Mikor vehető igénybe az energiahatékonysági adókedvezmény?
Az energiahatékonysági adókedvezmény egy olyan lehetőség, amivel nem csak az energiaszámlák, de a társasági adó mértéke is csökkenthető!
Az energiahatékonysági adókedvezményről szóló kormányrendelet már négy éve megjelent, és sokan igénybe is vették, ám nem elegen, pedig komoly előnyökhöz juttatja azokat a cégeket, amelyek igénybe veszik, ám ez még nem minden, hiszen a környezet védelme is hathatósan segíthető elő, ha olyan beruházásokkal javítjuk a vállalkozásunkat, amelyek alacsonyabb energiafelhasználáshoz, illetve a megújuló energiaforrások kihasználásához vezetnek. Elég csak a napelemekre, szélerőművekre, vagy akár csak a szigetelés javítására, a nyílászárók hatékonyabbra cserélésére, vagy a fűtési rendszer korszerűsítésére gondolunk. Ha egy, az energiahatékonyságot növelő beruházás energia-megtakarítást eredményez, adókedvezmény vehető igénybe a társasági adóból a beruházás üzembe helyezését követő és a következő öt adóévben, akár a tárgyévi társasági adó 70%-áig is!
Kik jogosultak az energiahatékonysági adókedvezményre?
Az energiahatékonysági adókedvezményt kis-, közép- és nagyvállalkozások egyaránt igénybe vehetik, a körből csak a mikrovállalkozások maradnak ki. Attól függően, hogy a Te vállalkozásod melyik kategóriába esik, változó a támogatási intenzitás is: nagyvállalatok esetén legfeljebb 30%, középvállalkozásoknál 40%, kisvállalkozásoknál viszont akár 50% is lehet. Az igénybe vehető adókedvezmény beruházásonkénti maximális összege 15 millió EUR.
Milyen költségek számolhatóak el?
Az energiahatékonysági adókedvezmény kapcsán elszámolható költség lehet:
• a magasabb energiahatékonyság eléréséhez kapcsolódó tárgyi eszköz teljes bekerülési értéke, ha a beruházás összköltségén belül a beruházás külön meghatározható, vagy
• a tárgyi eszköz értékének az a része, ami egy hasonló, ám kevésbé energiahatékony beruházáshoz viszonyítva többletköltségként merül fel.
Hogy lehet igénybe venni az energiahatékonysági adókedvezményt?
Az energiahatékonysági adókedvezmény igénybevételének feltétele, hogy az adózó rendelkezzen a kormányrendelet szerinti igazolással, ami alátámasztja, hogy a beruházás energiahatékonysági célokat szolgált. Ezt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által vezetett névjegyzékben szereplő energetikai auditor, vagy pedig egy energetikai auditáló szervezet állítja ki. Ennek benyújtása után az energiahatékonysági adókedvezmény igénybe vehető a benyújtást követő hat évben.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.