Trive bannerTrive bannerHirdetés

Ezek az aktuális trendek a honi lakáspiacon

2024.12.27.
Szerző: Ujvári Krisztina
Utoljára módosítva: 2024. december 27. 14:06

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb (2024. novemberi) lakáspiaci jelentése átfogó képet nyújt a hazai ingatlanpiacon tapasztalható folyamatokról, kitérve a lakásárak, a kereslet és kínálat, valamint a lakáshitelezés alakulására. A jelentés részletesen elemzi a gazdasági környezet változásainak hatásait, melyek az elmúlt években érzékenyen befolyásolták az ingatlanpiacot.

Ezek az aktuális trendek a honi lakáspiacon

Lakásárak alakulása

A lakáspiaci árak 2024-re a korábbi évek dinamikus növekedését követően lassabb ütemben emelkedtek, bizonyos szegmensekben pedig csökkenés is megfigyelhető volt. Az árakat erőteljesen befolyásolták az infláció, a gazdasági bizonytalanságok és a szigorodó hitelkörnyezet.

Országos trendek: A jelentés szerint az elmúlt években még tapasztalt lakásár-növekedés jelentősen lassult. Vidéken és a fővárosban egyaránt megfigyelhető volt a kereslet és az árak hűlése.

Regionális különbségek: A budapesti ingatlanok árai kisebb mértékben csökkentek, míg a vidéki városokban jelentősebb változás volt tapasztalható. A kisebb településeken a kereslet jelentősen visszaesett, ami árcsökkenést eredményezett.

Fundamentumokhoz viszonyított ár: A lakásárak felülértékeltsége enyhült, köszönhetően a lassuló növekedési ütemnek és a jövedelmek növekedésének.

Kereslet és kínálat

A lakáspiac keresleti és kínálati oldala is érzékenyen reagált a gazdasági és geopolitikai változásokra.

Lakásépítés: Az új lakások építése jelentősen visszaesett, mivel a fejlesztési kedvet csökkentette az alapanyaghiány és a magas építési költségek. A megindított projektek száma is csökkent, ami az elhújó keresletet tükrözi.

Energiahatékonyság: Az energiaárak emelkedése felerősítette az igényt az energia hatékony lakások iránt, de ezek áttörése lassan halad.

Kereslet csökkenése: Az infláció és a reáljövedelmek csökkenése miatt a lakáspiaci kereslet gyengült, ami a tranzakciószámok jelentős visszaesésében is megnyilvánult.

Lakáshitelezés és támogatások

A hitelpiaci szigorítások és a kamatkörnyezet változásai alapvetően alakították át a lakáshitelezési folyamatokat.

Hitelkörnyezet: A magas kamatok miatt a lakáshitelek iránti kereslet visszaesett. Az MNB jelentése kiemeli, hogy a szigorodó feltételek miatt kevesebb háztartás tudott hitelt igénybe venni.

Otthonteremtési programok: A CSOK és az NHP Zöld Otthon Program kiemelt szerepet játszott a lakásvásárlások támogatásában. Ezek a programok némi ellenpontot jelentettek a piaci folyamatok hűlésével szemben, de önmagukban nem tudták visszafordítani a trendeket.

Kihívások és jövőbeli kilátások

A lakáspiaci kilátásokat a jelenlegi gazdasági környezet jelentősen befolyásolja. Az energiaárak, az infláció és a globális gazdasági bizonytalanságok meghatározóak lesznek a következő években.

A magyarországi lakáspiacon a kihívások és jövőbeli kilátások számos tényező függvényei, amelyek közül az alábbiak kiemelkedően fontosak.

Kihívások

Gazdasági bizonytalanság: A globális és helyi gazdasági problémák, például az infláció, a reáljövedelmek csökkenése, valamint a munkaerőpiac lassulása visszafogják a lakáspiaci keresletet.

Energiaárak és energiahatékonyság: Az energiaárak emelkedése fokozza az energiahatékony ingatlanok iránti igényt, de ezek fejlesztése magas költségekkel és lassú átfutással jár.

