Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

5 dolog a foglalóról, amit érdemes tudnod

2021.04.16.
Szerző: Expresszkolcson
Utoljára módosítva: 2021. április 16. 12:49

Álmaink házának megtalálásával egy sor fontos kérdésre is felelnünk kell. Hogyan és mikor kössünk adás-vételi szerződést, hogyan és mikor fizessünk? Kis utánajárással a válaszok nem is tűnnek annyira bonyolultnak. Első lépésben nézzük meg, hogy mit kell tudnunk a foglalóról.

5 dolog a foglalóról, amit érdemes tudnod

Mikor beszélhetünk foglalóról?

A tökéletes ingatlan kiválasztása után lehetőség szerint meg kell egyeznünk az eladóval a vételárról. Ha egymás tenyerébe csaptunk, akkor a következő lépés az adás-vételi szerződés aláírása lehet, ügyvéd által hitelesítve, melybe bele kell foglalnunk a kifizetés módját, és időpontját, időpontjait. Ekkor kerülhet sor – amennyiben a megbeszéltek szerint szükség van rá – a foglaló kifizetésére. A mai szabályozás alapján már nem feltétlenül kell azonnal készpénzben, az aláírás időpontjában átadnunk azt. A legfontosabb tulajdonság, amit a foglalóról tudnunk kell, hogy mindenképpen rögzítenünk kell az adás-vételi szerződésben, illetve csak pénzösszegben adhatjuk meg (nem lehet például arany, vagy egy autó a foglaló fedezete). Ennek oka, hogy a foglaló adott esetben visszakérhető vagy elveszíthető bizonyos feltételek mellett. Ha a vevő hibájából, a fizetésképtelensége miatt, vagy mert indoklás nélkül el akar állni a szerződés teljesítésétől, akkor az eladó megtarthatja a foglaló összegét. Ha viszont az eladó a hibás, vagy meggondolja magát, és mégsem adná el az ingatlan, akkor a vevő a kifizetett foglaló kétszeresét igényelheti vissza. Ha egyik fél sem hibás, vagy mindketten el akarnak állni a szerződéstől, akkor egyszerűen visszakapja a vevő a kifizetett pénzt – ilyen eset lehet egy természeti csapás miatt elértéktelenedett ingatlan miatti elállás (földrengés, viharkár, tűzeset).

Mit kell még tudnunk a foglalóról?

A foglaló mértéke általában a vételár tíz százaléka. Ettől eltérő is lehet, de mindenképpen rögzíteni kell a szerződésben, hogy mekkora összeget tekintenek a felek foglalónak. A túl magas értékű foglaló egy esetleges, későbbi bírósági eljárás során megtámadható, vagyis ha valamilyen okból nem teljesülnek az adás-vételi szerződésben leírtak, akkor ez még több galibát okozhat. Ezért, ha foglalóról beszélünk, érdemes ragaszkodnunk az általánosan elfogadotthoz. Az is igaz, hogy kihagyni sem érdemes, egyrészt a kötelezettség-vállalás megerősítésére szolgál, másrészt beleszámít a vételárba, vagyis normál esetben nem emeli az ingatlan értékét sem. Legújabb szabályozás alapján manapság már nem is kell feltétlenül készpénzben kifizetnünk, át is utalhatjuk az összeget.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Téli varázs kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

14 hó

Hitelösszeg

250.000 Ft - 600.000 Ft

Hirdetés

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM

10,95% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

1.000.000 - 15.000.000 Ft

Hirdetés

MBH Személyi Kölcsön

THM

12,9% - 23,5%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Hirdetés

További blogbejegyzések

A leggyakoribb buktatók: ezeket a hibákat kerüld el, ha lakáshitelt veszel fel!

A leggyakoribb buktatók: ezeket a hibákat kerüld el, ha lakáshitelt veszel fel!

2023.11.28.

A lakáshitel igénylés előrelátást igényel. Az Expresszkölcsön szakértői szerint vannak tipikus hibák, amiket jobb elkerülni. Egy-egy hiba nem csak kellemetlen lehet, de akár súlyos anyagi hátrány is érheti az igénylőt. A megfelelő felkészülés azonban segíthet abban, hogy a folyamat zökkenőmentesen menjen végig. Segítünk néhány tippel.

Tovább olvasom
Vagyonszerzési illeték 2023: mikor és mennyit kell fizetni?

Vagyonszerzési illeték 2023: mikor és mennyit kell fizetni?

2023.08.29.

Vagyont szerezni jó. Az állam azonban tartja a markát minden alkalommal, amikor valamilyen vagyontárgy kerül a birtokunkba. Az autó és az ingatlan vagyonszerzési illetékéről mindenkinek kell ismerettel rendelkeznie. Ebben segít ez az írás.

Tovább olvasom
Erste Lakástakarék: akár 30% kamatbónusszal az álom otthonodért!

Erste Lakástakarék: akár 30% kamatbónusszal az álom otthonodért!

2023.09.20.

Higgy magadban, és érd el lakáscéljaidat az Erste EgyOtthon Lakástakarékkal. Erste Lakástakarék akár kamatbónusszal. Jól hangzik. De vajon megéri lakástakarékba fektetni egy lakáscélért? Úgy tűnik, igen. Mutatjuk, miért.

Tovább olvasom
Hogyan lehet eladni egy terhelt ingatlant?

Hogyan lehet eladni egy terhelt ingatlant?

2021.10.06.

Magyarországon az ingatlanok nagy része hitellel terhelt. Ez bár bonyolultabbá teszi, de nem teszi lehetetlenné az eladást. Bármikor kerülhetünk olyan élethelyzetbe, amikor el akarjuk adni a terhelt ingatlanunkat. Mire kell figyelnünk? Hogy lehet eladni egy terhelt ingatlant? Mutatjuk.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával