is. Elő és végtörlesztéskor a bankok szintén számolnak fel díjat.

A Teljes Hiteldíj Mutató, a THM egy összehasonlító százalék, ami abban segíti a hitelfelvevőket, hogy tudják, mennyibe kerül majd számukra a felvett hitel. A THM tartalmazza a kamatot és a kezelési költséget, a hitelközvetítő díját, a bankszámlavezetés díját, és a megvásárolni kívánt ingatlannal kapcsolatos díjakat is: értékbecslés, helyszíni szemlék és az ingatlanbejegyzés. Lényeges, hogy ne a kamat alapján válasszunk hitelt. A választáshoz a THM mértékére legyen a mérvadó.

Hitel kiválasztásakor előnyösebb alacsonyabb THM-mel rendelkezőt választani, ugyanakkor fontos, hogy minden felmerülő kiadást figyelembe vegyünk. A THM ugyanis nem tartalmazza a késedelmi kamat és az előtörlesztés esetleges díját, ahogy a lakásbiztosítás díját sem.

Bankszámla költségeinél a havi számlavezetési díj az alap. Fizetnünk kell azonban még az utalásért, a készpénz felvételért és befizetésért, és a folyószámlához tartozó bankkártyánknak is lesz költsége, ahogy a kártyás vásárlásnak is.

Készpénzt bankban vagy bankjegykiadó automatából (ATM) tudunk felvenni. Mindkét esetben díja van a készpénzfelvételnek. A bankfióki készpénzfelvétel többnyire drágább. A saját banki automatából történő készpénzfelvétel kevesebbe kerül, mintha egy másik bank automatáját használnánk.

A jelenleg érvényes szabályok szerint saját automatából, havonta kétszer, legfeljebb 150 ezer forintig ingyenes a készpénzfelvétel. Ha ezt szeretnénk igénybe venni, akkor egy adatlapot kell a saját bankunkban kitöltenünk.

A weboldalon megjelenített egyes ajánlatok megjelenítését több tényező befolyásolhatja, így az ajánlatra vonatkozó feltételek és megadott adatok, valamint a weboldalt üzemeltetőnek az ajánlatot tevővel való megállapodásai. Az ajánlatok megjelenítésekor ezért nem független rangsorolás valósulhat meg, hanem a szerződött partnerek ajánlatai kiemeléssel előbbre kerülhetnek a listán.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

További kérdés kategóriák

Legutóbbi blogbejegyzések

Így utazunk mi: a last minute előnyei és hátrányai

A last minute utazások világa sokak számára csábító lehetőségeket kínál: alacsonyabb árak, váratlan kalandok, izgalmas helyszínek. Mégis, miközben egyesek lelkesednek az utolsó pillanatban lefoglalt nyaralásokért, másokat inkább elrettent a szervezetlenség látszata vagy a bizonytalanság érzése.

Tovább olvasom
Kockázati biztosítás hitelek mellé – mit fedezhet?

A kockázati biztosítás hitelek mellé egyre több banki ajánlat része, azonban sokan nem tudják pontosan, mit is fedez valójában. A cikk bemutatja, mikor érdemes ilyen biztosítást kötni, mit tartalmazhat, és mik az előnyei vagy korlátai más pénzügyi biztonsági eszközökhöz képest.

Tovább olvasom
Hogyan készítsünk családi költségvetést?

A családi költségvetés készítése nem csak a pénzügyi stabilitás kulcsa, hanem segít elkerülni a hitelcsapdákat és előkészíti a terepet a tudatos megtakarításra. A cikk lépésről lépésre bemutatja a költségvetés felépítését, gyakorlati példákat hoz, és összehasonlítja más pénzügyi tervezési lehetőségekkel.

Tovább olvasom
Milyen pénzügyi applikációk segíthetnek a törlesztés követésében?

Cikkünkben részletesen bemutatjuk, milyen pénzügyi applikációk segítenek a hitelek és részletek nyomon követésében. Megvizsgáljuk a legnépszerűbb magyar és nemzetközi alkalmazásokat, azok előnyeit, hiányosságait, és gyakorlati példákkal segítünk kiválasztani a legmegfelelőbbet az egyéni igényekhez.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával