Provident ujProvident ujHirdetés

Miért emelkednek a lakáshiteleknek a kamatai?

2024.10.11.
Szerző: Ujvári Krisztina
Utoljára módosítva: 2024. október 11. 12:42

Az utóbbi években a lakáshitelek kamatai jelentősen megemelkedtek, és ez sokakat érint, akik új lakást szeretnének vásárolni vagy meglévő hitelüket kiváltani. De mi áll a kamatok emelkedésének hátterében? Utánajártunk és megvizsgáltuk a főbb tényezőket, amelyek hatással vannak a lakáshitelek kamatainak alakulására. Mutatjuk a lényeget.

Miért emelkednek a lakáshiteleknek a kamatai?

Jegybanki alapkamat változása

Az egyik legfontosabb tényező, amely befolyásolja a lakáshitelek kamatát, a jegybanki alapkamat változása.  A jegybank (Magyar Nemzeti Bank, MNB) az alapkamat megállapításával szabályozza a pénzpiaci kamatszintet.  Az alapkamat egyfajta irányadó kamat, amely befolyásolja a kereskedelmi bankok által nyújtott hitelek és betétek kamatát.

Amikor az infláció emelkedik, a jegybank gyakran úgy reagál, hogy megemeli az alapkamatot annak érdekében, hogy csökkentse a pénzmennyiséget a gazdaságban. Ez segít az infláció mérséklésében, de egyben drágítja a hiteleket, hiszen a bankok magasabb kamaton jutnak forráshoz.  A 2020-as évek elején tapasztalt inflációs nyomás miatt számos ország jegybankja, köztük az MNB is, fokozatosan emelte az alapkamatot, ami közvetlenül növelte a lakáshitelek kamatait.

Inflációs nyomás

Az infláció, azaz az árak általános szintjének emelkedése az Expresszkölcsön pénzügyi szakértői szerint szoros kapcsolatban áll a hitelkamatokkal. Amikor az infláció magas, a pénz vásárlóereje csökken, és a hitelezők magasabb kamatot kérnek annak érdekében, hogy kompenzálják ezt a veszteséget. 

Az elmúlt években számos gazdasági tényező, például a globális ellátási láncok megszakadása, az energiaárak drasztikus növekedése, és a koronavírus-járvány okozta bizonytalanságok növelték az inflációt.  Ez növekvő kamatokhoz vezetett, mivel a bankoknak alkalmazkodniuk kellett a megváltozott pénzügyi környezethez.

Nemzetközi gazdasági helyzet

A globális gazdasági folyamatok jelentős hatással vannak a helyi pénzpiacokra és kamatokra is. Az amerikai jegybank, a Federal Reserve (Fed) kamatpolitikája például nagy hatással van az egész világ gazdaságára. Amikor a Fed emeli az alapkamatot, az globálisan drágítja a pénzforráshoz jutást. A nemzetközi befektetők magasabb hozamot várnak el, ami az európai, így a magyar piacra is hatással van.

Az olyan nemzetközi események, mint az orosz-ukrán háború, szintén növelték a gazdasági bizonytalanságot, ami felerősítette az inflációt és az energiahordozók árának emelkedését. Ezek az események a bankok kockázati felárainak növekedéséhez vezettek, ami magasabb hitelkamatokat eredményezett.

A bankok kockázatkezelése

A bankok számára fontos a kockázatkezelés, különösen bizonytalan gazdasági helyzetben.  A lakáshitelek esetében a bankok kockázatként értékelik a gazdasági visszaesést, a munkaerő-piaci problémákat, vagy az ingatlanpiac árainak ingadozását. 

Ha a bankok nagyobb kockázatot látnak a gazdasági környezetben, magasabb kamatokat számítanak fel annak érdekében, hogy kompenzálják a hitelek esetleges nemfizetéséből adódó veszteségeket. Ez a kockázati prémium különösen fontos szerepet játszik válságok idején, amikor a pénzintézetek nagyobb biztonsági puffereket alakítanak ki.

Az állam szerepe és a költségvetési politika

Az állam gazdaságpolitikai intézkedései, például az adózás vagy a költségvetési hiány finanszírozása, szintén befolyásolják a hitelezés költségeit. Amennyiben az állam nagyobb költségvetési hiányt halmoz fel, azt gyakran hitelekből finanszírozza, ami növeli az állampapírok iránti keresletet. 

A növekvő kereslet az állampapírok iránt magasabb hozamokat eredményez, és mivel a bankok számára ezek biztonságos befektetések, a magasabb hozamú állampapírok a lakossági hiteleknél is magasabb kamatokhoz vezetnek.

