Provident ujProvident ujHirdetés

Az infláció és a befektetési eszközök piaca

2021.07.08.
Szerző: Expresszkolcson
Utoljára módosítva: 2021. július 8. 14:35

A Covid19 világjárvánnyá bővülése az élet minden területére hatással volt, és van a mai napig. Jelenleg talán kifelé lépegetünk belőle, ezt mutatja, hogy egyre több szigorítást oldanak fel világszerte, így lassan talán vissza tudunk lépni a normális, korábban megszokott életünkhöz. Éledeznek a piacok is, de közbe szól-e az infláció?

Az infláció és a befektetési eszközök piaca

Volt-e infláció az utóbbi másfél évben?

Azt látjuk, hogy bárhová megyünk vásárolni, valahogy mintha mindig többet fizetnénk a megvásárolt termékekért, holott a kosár tartalma nem igazán változik. Ez vajon azért van, mert értéktelenebb a forint, tehát az infláció hatásait nyögjük, vagy egyszerűen drágább lett minden? Nehéz kérdés, valószínűleg mindkét megállapítás helyes. A gazdaság újraindulása sok területen hoz magával drágulást. A lezárások miatt, az eddig nem, vagy csak korlátozottan elérhető termékek után a hirtelen megugró kereslet miatt ez várható volt. Ez látszik az építőiparban, vagy a használt autók piacán, de hamarosan ez fog jelentkezni a turizmusban vagy a vendéglátásban is. Az még önmagában, hogy többe kerül egy zsák cement, vagy borsosabb egy kiadó szoba ára, még nem jelenti azt, hogy gyengül a forint. Viszont azt látjuk, hogy többet kell adnunk ma egy másik valutáért – legyen az euró vagy dollár, vagy mondjuk angol font. Ez sem jelent önmagában pénzromlást. Viszont biztosan tudjuk, hogy ezekkel a pénzekkel rendelkező országok úgy alakítottak a járvány okozta válság alatt a lehetőségeiket, hogy több pénzt öntöttek a gazdaságba, mint normál esetben tették volna.

Mekkora infláció volt a járvány alatt?

A befektetett pénz ezekben az államokban viszont a gazdaság várható helyreállásával, újraindításával úgynevezett fölös pénzzé válik, amely biztosan magával vonzza, hogy infláció várható. Sőt, máris elindult a pénzromlás, így biztosan állíthatjuk, hogy a forint is inflációs folyamatban van. Ez rossz hír, mivel nem várható lényegi csökkenés az elkezdődött drágulásban a piacon. Hogy mekkora lesz a pénzérték-csökkenés mértéke, azt még nem tudjuk megmondani, ezt sok tényező befolyásolhatja. Például az amerikai dollár esetében a világjárvány kitörése óta 10-15 százalékos inflációról is beszélhetünk, de ez még mindig nem a végleges szám, további csökkenés is elképzelhető az előrejelzések szerint. Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank, mint jegybank célja az árstabilitás elérése és fenntartása, ehhez megteszik, és a jövőben is meg fogják tenni a megfelelő lépéseket, hogy a megfelelő szinten tartsák az infláció mértékét.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM

10,00% - 18,67%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Hirdetés

MBH Időnyerő Személyi Kölcsön

THM

10,6% - 23,2%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Hirdetés

eHitel Expressz

THM

12,87%

Futamidő

6 hó

Hitelösszeg

450.000 Ft

Hirdetés

További blogbejegyzések

Rossz hírek az inflációról: mit jelent a legfrissebb adat?

Rossz hírek az inflációról: mit jelent a legfrissebb adat?

2025.06.16.

A KSH szerint 2025. májusban az éves infláció 4,4 % volt, ami gyorsulást jelent az előző hónaphoz képest. Az áremelkedés főként az élelmiszerek, szolgáltatások és háztartási energia drágulásából ered. Bár a kormány árrésstopot vezetett be, ez nem állította meg a növekedést. A jegybank emiatt nem csökkenti a kamatot, a lakosság számára pedig nő a pénzügyi nyomás. A megoldás kulcsa a tudatos gazdálkodás és inflációkövető befektetések lehetnek.

Tovább olvasom
Infláció: ezeket a kölcsönöket éri meg most előtörleszteni

Infláció: ezeket a kölcsönöket éri meg most előtörleszteni

2022.04.06.

A jelenlegi inflációs helyzetben érdemes-e most előtörleszteni kölcsönöket, s ha igen, mely típusúakat? Ennek a kérdésnek igyekeztünk utánajárni írásunkban.

Tovább olvasom
Lakásfelújítás magas infláció mellett – belevágni vagy kivárni?

Lakásfelújítás magas infláció mellett – belevágni vagy kivárni?

2022.08.30.

A lakásfelújítás magas infláció mellett nem biztos, hogy jó ötlet, ám előfordulhat, hogy nincs más választásod, és mégis belevágsz.

Tovább olvasom
Értékpapírszámla nyitása: útmutató befektetőknek a magas infláció idején

Értékpapírszámla nyitása: útmutató befektetőknek a magas infláció idején

2023.12.01.

Az értékpapírszámla az alapköve lehet a befektetési portfóliónknak. Akkor, amikor magas az infláció, kiemelten fontos, hogy ne csak megőrizzük a befektetéseink értéket, de infláció feletti hozamot is el kell érni. Utánajártunk, hogy mi is az az értékpapírszámla, és hogy vehetjük fel vele a harcot az inflációval szemben.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával