Milyen hitelt kaphatnak a kezdő vállalkozások?
A pénzintézetek általában két lezárt üzleti évet kérnek ahhoz, hogy hitelt adjanak egy cégnek. Jogosan merül fel a kérdés: mennyit és hogyan kaphatnak a kezdő vállalkozások? Blogbejegyzésünkben erre keressük a választ.
Múltat nem kaphatnak a kezdő vállalkozások
Hitelt igényelni nem mindig egyszerű egy cég számára, nem is beszélve arról, hogy milyen hitelt kaphatnak a kezdő vállalkozások. Mivel gyakorlatilag pénzügyi múlttal nem rendelkeznek, ezért a pénzintézetek nem szívesen vállalják a hitelt, ez ugyanis nem túl előnyös számukra. Magasabb a kockázat, ezért gyakran magasabb kamatot számolnak fel, kedvezőtlenebb feltételeket ajánlanak.
Kevesen gondolnak bele mélyebben, de a hitel nemcsak a felvevő számára kockázatos pénzügyi konstrukció, hanem bizony a bank számára is. Nem tudhatják előre, hogy valóban időben visszakapják-e a nyújtott kölcsönt. A kereskedelmi bankok éppen ezért egy cég pénzügyi múltját vizsgálják, ha a kockázatot elemeznek.
Jellemzően két lezárt pénzügyi évet kérnek a hitelfelvevőtől. Az ebben az időben jellemző gazdálkodás meghatározza a maximális összeget és még számos más kondíciót. Egy kezdő vállalkozás ilyen szempontból nehéz helyzetben van: nem tudja bizonyítani, hogy sikeres lesz pénzügyileg, de azt sem tudja pontosan bemutatni, miből tudja visszafizetni a hitelt.
Milyen lehetőségeket kaphatnak?
De ha ez a feltétel, akkor mégis, milyen hitelt kaphatnak a kezdő vállalkozások, és leginkább hogyan juthatnak hozzá? Ha egyáltalán adnak, a kereskedelmi bankok kevesebb összeget biztosítanak számukra, azt is magasabb kamatszinttel. Van azonban több pénzintézet, amelyik kifejezetten az ilyen típusú, pénzügyi múlttal nem rendelkező cégek számára állított össze hitelcsomagot.
Ilyen konstrukció például a City Leasing és a City Faktor, ami kimondottan kezdő vállalkozásoknak szóló beruházási, forgóeszköz vagy autó leasing hitel. Mi is jelent a fakorfinanszírozás? A pénzintézet ilyenkor a megbízhatónak minősített vevő tartozását előre finanszírozza a kezdő vállalkozásnak. Az induló cégek számára kiemelt lehetőség, az MFB Krízis hitel is, ami 2,5 százalékos kamatra kapható.
Kimondhatjuk: a kezdő vállalkozások nincsenek könnyű helyzetben, ha hitelhez szeretnének jutni, ráadásul a pénzintézetek komoly szűrűt alkalmaznak. Megvizsgálják a fő tevékenységet, árbevételeket, különböző pénzügyi kivonatokat, tartozásokat, a tulajdonsokat. Egy szóval: mindent.
Tévhit tehát azt gondolni, hogy hitelt nem kaphatnak a kezdő vállalkozások, az mindenesetre biztos, hogy több lezárt üzleti év nagyobb biztosítékot jelent a bankok számára.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.