Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Mikor kell késedelmi kamatot fizetnünk?

2021.04.27.
Szerző: Expresszkolcson
Utoljára módosítva: 2021. április 27. 12:36

Késedelmi kamatot minden pénzintézet felszámol bizonyos esetekben, ami rövid távon kellemetlen, hosszabb távon viszont már veszélyes. Mutatjuk a részleteket!

Mikor kell késedelmi kamatot fizetnünk?

Nem kell késedelmi kamatot fizetned, ha minden hónapban, az esedékességi napig bezárólag befizeted az előírt törlesztőrészleteidet. Sajnos azonban előfordulhat, hogy valamiért ez nem történik meg, ilyenkor pedig a bank úgymond büntetést szab ki, azaz rád terheli a késedelmi kamatot és más költségeket, amelyeket ráadásul előre vesz a törlesztési sorban, ami, ha nem figyelsz oda, komoly következményekkel is járhat. Ráadásul a késedelmi kamatot a késedelembe esés első napjától számítják fel, tehát a tartozás összege naponta emelkedik a késedelmi kamat összegével, vagyis a késés mértéke is lényeges.

Milyen költségek merülhetnek fel ilyenkor?

A késedelmi kamat mellett más költségeket is ki kell fizetni; ilyen például a hátralékos tartozás kezelési költsége, a tartozás miatti személyes felkeresés, illetve a felszólító levelek díja is, amelyeket, ha összeadsz, akkor több tízezer forintos tételt jelentenek. A késedelmi kamat emellett szintén tetemes tétel: az MNB szabályzata szerint nem haladhatja meg a hitelszerződésben kikötött ügyleti kamat másfélszeresének legfeljebb 3 százalékponttal növelt mértékét, és nem lehet magasabb, mint a THM maximum értéke.

A késedelmes törlesztés hosszabb távon súlyos problémát okoz

Mint fentebb írtuk, a késedelmi kamat előre kerül a sorban. Ha kimarad egy törlesztési hónap, a következő befizetésedből először ezt vonják le, és ami marad, az megy a hiteled törlesztésére. Ha a szokásos összeget fizeted be, akkor a késedelmi kamat levonása után nem marad elég pénz a törlesztőrészletre, tehát ismét késedelmi kamatot számolnak fel, ráadásul a tartozás így folyamatos marad, ami előbb-utóbb a szerződés felmondásához, illetve a KHR listára kerüléshez vezet, és a bank egy összegben fogja követelni a teljes hiteltartozást.

Mit tehetsz, hogy ezt elkerüld?

Elsősorban fizess pontosan, és ha mégis elmaradásba kerülsz, jelezd a banknak a problémádat, mert tudnak és akarnak is segíteni abban, hogy a helyzet helyreálljon! Kérhetsz türelmi időt, meghosszabbíthatod a futamidőt, szélsőséges esetben akár moratóriumra is van lehetőséged, a lényeg az, hogy soha ne hagyd bedőlni a hiteledet! Ehhez viszont az is kell, hogy minél előbb felvedd a kapcsolatot a bankoddal, még mielőtt az első késedelmi kamatot felszámolnák a késésért.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Téli varázs kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

14 hó

Hitelösszeg

250.000 Ft - 600.000 Ft

Hirdetés

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM

10,95% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

1.000.000 - 15.000.000 Ft

Hirdetés

MBH Személyi Kölcsön

THM

12,9% - 23,5%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Hirdetés

További blogbejegyzések

Milyen célokra használják fel legtöbben a személyi kölcsönt?

Milyen célokra használják fel legtöbben a személyi kölcsönt?

2024.05.07.

Hányan találkoztak már azzal a helyzettel, amikor hirtelen szükség lenne némi anyagi segítségre? Az ilyenkor felmerülő pénzügyi kihívásokra számos megoldás létezik, az egyik legelterjedtebb pedig a személyi kölcsön igénylése. Sokan először erre a lehetőségre gondolnak, mikor váratlan kiadások vagy nagyobb beruházások előtt állnak. De miért is választják ezt a megoldást oly sokan? És milyen célokra használják fel legtöbben a személyi kölcsönt? Mutatjuk.

Tovább olvasom
Minden, amit a hitelfedezetről tudni érdemes

Minden, amit a hitelfedezetről tudni érdemes

2021.01.01.

Amit a hitelfedezetről tudni lehet, azt az alábbi cikkben megtalálhatod, sőt, még többet is!

Tovább olvasom
Mikor jöhetnek el az olcsóbb hitelek?

Mikor jöhetnek el az olcsóbb hitelek?

2023.06.02.

A lakáshitelek kamata erősen befolyásolja a hitelfelvételi kedvet. Minél drágábbak a hitelek, annál kevesebben akarnak lakáshitelt igényelni. A kamatokra több tényező is hatással van, az egyik a jegybanki alapkamat. Sokan várják a kamatok csökkenését, ezért utánajártunk, hogy mikor jöhetnek el az olcsóbb hitelek.

Tovább olvasom
Mi a JTM, és hogyan befolyásolja a hitelfelvételt?

Mi a JTM, és hogyan befolyásolja a hitelfelvételt?

2023.03.31.

A JTM – azaz a jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató – minden hitel igénylésének szerves része, ezért érdemes megismerni.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával