Miért érdemes odafigyelni a kamatperiódusra hitelfelvétel során?
A kamatperiódus sokak számára cseng ismerősen, ennél mélyebben azonban nem ássák magukat a témába, pedig érdemes. Az alábbiakban minden részletre kitérünk!
A kamatperiódus az az időszak, ami alatt egy hitel kamata nem változik – ez a személyi kölcsönökre egyáltalán nem, a jelzáloghitelekre, így például egy lakáshitelre azonban annál inkább vonatkozik. A kamatperiódust hitelfelvétel során a bank határozza meg, és az általa kínált lehetőségek közül a hitel igénylője, azaz az ügyfél választhatja ki a számára leginkább megfelelőt. Érdemes alaposan megfontolni a döntést, mert a futamidő alatt a kiválasztott kamatperiódus módosítása egyáltalán nem lehetséges, kivéve, ha hitelkiváltással egy másik hitellé alakítjuk át a meglévő konstrukciónkat.
Milyen hatással van a kamatperiódus a hitelre?
A kamatperiódus hosszától függően emelkedik a kölcsön kamata, azaz egyre magasabbak lesznek a költségek, ami a havi törlesztőrészletekben is megmutatkozik, ám akkor válik igazán sokkolóvá, ha a teljes futamidőre vetített költségeket nézzük.
Hogy egy példával éljünk: előfordulhat, hogy egy hitel teljes futamidőre vetített költsége az induló kamattal számolva „csupán” néhány százezer forint, a kamatperiódusok váltásakor bekövetkező kamatemelkedéssel számolva már bőven 1 millió forint fölé kúszik. Amikor lejár a hitelfelvétel során választott kamatperiódus, módosul a kamat mértéke, ami a törlesztőrészlet csökkenését és emelkedését egyaránt jelentheti, de a tapasztalat azt mutatja, hogy többnyire emelkedik. Egy hosszabb kamatperiódusú jelzáloghitel hosszú távon kiszámíthatóbb és átláthatóbb, hiszen a hosszabb kamatperiódus alacsonyabb kamatot is jelenthet, bár ennek természetesen érdemes alaposan utánaszámolni, mégpedig a szerződés aláírása előtt, hiszen utána csak a hitelkiváltás segíthet a költségek csökkentésében.
Milyen kamatperiódussal kínált hitelt érdemes választani?
A bankok különböző kamatperiódusú kölcsönöket kínálnak, tehát a választék nagy, így a céljaidnak megfelelően választhatod ki a számodra leginkább megfelelőt. Jó, ha tudod, hogy minél rövidebb a kamatperiódus, annál alacsonyabb kamatlábbal kaphatsz hitelt, illetve minél hosszabb időre fixált a kölcsön kamata, annál kiszámíthatóbb a hitelkonstrukció, de így magasabb hitelkamatot kell fizetned, azaz megnőnek a költségeid is. A bankok által leggyakrabban kínált kamatperiódusok a 3-6-12 havi, valamint a 3-5-10-15-20 éves.
Ha hitelt szeretnél felvenni, a kamatperiódusok vizsgálatát se felejtsd ki! Tekintsd meg ajánlatainkat, majd indítsd el az igénylést online!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.