Ha megtetszik valami, megengedhetem magamnak
A hitelkártya belföldön és külföldön egyaránt a szabadság élményét nyújthatja, s ha pénzügyileg tudatosan élünk, akár a takarékosság eszköze is lehet.
Mire érdemes figyelnünk, ha szeretnénk hitelkártya tulajdonosok lenni?
A hitelkártya választása előtt érdemes kielemezni vásárlási szokásainkat:
– Kártyát, vagy inkább készpénzt használunk vásárláskor?
– Számláinkat csekken, vagy bankkártyával rendezzük?
– Milyen egyéb kiadásainkat fizetjük bankkártyával?
Ezeket a szokásokat mérlegelve érdemes a kártyát kiválasztani.
Vissza is kaphatunk költéseinkből
A bank a vásárlás után jóváír valamennyit a költés összegéből, azaz visszatérít. Fontos megnézni, hogy milyen kedvezményeket biztosít a hitelkártya, s természetesen azt is, hogy ezeket a kedvezményeket ki tudjuk-e használni. Hiába ad a bank visszatérítést például benzinre, vagy bizonyos utazási költségekre, ha nem használunk autót, nem utazgatunk. Ha viszont a közüzemi számláinkat kártyával fizetjük, akkor válasszunk mindenképp olyan hitelkártyát, amelynek segítségével ebből profitálhatunk.
Egyéb szolgáltatások
A hitelkártyák a visszatérítések mellett számos más szolgáltatást is nyújtanak, ezeket is érdemes megnézni, hiszen, ha nem tudjuk kihasználni őket, feleslegesek a számunkra.
Amennyiben rendszeresen utazunk külföldre, akkor előnyös számunkra az a hitelkártya, amely utasbiztosítást is nyújt. Akadnak olyan prémiumkártyák, melyekhez akár szállodai kedvezményt, autóbérlési szolgáltatás is kapcsolódik.
Hogyan juthatunk hozzá?
Bármilyen hitel-, vagy személyi kölcsönhöz hasonlóan a jövedelemhez kötődik a hitelkártya igénylése is. Vizsgálják a nettó jövedelmet, és a munkaviszonyt. A nettó keresethez képest nagyjából 3-6-szor nagyobb hitelkeretet határoznak meg a bankok. Az elbíráláskor a bank figyelembe veszi az egyéb kölcsöneinket, tartozásainkat, mindig érdemes alultervezni a hitelösszeget.
Milyen előnyökkel jár?
A hitelkártyák legnagyobb előnye, hogy vásárlásunk kamatmentes, ha az elköltött összeget időben visszafizetjük. Fordulónaptól fordulónapig számolja a bank a kártyás költéseket. A tartozást általában 15 nappal később kell visszatölteni a kamatmentesség érdekében. Ha ez nem sikerül, akkor a bank felszámolja a tartozásra a kamatot. A kártyatartozás THM-e minden banknál rendkívül magas, jellemzően 38-40 százalék. Ugye mondanunk sem kell, az időfaktor a pénz visszatöltésnél különösen fontos, különben ránk verik a kamatot…
A kártyadíjról se feledkezzünk meg!
Fontos szempont még a hitelkártya kiváltásakor, mennyi annak az éves díja. A bankok első évben szinte mindig adnak kedvezményeket, előfordul, hogy az első tizenkét hónapban egyáltalán nem kell fizetnünk érte. Érdemesebb viszont előretekinteni, mekkora kártyadíjjal kell számolnunk a folytatásban.
Továbbá nézzük meg, milyen értékben vehetőek igénybe a kártya által nyújtott szolgáltatások, mekkora a költéseinkből történő jóváírások összege. Ezek összességét viszonyítsuk a kártya díjához.
Ne engedjük magunkat rábeszélni olyan kedvezményekre, szolgáltatásokra, melyekkel nem tudunk élni. A leglényegesebb azonban, hogy határidőre visszafizessük költéseinket, azaz kamatmentes maradjon kártyahasználatunk.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.