Fizetési moratórium hatása a törlesztőrészletre
Abban az esetben, ha valaki idén március 18-ig kapott hitelt – beleértve a kölcsönöket és a lízinges megállapodásokat is –, a kormány által kihirdetett moratórium hatása, illetve érvényessége kiterjed a következőkre: személyi kölcsön, lakásra felvehető hitel, Babaváró-támogatás, lízingelt autó, vagy a jelenleg is népszerű CSOK. Fontos viszont tisztában lennünk azzal, hogy a halasztás nem azt jelenti, hogy nem kell majd fizetnie az adósnak. Nézzük, mire érdemes odafigyelni.
A moratórium hatása a vállalkozásokra
Nem szükséges aggódniuk a vállalkozásoknak sem, mert a rendelet értelmében a moratórium hatása kiterjed mindazokra a cégekre vagy olyan foglalkoztatottakra, akiknek közel 25 százalékkal kevesebb lett a jövedelme. Ennek értelmében a halasztás 2021. június végéig marad hatályban, amennyiben nem hoznak újabb törvényt vagy módosítást. Célszerű nyilatkozni arról, hogy folytatjuk vagy szüneteltetjük a törlesztést. A pénzintézetek és a szakértők is folyamatosan informálják az ügyfeleket, hogy a halasztás nem egyenlő a tartozás elengedésével, vagy azzal, hogy nem kell kamatot fizetni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az erre az időszakra érvényes és felszámolt díjakat törleszteni kell, ugyanakkor többletdíjat nem fog kérni az adott hitelintézet. Legyünk tisztában azzal is, hogy az egyes bankoknál mik a feltételek, nehogy a későbbiekben váratlan meglepetések érjenek.
A moratórium a közeljövőben
A következő példa nagyon jól szemlélteti a moratórium hatását. Az OTP Bank szakértőjének elemzése szerint vizsgáljunk meg egy közel 20 millió forint értékű lakáshitelt, amelyet az ügyfél 240 hónapra igényelt, maga a futamidő pedig 240-ről 257 hónapra emelkedik, ugyanakkor a 17 hónapos időszakból, ha levonjuk a 9 hónap halasztási időt, akkor csak 8 hónapot fizetünk a banknak, és a korábban megadott törlesztőrészlet sem változik. Ennek ellenére az elemzők azt tanácsolják, hogy ha módunk van rá, törlesszünk időben, mert a hosszú halasztási időszakban megfeledkezhetünk arról, hogy a moratórium nem jelent mentességet. Ha tehát úgy döntünk, hogy folytatjuk a kölcsön fizetését, akkor érdemes egyeztetni a hitelintézettel. A járvány miatt ezt egyszerűen és gyorsan elintézhetjük, számos pénzintézetnél lehetőségünk van akár online formában is megbeszélni a pontos részleteket. Természetesen személyes ügyintézésre is van lehetőség, viszont az egyes fiókok nyitvatartási ideje változhat, eltérhet a megszokottól. Online viszont szinte minden banknál tudunk időpontot foglalni.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.