Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Mekkora összegű lakáshitelre elég az átlagbér?

2021.06.17.
Szerző: Expresszkolcson
Utoljára módosítva: 2021. június 17. 09:59

Ha felteszünk egy ilyen kérdést, nem árt, ha első körben definiáljuk a hazánkban érvényes nettó átlagbér fogalmát és mértékét. Az átlagbér nem más, mint a teljes munkaidőben foglalkoztatott dolgozók béreinek középértéke vagy normatívája, amit úgy kapunk meg, hogy a munkavállalók jövedelmeit összeadjuk, majd elosztjuk az alkalmazottak létszámával.

Mekkora összegű lakáshitelre elég az átlagbér?

A magyar viszonyok közepette ez a szint nettó 273 ezer 300 forint volt januárban. Sokallod? Kevesled? De térjünk vissza az eredeti témánkhoz! Vajon mekkora összegű lakáshitelre elég a 273 ezer 300 forintos átlagbér? Nézzünk utána, milyen lehetőségekkel találja szembe magát egy normál, hétköznapi, átlagos érdeklődő a piacon, ha hitelre van szüksége!

Mitől függ, hogy mekkora összegű lakáshitelt kaphatok?

Feltétlenül tudnod kell, hogy az egyes pénzintézetek hitelminősítése, bírálati ügymenete eltérhet egymástól. Simán lehet, hogy az egyik bank által realizálhatjuk az álomösszeget, míg a másik annak közelébe sem ígér. De vajon milyen kritériumlista alapján kalkulálnak a bankok egy felvehető hitelösszeg tekintetében? Kardinális kérdéskör, hogy milyen céllal igényled a kölcsönt. Hasonlóan fontos a rendelkezésre álló jövedelmed nagysága, hiszen ebből tudod fizetni a havi szinten újra és újra esedékes törlesztőrészletet. Ha már itt tartunk, természetesen azt is nézik, milyen egyéb hiteleid vannak, hiszen ezek is csökkentik a havi likvidtőkéd szintjét. Releváns még a kiszemelt banki termékre vonatkozó kamatperiódus, a vállalt futamidő, a hiteldíjmutató mértéke, ja és persze a fedezetül felajánlott ingatlan értéke is. Ezen kívül nézik a korodat és a veled élő kiskorú gyermekek számát is.

Mekkora összegű lakáshitelre elég az átlagbér?

Becsapós a kérdés, mert a 273 ezer 300 forintos átlagbér nem fordítható teljes egészében adósságtörlesztésre, az nem lenne túl életszerű. Ha ennyit keresel, ebből az összegből ki kell fizetned a rezsit, enned kell, tisztálkodnod, ruházkodnod. A hatályban lévő jogszabályok értelmében a jövedelem legfeljebb felét lehet hiteltörlesztésre fordítani, de a bankok ennél jóval óvatosabb megközelítéssel, többnyire 40 százalékos viszonyulással számolnak. Ennek függvényében tehát, 109 ezer 320 forint lehet a maximális havi törlesztőrészleted. Ugye, azt tudjuk, hogy a lakáshitel kamat és futamidő szempontjából is kedvezőbb konstrukció, mint mondjuk egy személyi kölcsön, emiatt az elérhető hitelösszeg is magasabb. A fent említett átlagbér birtokában 20 éves futamidő mellett 18-23 millió forint lakáshitelhez juthatnál, de ne felejtsük el, hogy ennek feltétele egy biztosítékként felajánlható ingatlan megléte is.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM

10,39% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Hirdetés

MBH Időnyerő Személyi Kölcsön

THM

10,6% - 23,2%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Hirdetés

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Hirdetés

További blogbejegyzések

Lakáslízing, vagy lakáshitel – mi a különbség?

Lakáslízing, vagy lakáshitel – mi a különbség?

2019.05.06.

Ha lakást vásárolnál, akkor több lehetőséged is van, de most maradjunk annál a helyzetnél, amikor nem áll a rendelkezésedre a teljes vételár; ebben az esetben választhatsz a lakáshitel és a lakáslízing között. A kérdés csak az, hogy melyikkel jársz jobban!

Tovább olvasom
Fogyasztóbarát Lakáshitel jellemzői

Fogyasztóbarát Lakáshitel jellemzői

2019.07.03.

Mostanában egyre gyakrabban bukkan fel a Fogyasztóbarát Lakáshitel minősítés, viszont hogy mit is jelent, már csak kevesen tudnák megmondani. Mint általában, így most is megtudhatod, miért érdemes figyelni ezt a minősítést, hiszen részletezzük Neked!

Tovább olvasom
Válogass több bank ajánlatából!

Válogass több bank ajánlatából!

2020.01.20.

Ki ne szeretne jól járni egy hitelügylettel? Ha te is így gondolod, és a legjobbat keresed, semmiképp se csapj le az első, kihagyhatatlannak tűnő hitelkonstrukcióra, hanem inkább válogass több bank ajánlatából oldalunk segítségével!

Tovább olvasom
Plusz pénz állt a házhoz? Mit érdemes tennünk, ha extra bevételhez jutunk?

Plusz pénz állt a házhoz? Mit érdemes tennünk, ha extra bevételhez jutunk?

2020.09.09.

Ha váratlanul kisebb-nagyobb bevételre teszünk szert, érdemes elgondolkodnunk azon, mit kezdjünk vele. Természetesen nyomban el is költhetjük, de érdemes hosszabb távra gondolva cselekedni. Nézzük, mit kezdjünk az extra pénzzel, hogy jó helyre kerüljön!

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával