Koronavírus hatása a hitelfelvételre – összegyűjtöttük a legfontosabb változásokat!
A 2020-as pandémia a monetáris piacra is rányomta a bélyegét, így Magyarországon is jó néhány változást hozott a bankok életébe, ami leginkább a lakossági hitelezésen érezteti hatását. Összegyűjtöttük a legfontosabb változásokat, amik szemléltetik, hogy a koronavírus hatása miként formálta a folyósítási és felvételi attitűdöket.
Nézzük át együtt, mi volt a koronavírus hatása a hitelfelvételre
A legfrissebb folyósítási adatok már azt mutatják, hogy mostanra a pénzpiac egy jelentős része visszarendeződött, viszont a fogyasztási kölcsönök frontján még mindig jelentős hanyatlás érződik, a tavalyi eredmények nagyjából felénél jár a mutató. A koronavírus hatása tehát kézzelfogható, vegyük végig, mi is történt 2020-ban ezen a csatamezőn.
- Általános törlesztési moratórium bevezetése
Az egyik kardinális intézkedés, ami annyit tesz, hogy az MNB javaslatára a kormány úgy határozott, hogy a díjtörlesztést az ismertetett szabályok értelmében felfüggeszti.
- THM-plafon bevezetése
A teljes hiteldíj mutató (THM) is maximalizálásra került, ennek mértékét 5,9 százalékban jelölték meg. Ezzel nyilvánvalóan a pénzintézetek eddigi portfóliója is változni kényszerült, néhány eddigi produktum kiesett a szortimentből, és megjelentek új 5,9 százalékos THM-mel rendelkező fogyasztási kölcsönök, amikkel szemben nem árt az óvatosság, mert a kamatot esetükben nem fixálták.
- A pénzintézetek kockázatviselési hajlandósága jelentősen csökkent
Ez pedig magával rántotta a hitelfelvételi követelmények szigorodását. A rossz hír az, hogy a hitelkondíciók változása nem csupán az új ügyfeleket érinti, de a már meglévő hitellel rendelkezők számára is romolhatnak a feltételek.
- Folyószámlahitel és hitelkártyazavar a moratórium kapcsán
Mivel a két említett terméknél nehezebben megfogható a törlesztőrészlet és futamidő kérdése, így itt némi disszonancia ütötte fel a fejét, az MNB korrigálására viszont egyértelmű: a szerződött felek egyéni mérlegelésének tárgya a törlesztés menete.
- Felgyorsult, elektronikus ügyintézés a lakossági hitelezés platformján is
A digitalizáció, az online ügymenet beszűrődése napjainkba minden téren hangsúlyos, nem kerülhette el ezt a hatást a hitelezési ügymenet sem.
- A lakáshitelek kamatára nem volt számottevő befolyással a járvány
Egyedül a Babaváró hitelnél ütötte fel a fejét némi probléma a kezességvállalási díj és szintén a moratórium kapcsán, ami azóta is kérdéses, illetve mivel manapság ez az egyik leginkább preferált kölcsönalternatíva – amit egyébként a legtöbb felhasználó lakáscélra fordít –, itt lépett életbe a legtöbb változás is.
Hogy hogyan tovább 2021-ben? Egyrészt a törlesztési moratórium lejártával nyilván szükség lesz fogyasztóbarát konstrukciókra az esetlegesen felmerülő fizetési nehézségek ügyében, illetve a bankok rugalmas és együttműködő habitusára az egyes szerződések módosítási vonatkozásában. A lakásvásárlási és bővítési tárház megannyi kecsegtető lehetőséget tartogat a jövőre nézve, és mi bízunk benne, hogy a koronavírus hatása már kizárólag csak a jó oldalát érzékelteti majd velünk a financiális szektorban is.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.