Falusi CSOK igénylése korszerűsítésre
Az úgynevezett falusi CSOK-ot arra alkották meg, hogy az elnéptelenedő és/vagy hátrányos helyzetű térségekben a használt ingatlanra is lehessen CSOK támogatást felvenni, ugyanakkora mértékben, mintha új lakásra, vagy házra tennénk ezt. A falusi CSOK támogatás felét lehet a vételárra költeni, a másik felét pedig felújításra kell fordítani, ugyanakkor a falusi CSOK-ot csak felújításra, korszerűsítésre is lehet igényelni. Mutatjuk, hogyan.
Csak korszerűsítésre is lehet igényelni
A falusi CSOK az ország közel 2500 településén használható fel, a listán szereplő helyeken lehet a támogatást igényelni használt ingatlanra. A támogatás feltétele, hogy a ház, vagy lakás vételárának fele fizethető belőle, a többi rész felújításra, korszerűsítésre költhető el. Sokan nem tudják, de falusi CSOk támogatást csak korszerűsítésre is lehet igényelni.
Az igénylő tulajdonában kell lennie az ingatlannak
Falusi CSOK-ot csak korszerűsítésre olyan ingatlanra igényelhetünk, amely mi tulajdonunkban van. A felújításra igényelhető összeg egy gyermek után 300 ezer forint, két gyermek után 1,3 millió forint, három, vagy több gyermek után pedig 5 millió forint. A falusi CSOK-ot nemcsak korszerűsítésre, hanem bővítésre is lehet igényelni, a feltételek és az összegek ugyanazok, mint a korszerűsítésnél, s a kettőt össze is lehet vonni.
CSOK hitel is igényelhető
A CSOK támogatás mellé CSOK hitel is igényelhető, és a kölcsönt is lehet csak korszerűsítésre igényelni. A hitelfelvételnek persze többféle feltétele is van, az összegek pedig a következők, egy gyermek: nem lehet igényelni, két gyermek: 5 millió forint, három, vagy több gyermek: 7,5 millió forint.
Ezek a munkák számolhatóak el
Természetesen az állam pontosan meghatározta, hogy mi számít bele a korszerűsítés kategóriájába, ezeket támogatja:
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése.
- az épület szigetelése, ideértve a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat.
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan ingatlanban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel.
- belső tér felújítása, ideértve a belső burkolat cseréjét, a galériaépítést, a belső elektromos-, vízhálózat cseréjét, a fürdőhelyiség-felújítást, a WC-felújítást; a konyhafelújítást.
- központi fűtés kialakítása vagy cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is.
- a külső nyílászáró energiatakarékos nyílászáróra való cseréje
- tető cseréje, felújítása, szigetelése.
- kémény építése, korszerűsítése.
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található melléképület felújítása vagy kerítés építése, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 30 százalékáig.
- a korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 20 százalékáig.
A munkálatokat és azok anyagköltségeit számlákkal kell igazolni. Az elvégzett felújításokat, korszerűsítéseket és az elszámolást minden alkalommal műszaki ellenőr ellenőrizni.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.