Természetesen minden körülmények között eladhatod az ingatlanod, még akkor is, ha jelzáloghitellel terhelt, csupán oda kell figyelned néhány dologra, amikre egyéb esetekben nem. Lássuk a részleteket!

Ha eladod az ingatlanod, amin teher van, akkor más típusú adásvételi szerződést kell kötnöd a vevővel, mintha a lakás tehermentes lenne. Mivel nem Te leszel az első, aki jelzáloggal terhelt ingatlant szeretne eladni, a bankok is fel vannak készülve rá, így tulajdonképpen csak annyi történik, hogy a vételár egy része nem a zsebedbe vándorol, hanem a hiteled kiegyenlítésére fordítják. Ha a vevő készpénzzel vásárol, akkor elutalja, vagy utaltatja egy ügyvéd segítségével a hitelre vonatkozó részt, a maradékot pedig akkor kapod meg, amikor töröltetted a jelzálogjogot az ingatlanról, ha viszont hitelből veszi meg az eladó ingatlanod, az lényegesen hosszabb ideig tart. Magyarországon ugyanis nem lehetséges a bankok közötti hitelátvállalás az egyes jelzáloghitelek személyre szabottsága miatt, ezért a vevődnek hiteligénylést kell indítania a saját bankjánál, ami – mint Te is tudod – legalább egy hónapos átfutási időt jelent.
Ha azért akarod eladni az ingatlanod, mert valamilyen okból fizetésképtelenné váltál, akkor első lépésként vedd fel a kapcsolatot a bankoddal, mert lehetséges, hogy tudnak Neked segíteni abban, hogy megtarthasd az otthonodat. A lehetőséget mindenképp megkapod arra, hogy értékesítsd az ingatlanod, ám erről jobb, ha a bank is tud. Ha viszont csak átmeneti a fizetési nehézség, akkor fizetéskönnyítést is kaphatsz, amivel lényegesen jobban járhatsz, mint az ingatlan eladásával, ha viszont tényleg tartós a fizetésképtelenség, minél előbb indítsd meg az értékesítést, mert a késedelmi kamatokkal csak növekszik az összeg, amivel tartozol a banknak.
Reméljük, hogy segítettünk az ingatlanod eladásában, még ha csak szerény eszközeink is vannak ehhez. Amennyiben kérdésed lenne a témával kapcsolatban, keress fel bennünket megadott elérhetőségeink egyikén!