A Széchenyi támogatást megelőlegező hitel egy olyan konstrukció, amely a vissza nem térítendő állami támogatások előfinanszírozására szolgál. A kölcsön az olyan vissza nem térítendő állami támogatással megvalósuló beruházásoknál hasznos, amelyeknél a jellemzően a teljes beruházás befejezését követően folyósított állami támogatások megelőlegezésére van szükség.
A Széchenyi Kártya Program (népszerűbb nevén Széchenyi hitel) régóta hasznos eleme a magyar gazdaságnak, hiszen a célja az, hogy kedvezményes kölcsönökkel segítse a különböző hazai vállalkozásokat. A program számos elemből áll, az egyik ilyen a Széchenyi támogatást megelőlegező hitel. A Széchenyi Kártya Programot azért hozták létre, hogy a mikro-, kis-, és középvállalkozások működését és fejlődését támogassa. Erre a koronavírus-járvány miatt kialakult negatív gazdasági környezetben még nagyobb szükség van. A Széchenyi Kártya Program a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) összefogásával jött létre.
A Széchenyi támogatást megelőlegező hitel vissza nem térítendő támogatással megvalósuló beruházások esetén – jellemzően a beruházás lezárása után folyósított – vissza nem térítendő állami támogatások előfinanszírozására szolgál. A konstrukció állami kamat- és kezességi díjtámogatást tartalmaz, akár ingatlanfedezet nélkül is igényelhető, gyors és egyszerűsített hitelbírálat tartozik hozzá, illetve – ahogyan a program többi hitelét – az ország több mint 200 pontján lehet igényelni.
A Széchenyi támogatást megelőlegező hitelnél legfeljebb 100 millió forint, de maximum az elnyert támogatás összege igényelhető. A kölcsön futamideje legfeljebb 60 hónap, ezen belül a maximum 18 hónapos rendelkezésre tartási idő alatt bármikor – akár több részletben is – lehívható. A kölcsön törlesztése majd a támogatás folyósításából történik, méghozzá a bank és az ügyfél közötti szerződésben meghatározott időpontban, rendszerességgel.
Ezt a hitelt minden olyan kkv igényelheti, amely legalább egy lezárt, teljes naptári évre vonatkozó működési múlttal rendelkezik (ha az adott pályázat nem ír elő elvárt gazdálkodási múltat, ott kezdő vállalkozások is igényelhetik), emellett nem veszteséges tartósan, nincs lejárt köztartozása, hiteltartozása, illetve megfelel a Széchenyi Kártya Program üzletszabályzatában meghatározott többi feltételnek.