Lakáshitel felvétel lépésről lépésre
Egy lakáshitel felvétele egyszerre lehet bonyolult és egyszerű, de az biztos, hogy ha az ember előre felkészül, sok időt és energiát spórolhat meg az ügyintézésnél.
Természetes a lakáshitel felvétele
A lakáshitel nagyon sok ember életében jelen van és egyre többeket érint évről-évre. Az ingatlanárak folyamatosan dráguló tendenciát mutatnak, miközben a piac rendkívül aktív és az állami támogatási rendszer is ösztönzi a vásárlást/építést. A lakáshitel felvétel mondhatni ma már természetes, hiszen kevesen vannak azok, akik teljesen önerőből tudnak finanszírozni egy ingatlan vásárlást, vagy építést.
Le kell szűkíteni a kört
Mit kell tudni a lakáshitelekről? A bankok árulják és rengetegféle létezik belőle. Első körben érdemes úgy szűkíteni a kört, hogy számba vesszük saját lehetőségeinket a nettó jövedelmünk alapján. A folyamatba szakértő segítségét is kérhetjük, és ehhez hasonló támogatást igyekszik nyújtani cikkünk, amelyben többféle információt olvashatsz egy lakáshitel felvétele kapcsán.
Az adásvételi szerződés az első
A megfelelő ingatlan és megfelelő lakáshitel ajánlat kiválasztását követően adásvételi szerződést kell kötni a szóban forgó lakásra. Az adásvételi szerződésnek tartalmaznia kell a finanszírozás részleteit, azt is, hogy a lakáshitelt melyik intézmény és hogyan nyújtja. Az adásvételi szerződés érkeztetve lesz a földhivatalban, ezzel elindul a folyamat.
Következik az igénylés
A lakáshitel felvétele az igényléssel kezdődik, amelyet az adásvételi szerződést követően nyújthatunk be. A benyújtást megelőzően ki kell pipálnunk minden teendőt, amelyet bankunk előír. A bankok ehhez rendelkeznek egy pontos listával, az tartalmazza, milyen dokumentumokat kell beszerezzünk. Ha minden megvan, minden érvényes, akkor benyújthatjuk hiteligénylésünket.
Az igénylést követően
Ha a bank megkapta az igénylést, természetesen ellenőrzi azt, majd független értékbecslőt küld a megvásárolni kívánt ingatlanba. Miután megvan az értékbecslés eredménye, a bank elbírálja hiteligényünket. A bírálat alatt a pénzintézet további dokumentumokat kérhet. Ha a bank mindent rendben talált, megkapjuk a szerződést, amelyet érdemes alaposan átolvasni. Erre kapunk időt és kérhetünk hozzá segítséget is, a kérdéses részekre vonatkozóan ne habozzunk felvilágosítást kérni. Miután megtörtént az aláírás, így a szerződéskötés, a szerződést (pontosabban annak bizonyos részeit) közjegyzői okiratba kell foglaltatni.
Folyósítás előtt
A szerződés kötést követően a szerződést szintén érkeztetni kell a földhivatalban. Előfordulhat, hogy a folyósításhoz még teljesítenünk kell egy-két feltételt, ilyen lehet például a lakásbiztosítás megléte. Ha minden rendben van, a bank néhány napon belül folyósítja a hitelösszeget.
Folyósítás után
A lakáshitel felvétele nem ér véget a folyósítással. Ezt követően a banknak még igazolnunk szükséges, hogy tulajdonjogunk bejegyzésre kerül, ezzel kapcsolatban határozatot kell bemutatnunk a pénzintézet számára.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.