A községekben emelkedtek leginkább a lakásárak
A Magyar Nemzeti Bank friss kiadványa szerint 2024 harmadik negyedévében folytatódott a lakásárak növekedése Magyarországon. A legnagyobb mértékű drágulást a községekben regisztrálták. Az MNB friss lakásárindexének adatai szerint az éves lakásár-dinamika minden településtípus esetében gyorsult.
Lakásárak alakulása Magyarországon: 2024 harmadik negyedéves adatok
Budapest
Budapesten a lakásárak a második negyedévi 4,5%-os emelkedés után a harmadik negyedévben mindössze 1%-kal nőttek negyedéves alapon. Az éves növekedési ütem azonban így is jelentős gyorsulást mutatott, 10,4%-ról 14%-ra nőtt.
Vidéki városok
A vidéki városokban a lakásárak 2%-kal emelkedtek a harmadik negyedévben, az éves dinamika pedig 12,3%-ra gyorsult az előző negyedévi 11,7%-ról. Regionálisan a Dél-Dunántúl (+6,9%) és az Észak-Alföld (+4,6%) városai mutatták a legnagyobb növekedést, míg a Dél-Alföldön 2,5%-os árcsökkenés volt tapasztalható.
Községek
A községekben figyelték meg a legjelentősebb lakásár-emelkedést, ahol a harmadik negyedévben 3,8%-os drágulást regisztráltak negyedéves alapon, éves összehasonlításban pedig 19,7%-os növekedést mutattak az árak.
Országos átlag
Országos átlagban a lakásárak 2,2%-kal emelkedtek a harmadik negyedévben, ami éves szinten 14,5%-os növekedést jelentett. Reál értelemben a lakásárak 10,6%-kal nőttek éves alapon.
Az MNB lakásárindex adatai alapján a magyarországi lakáspiac növekedése továbbra is dinamikus, bár a drágulás üteme régiónként eltérő. A községek kiemelkedő növekedése és Budapest mérsékeltebb, de stabil emelkedése azt mutatja, hogy a lakáspiac különböző szegmensei eltérő ütemben fejlődnek.
A grafikon a lakásárak éves változását hasonlítja össze régiónként 2023 és 2024 negyedik negyedévében. Forrás: expreszkolcson.hu, MNB
Ilyen területi eltérések mutatkoznak
A statisztika jelentős területi különbségeket mutat a lakásárak alakulásában Magyarországon, melyek az alábbiakban foglalhatók össze:
Budapest
- A fővárosban a lakásárak növekedése a harmadik negyedévben mérséklődött: mindössze 1%-kal emelkedtek negyedéves alapon a második negyedévi 4,5%-os drágulás után.
- Az éves növekedés azonban tovább gyorsult, 14%-ra nőtt az előző negyedévi 10,4%-ról.
Vidéki városok
A vidéki városok lakásárai negyedéves szinten 2%-kal nőttek, éves szinten pedig a növekedési ütem 11,7%-ról 12,3%-ra gyorsult.
Régiós különbségek:
- Dél-Dunántúl: A legjelentősebb növekedés, 6,9%-os drágulás negyedéves alapon.
- Észak-Alföld: Szintén jelentős, 4,6%-os emelkedés.
- Nyugat-Dunántúl és Pest megye: Mérsékelt, 3,9%-os és 2,9%-os növekedés.
- Közép-Dunántúl és Észak-Magyarország: Árstagnálás vagy csekély emelkedés.
- Dél-Alföld: Egyetlen régióként 2,5%-os csökkenést mutattak a lakásárak.
A községek
- A községekben volt a legnagyobb mértékű áremelkedés: negyedéves alapon 3,8%-os drágulás, éves alapon pedig kiugróan magas, 19,7%-os növekedés.
- Ez arra utal, hogy a kisebb településeken az ingatlanpiac dinamikusabb, mint a nagyobb városokban vagy Budapesten.
Az országos átlag
- Országos szinten a lakásárak negyedéves alapon 2,2%-kal, éves szinten pedig 14,5%-kal nőttek.
Területi következtetések
- Budapest: Stabil, de lassabb áremelkedés, a piac inkább konszolidálódik.
- Vidéki városok: Növekedésük mérsékelt, a regionális eltérések jelentősek.
- Községek: Jelentős áremelkedés, ami a kisebb települések növekvő népszerűségét vagy alacsonyabb kiindulási áraikat tükrözheti.
- Régiók: A Dél-Dunántúl és Észak-Alföld kiemelkedő növekedést mutat, míg a Dél-Alföld visszaesett.
Ez az eltérő dinamika azt jelzi, hogy az ingatlanpiac területi sajátosságai az országon belül nagyon eltérőek, amit befolyásolhatnak gazdasági, demográfiai és infrastrukturális tényezők is.
Összefoglalva
Az MNB friss adatai szerint 2024 harmadik negyedévében folytatódott a lakásárak emelkedése Magyarországon. Országos szinten éves alapon 14,5%-os drágulás figyelhető meg, de jelentős területi eltérések tapasztalhatók. Budapesten az éves áremelkedés 14%, a vidéki városokban 12,3%, míg a községekben kiugró, 19,7%-os növekedést regisztráltak. A legnagyobb negyedéves áremelkedés a Dél-Dunántúlon és az Észak-Alföldön történt, míg a Dél-Alföldön csökkenés tapasztalható.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.