Az ingatlanpiac helyzete

A lakáshitelek kamatainak alakulását befolyásolja az ingatlanpiac helyzete is. Amikor az ingatlanpiac felfelé ível, és az ingatlanárak növekednek, a bankok gyakran alacsonyabb kamattal adnak hitelt, mivel az ingatlanok értéke növeli a fedezet biztonságát. 

Ezzel szemben, amikor az ingatlanpiac stagnál vagy csökken, a bankok nagyobb kockázatot látnak a hitelezésben, és magasabb kamatokat számítanak fel. Az elmúlt években a lakásárak emelkedése ugyan pozitív volt a bankok számára, de az árak csökkenése vagy lassulása ismét növelheti a hitelezési költségeket.

A hitelfelvevők pénzügyi helyzete

Végül a hitelfelvevők egyéni pénzügyi helyzete is hatással van a kamatokra. A bankok hitelbírálati rendszerei figyelembe veszik a hitelfelvevők jövedelmét, adósságterheltségét és hitelmúltját. Amikor a gazdasági bizonytalanság növekszik, a bankok szigorítják a hitelfelvételi feltételeket, és magasabb kamatot számolnak fel azoknak, akik nagyobb kockázatot jelentenek.

A lakáshitelek kamatainak emelkedése több tényező együttes hatásából ered. A jegybanki alapkamat emelkedése, az inflációs nyomás, a nemzetközi gazdasági helyzet, a bankok kockázatkezelése, az állami költségvetési politika, az ingatlanpiac helyzete és a hitelfelvevők pénzügyi helyzete mind hozzájárulnak a kamatok növekedéséhez. 

Azok számára, akik lakáshitel felvételét tervezik, fontos, hogy figyelemmel kísérjék ezeket a tényezőket, és alaposan mérlegeljék, mikor és milyen feltételekkel érdemes hitelt felvenni.

Összefoglalva

A lakáshitelek kamatainak emelkedését számos tényező befolyásolja, például a jegybanki alapkamat változása, az infláció, a nemzetközi gazdasági helyzet és az ingatlanpiac állapota. A cikk bemutatja, hogyan hatnak ezek a tényezők a hitelköltségekre, és milyen kockázatokat mérlegelnek a bankok, amikor lakáshitelt nyújtanak. A hitelfelvevők számára fontos, hogy figyelemmel kísérjék ezeket a tényezőket, mielőtt döntést hoznak.

 

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM

10,00% - 18,67%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Hirdetés

MBH Időnyerő Személyi Kölcsön

THM

10,6% - 23,2%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Hirdetés

eHitel Expressz

THM

12,87%

Futamidő

6 hó

Hitelösszeg

450.000 Ft

Hirdetés

További blogbejegyzések

Jó hír a diákhitelekről: év végéig marad a kamatstop

Jó hír a diákhitelekről: év végéig marad a kamatstop

2024.06.21.

A 2024-es év egyik legfontosabb pénzügyi híre a hallgatók számára, hogy az év végéig meghosszabbították a diákhitelekre vonatkozó kamatstopot. Ez a lépés jelentős megkönnyebbülést jelent a diákok és családjaik számára, akik az infláció és a megélhetési költségek növekedése mellett küzdenek a felsőoktatási tanulmányok finanszírozásával. Mutatjuk a részleteket.

Tovább olvasom
Mi vár ránk a kamatstop után?

Mi vár ránk a kamatstop után?

2022.04.29.

A kamatstop után semmi jó nem várható, épp ellenkezőleg, de szerencsére létezik megoldás is ez ellen.

Tovább olvasom
Mit kell tudni az annuitásos hitelekről?

Mit kell tudni az annuitásos hitelekről?

2020.04.04.

Sokaknak nem mond semmit az annuitásos hitel, pedig a legtöbb konstrukció ilyen. Alapvetően arról van szó, hogy a kölcsön teljes futamideje alatt azonosak a törlesztőrészletek, vagy legalábbis így lehet a legkönnyebben felismerni ezt a hiteltípust, ám egyéb részletei is vannak, amelyekkel érdemes tisztában lenni.

Tovább olvasom
Kamat jelentése

Kamat jelentése

2019.02.14.

Mindenki tudja, mi az a kamat – vélik sokan, de ez nem biztos, hogy így is van, vagy legalábbis nem pontosan. Úgy gondoltuk, hogy érdemes erről a témáról is írnunk egy rövid értekezést, hiszen a jó pap is holtig tanul. Akkor nézzük mi a kamat jelentése.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával