Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

JTM 2020 – Jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató

2020.10.19.
Szerző: Expresszkolcson
Utoljára módosítva: 2020. október 19. 16:22

Mit takar a JTM 2020 kifejezés? A JTM azt jelenti, hogy jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató. Ezt a mutatót használják a bankok a hitelbírálatnál, voltaképpen egy egyszerű számolásról van szó, amelyből kiderül, hogy felvehetjük-e a kívánt hitelt. Hogy néz ki a JTM 2020-ban?

JTM 2020 - Jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató

Az aktuális jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) azt szabályozza, hogy maximálisan hány százalékig terhelhető adósságszolgálattal (azzal az összeggel, amelyet adósság után kell fizetnünk az adott hónapban) a nettó jövedelmünk. Utóbbinak természetesen igazoltnak kell lennie. A havi igazolás naptári hónapra vonatkozik és nem lehet 30 napnál régebbi, igazolása pedig a következőképpen lehetséges: munkáltatói részről, az adóhatóság által, magyar, vagy más állam ellátást folyósító szerve által, az ügyfél pénzforgalmi számláján megjelenő rendszeres átutalások (bér, nyugdíj, vagy más ellátás) által, háztartási tartásdíj, vagy más rendszeres járadék igazolása által.

Mit jelent a JTM 2020?

A JTM aktuális mértéke előtt még érdemes átvenni a már említett adósságszolgálat fogalmát. A havi adósságszolgálat voltaképpen az a törlesztőösszeg, amelyet az adós az adott hónapban köteles kifizetni. Természetesen ebbe nemcsak az új, kívánt kölcsön törlesztője számít bele, hanem a már meglévőé, vagy meglévőké is. Ezek pedig összeadódnak. Ha az ügyfél egy másik ügyletben adóstárs, vagy kezes, akkor a másik ügylet havi törlesztőrészletével is számolni kell, méghozzá az adóstársak/kezesek között egyenlő arányban megosztva.

A JTM 2020 tehát azt jelenti, hogy a fentiek szerinti számítások alapján idén hozzájuthatunk-e a kinézett hitelhez. A JTM-et minden megkötött hitelnél vizsgálni kell akkor, ha a kölcsön összege meghaladja a 200 ezer forintot. A hatályos JTM-szabályozás megkülönbözteti az 500 ezer forint alatti és feletti jövedelmeket, illetve a futamidőt. Ezek szerint 500 ezer forint havi jövedelem alatt, 5 évnél rövidebb futamidejű jelzáloghitelek esetén a JTM 25 százalék, 5é s10 év közötti futamidejű kölcsönöknél 35 százalék, 10 év feletti futamidejű kölcsönöknél pedig 50 százalék. 500 ezer forint feletti jövedelmeknél ezek a számok: 30, 40 és 60 százalék. Személyi kölcsönöknél a JTM 50, illetve 60 százalék.

A JTM célja az hogy megakadályozza a lakosság túlzott eladósodását. Annak a szabályozási rendszernek a része, amelyet a Magyar Nemzeti Bank hozott létre.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Téli varázs kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

14 hó

Hitelösszeg

250.000 Ft - 600.000 Ft

Hirdetés

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM

10,95% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

1.000.000 - 15.000.000 Ft

Hirdetés

MBH Személyi Kölcsön

THM

12,9% - 23,5%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Hirdetés

További blogbejegyzések

Januártól módosítják az adósságfék-szabályokat

Januártól módosítják az adósságfék-szabályokat

2021.12.23.

2022. január elsejétől módosítják az adósságfék-szabályokat, ami bizonyos esetekben érinti többek között a hitelbírálatokat és hitelfelvételhez szükséges önerő mértékét is. A nettó havi jövedelemből számolt korlátok viszont nem változnak.

Tovább olvasom
Nézzük át, mi befolyásolja a személyi kölcsön összegét!

Nézzük át, mi befolyásolja a személyi kölcsön összegét!

2020.11.22.

Ha személyi kölcsönt szeretnél felvenni, akkor lehetséges, hogy elutasítják a kérelmedet, és ennek egyik oka lehet az, hogy a felvenni kívánt összeg túlságosan nagy a bank normái szerint.

Tovább olvasom
JTM szabály változott, pontosítjuk a részleteket!

JTM szabály változott, pontosítjuk a részleteket!

2018.10.27.

Aki hitelt vesz fel, annak tudnia kell azokról a szabályokról, ami alapján ezt megteheti; a JTM szabályozás például ilyen.

Tovább olvasom
Lakáshitel mértéke egy átlagos bérrel

Lakáshitel mértéke egy átlagos bérrel

2020.06.15.

A járandóság, az, hogy mennyit keresünk az egyik legmeghatározóbb dolog egy kölcsön-felvételnél. A lakáshitel mértéke nagyban függ attól, hogy milyen havi jövedelmet tudsz igazolni. Lássuk, hogy egy átlagos hazai jövedelemmel milyen mértékű lakáskölcsönhöz lehet jutni!

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával