Költségek

A pénzintézetek lehetővé teszik, hogy a hitelt már a lejárat előtt részben vagy egészben visszafizessük. Az elő és végtörlesztés díja 1,5 százalék körül van, de gyakran elengedik ezt a díjat a pénzintézetek. Ha már a hitelfelvételkor tudjuk, hogy előbb szeretnénk a hitelt kifizetni, akkor tervezzünk jól, és válasszunk olyan bankot, ahol ingyenes a végtörlesztés.

A kamat és a kezelési költség mellett a számlavezetési díjjal és a hitelközvetítés díjával is terveznünk kell. Jelzáloghiteleknél felmerülhet még értékbecslési díj, a helyszíni szemle díja, a tulajdoni lap és a térképmásolat díja, a földhivatali eljárások díja és a közjegyzői díj is. Elő és végtörlesztéskor a bankok szintén számolnak fel díjat.

A Teljes Hiteldíj Mutató, a THM egy összehasonlító százalék, ami abban segíti a hitelfelvevőket, hogy tudják, mennyibe kerül majd számukra a felvett hitel. A THM tartalmazza a kamatot és a kezelési költséget, a hitelközvetítő díját, a bankszámlavezetés díját, és a megvásárolni kívánt ingatlannal kapcsolatos díjakat is: értékbecslés, helyszíni szemlék és az ingatlanbejegyzés. Lényeges, hogy ne a kamat alapján válasszunk hitelt. A választáshoz a THM mértékére legyen a mérvadó.

Hitel kiválasztásakor előnyösebb alacsonyabb THM-mel rendelkezőt választani, ugyanakkor fontos, hogy minden felmerülő kiadást figyelembe vegyünk. A THM ugyanis nem tartalmazza a késedelmi kamat és az előtörlesztés esetleges díját, ahogy a lakásbiztosítás díját sem.

Bankszámla költségeinél a havi számlavezetési díj az alap. Fizetnünk kell azonban még az utalásért, a készpénz felvételért és befizetésért, és a folyószámlához tartozó bankkártyánknak is lesz költsége, ahogy a kártyás vásárlásnak is.

Készpénzt bankban vagy bankjegykiadó automatából (ATM) tudunk felvenni. Mindkét esetben díja van a készpénzfelvételnek. A bankfióki készpénzfelvétel többnyire drágább. A saját banki automatából történő készpénzfelvétel kevesebbe kerül, mintha egy másik bank automatáját használnánk.

A jelenleg érvényes szabályok szerint saját automatából, havonta kétszer, legfeljebb 150 ezer forintig ingyenes a készpénzfelvétel. Ha ezt szeretnénk igénybe venni, akkor egy adatlapot kell a saját bankunkban kitöltenünk.

A weboldalon megjelenített egyes ajánlatok megjelenítését több tényező befolyásolhatja, így az ajánlatra vonatkozó feltételek és megadott adatok, valamint a weboldalt üzemeltetőnek az ajánlatot tevővel való megállapodásai. Az ajánlatok megjelenítésekor ezért nem független rangsorolás valósulhat meg, hanem a szerződött partnerek ajánlatai kiemeléssel előbbre kerülhetnek a listán.

További kérdés kategóriák

Legutóbbi blogbejegyzések

Miben különbözik a kockázati életbiztosítás és a balesetbiztosítás?

Sokféle biztosítás van. Az életbiztosítás és a balesetbiztosítás is ismert a biztosítások között. Ez két biztosítás bár hasonló, más és más élethelyzetben nyújthat segítséget. Ha biztosítást akarunk kötni, fontos, hogy ismerjük őket, tudjuk, hogy milyen védelmet biztosítanak számunkra és szeretteink számára. Utánajártunk, hogy miben különbözik a kockázati életbiztosítás és a balesetbiztosítás. A különbségek nem nagyok, mégis fontosak. Mutatjuk, mit találtunk.

Tovább olvasom
5 dolog, amit vizsgálnak a bankok az előzetes hitelbírálat során

Az előzetes hitelbírálat vagy előminősítés gyorsan választ ad a legfontosabb kérdésre, ami felmerül hiteligényléskor: kaphatunk hitelt? Az előminősítésnél valóban gyorsan kapunk választ, és így abban a tudatban tervezhetjük a vásárlást, hogy tudjuk, rendelkezésünkre fog állni a szükséges összeg. De mi az az 5 dolog, amit vizsgálnak a bankok az előzetes hitelbírálat során? Utánajártunk, és mutatjuk, hogy mit találtunk.

Tovább olvasom
Mi az az annuitásos hitel? Tudd meg, hogyan működik!

A Magyarországon felvett kölcsönök szinte mindegyikét annuitásos módon törlesztik az adósok. De mi az az annuitásos hitel? Tudnunk kell, hogy a hitelünk annuitásos? Fontos ez nekünk? (Vigyázat, spoiler: igen, fontos) Megmutatjuk, röviden, hogy mi az az annuitásos hiteltörlesztés, és miért lehet fontos ez. Mert van, amikor fontos.

Tovább olvasom
Harmadára csökken az alapszámlák havidíja: érdemes lehet-e váltani?

Alapszámla eddig is létezett, de a kormány új szabályozása értelmében még kedvezőbb áron nyithatjuk meg júliustól. De mi az az alapszámla? Mennyire csökken az alapszámlák havidíja? Milyen szolgáltatásai vannak? És egyáltalán miért jó, ha van bankszámlánk, ha eddig nem volt? Mutatjuk a válaszokat.

Tovább olvasom