Lakásépítési nehézségek: Az építőanyag-hiány, a dráguló kivitelezési költségek, valamint a fejlesztők körében tapasztalható alacsony beruházási kedv jelentős akadályt jelent az új lakások piacán.

Hitelpiaci szigorítások: A magas kamatszintek és a bankok szigorúbb hitelnyújtási feltételei miatt sok háztartás kiesik a lakásvásárlók köréből.

Regionális egyenlőtlenségek: A kisebb települések lakáspiaca továbbra is gyengül, ami növeli az országon belüli gazdasági különbségeket.

Jövőbeli kilátások

Fenntartható építészet és energiahatékonyság: Az energiahatékony és fenntartható lakóingatlanok fejlesztése kulcsszerepet játszik a jövő lakáspiaci kínálatában. Az állami támogatások és ösztönző programok (például az NHP Zöld Otthon Program) segíthetik ezen ingatlanok terjedését.

Demográfiai trendek: Az elöregedő népesség és az urbanizáció továbbra is meghatározza a kereslet összetételét. A fiatalabb korosztályok otthonteremtési lehetőségei és preferenciái fontosak lesznek.

Technológiai fejlődés: Az okosotthon-technológiák térnyerése új dimenziókat nyithat a lakások értékesítésében és használatában.

Infláció és kamatkörnyezet stabilizálása: A makrogazdasági környezet javulása segíthet a lakáspiac élénkítésében. Stabilabb kamatkörnyezetben nőhet a hitelezési kedv és a vásárlói aktivitás.

Kormányzati szerepvállalás: Az állami otthonteremtési programok bővítése, célzottabbá tétele és az ezekhez kapcsolódó finanszírozási eszközök hozzáférhetővé tétele meghatározó lehet a kereslet és kínálat egyensúlyának helyreállításában.

Ezek a tényezők a magyar lakáspiac dinamikáját a közeljövőben is jelentősen alakítani fogják, alkalmazkodva a változó gazdasági és társadalmi környezethez.

Összefoglalva

Az MNB legfrissebb lakáspiaci jelentése szerint a magyarországi ingatlanpiac lassuló árnövekedést és csökkenő keresletet mutat 2024-ben. Az infláció, a magas kamatok és a gazdasági bizonytalanság visszafogják a lakásvásárlásokat, miközben a fenntartható és energiahatékony ingatlanok iránti igény növekszik. A lakáshitelezés szigorodása és az építési projektek visszaesése tovább súlyosbítja a helyzetet, de az állami programok némi támogatást nyújtanak.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM

10,95% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

1.000.000 - 15.000.000 Ft

Hirdetés

MBH Személyi Kölcsön

THM

12,9% - 23,5%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Hirdetés

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Hirdetés

További blogbejegyzések

Nézzük, mi várható az ingatlanpiacon 2023-ban!

Nézzük, mi várható az ingatlanpiacon 2023-ban!

2023.02.15.

Az ingatlanpiac 2023-ban sem áll le, a kérdés valójában inkább az, hogy merre indul – az alábbi cikkben erre keressük a választ.

Tovább olvasom
Milyen irányba mozdulhatnak a lakásárak 2023-ban?

Milyen irányba mozdulhatnak a lakásárak 2023-ban?

2022.08.01.

A lakásárak 2023-ban vajon tovább emelkednek, vagy elindul végre a csökkenés? Az alábbi cikkben erre keressük a választ.

Tovább olvasom
Mire számíthatunk az ingatlanpiacon a járvány után?

Mire számíthatunk az ingatlanpiacon a járvány után?

2021.04.15.

Az ingatlanpiac a járvány után helyreáll – legalábbis ezt jósolják a mérvadó piaci elemzők. Lássuk kicsit részletesebben, miről is van szó!

Tovább olvasom
Ingatlanvásárlás előtt állsz? Ezeket a tényezőket vedd figyelembe!

Ingatlanvásárlás előtt állsz? Ezeket a tényezőket vedd figyelembe!

2022.05.03.

Ingatlanvásárlás előtt számos lépést kell megtenned még akkor is, ha nem hitelből oldod meg; ha igen, a teendőid megsokszorozódnak!

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával