Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Ezek az aktuális trendek a honi lakáspiacon

2024.12.27.
Szerző: Ujvári Krisztina
Utoljára módosítva: 2024. december 27. 14:06

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb (2024. novemberi) lakáspiaci jelentése átfogó képet nyújt a hazai ingatlanpiacon tapasztalható folyamatokról, kitérve a lakásárak, a kereslet és kínálat, valamint a lakáshitelezés alakulására. A jelentés részletesen elemzi a gazdasági környezet változásainak hatásait, melyek az elmúlt években érzékenyen befolyásolták az ingatlanpiacot.

Ezek az aktuális trendek a honi lakáspiacon

Lakásárak alakulása

A lakáspiaci árak 2024-re a korábbi évek dinamikus növekedését követően lassabb ütemben emelkedtek, bizonyos szegmensekben pedig csökkenés is megfigyelhető volt. Az árakat erőteljesen befolyásolták az infláció, a gazdasági bizonytalanságok és a szigorodó hitelkörnyezet.

Országos trendek: A jelentés szerint az elmúlt években még tapasztalt lakásár-növekedés jelentősen lassult. Vidéken és a fővárosban egyaránt megfigyelhető volt a kereslet és az árak hűlése.

Regionális különbségek: A budapesti ingatlanok árai kisebb mértékben csökkentek, míg a vidéki városokban jelentősebb változás volt tapasztalható. A kisebb településeken a kereslet jelentősen visszaesett, ami árcsökkenést eredményezett.

Fundamentumokhoz viszonyított ár: A lakásárak felülértékeltsége enyhült, köszönhetően a lassuló növekedési ütemnek és a jövedelmek növekedésének.

Kereslet és kínálat

A lakáspiac keresleti és kínálati oldala is érzékenyen reagált a gazdasági és geopolitikai változásokra.

Lakásépítés: Az új lakások építése jelentősen visszaesett, mivel a fejlesztési kedvet csökkentette az alapanyaghiány és a magas építési költségek. A megindított projektek száma is csökkent, ami az elhújó keresletet tükrözi.

Energiahatékonyság: Az energiaárak emelkedése felerősítette az igényt az energia hatékony lakások iránt, de ezek áttörése lassan halad.

Kereslet csökkenése: Az infláció és a reáljövedelmek csökkenése miatt a lakáspiaci kereslet gyengült, ami a tranzakciószámok jelentős visszaesésében is megnyilvánult.

Lakáshitelezés és támogatások

A hitelpiaci szigorítások és a kamatkörnyezet változásai alapvetően alakították át a lakáshitelezési folyamatokat.

Hitelkörnyezet: A magas kamatok miatt a lakáshitelek iránti kereslet visszaesett. Az MNB jelentése kiemeli, hogy a szigorodó feltételek miatt kevesebb háztartás tudott hitelt igénybe venni.

Otthonteremtési programok: A CSOK és az NHP Zöld Otthon Program kiemelt szerepet játszott a lakásvásárlások támogatásában. Ezek a programok némi ellenpontot jelentettek a piaci folyamatok hűlésével szemben, de önmagukban nem tudták visszafordítani a trendeket.

Kihívások és jövőbeli kilátások

A lakáspiaci kilátásokat a jelenlegi gazdasági környezet jelentősen befolyásolja. Az energiaárak, az infláció és a globális gazdasági bizonytalanságok meghatározóak lesznek a következő években.

A magyarországi lakáspiacon a kihívások és jövőbeli kilátások számos tényező függvényei, amelyek közül az alábbiak kiemelkedően fontosak.

Kihívások

Gazdasági bizonytalanság: A globális és helyi gazdasági problémák, például az infláció, a reáljövedelmek csökkenése, valamint a munkaerőpiac lassulása visszafogják a lakáspiaci keresletet.

Energiaárak és energiahatékonyság: Az energiaárak emelkedése fokozza az energiahatékony ingatlanok iránti igényt, de ezek fejlesztése magas költségekkel és lassú átfutással jár.

Lakásépítési nehézségek: Az építőanyag-hiány, a dráguló kivitelezési költségek, valamint a fejlesztők körében tapasztalható alacsony beruházási kedv jelentős akadályt jelent az új lakások piacán.

Hitelpiaci szigorítások: A magas kamatszintek és a bankok szigorúbb hitelnyújtási feltételei miatt sok háztartás kiesik a lakásvásárlók köréből.

Regionális egyenlőtlenségek: A kisebb települések lakáspiaca továbbra is gyengül, ami növeli az országon belüli gazdasági különbségeket.

Jövőbeli kilátások

Fenntartható építészet és energiahatékonyság: Az energiahatékony és fenntartható lakóingatlanok fejlesztése kulcsszerepet játszik a jövő lakáspiaci kínálatában. Az állami támogatások és ösztönző programok (például az NHP Zöld Otthon Program) segíthetik ezen ingatlanok terjedését.

Demográfiai trendek: Az elöregedő népesség és az urbanizáció továbbra is meghatározza a kereslet összetételét. A fiatalabb korosztályok otthonteremtési lehetőségei és preferenciái fontosak lesznek.

Technológiai fejlődés: Az okosotthon-technológiák térnyerése új dimenziókat nyithat a lakások értékesítésében és használatában.

Infláció és kamatkörnyezet stabilizálása: A makrogazdasági környezet javulása segíthet a lakáspiac élénkítésében. Stabilabb kamatkörnyezetben nőhet a hitelezési kedv és a vásárlói aktivitás.

Kormányzati szerepvállalás: Az állami otthonteremtési programok bővítése, célzottabbá tétele és az ezekhez kapcsolódó finanszírozási eszközök hozzáférhetővé tétele meghatározó lehet a kereslet és kínálat egyensúlyának helyreállításában.

Ezek a tényezők a magyar lakáspiac dinamikáját a közeljövőben is jelentősen alakítani fogják, alkalmazkodva a változó gazdasági és társadalmi környezethez.

Összefoglalva

Az MNB legfrissebb lakáspiaci jelentése szerint a magyarországi ingatlanpiac lassuló árnövekedést és csökkenő keresletet mutat 2024-ben. Az infláció, a magas kamatok és a gazdasági bizonytalanság visszafogják a lakásvásárlásokat, miközben a fenntartható és energiahatékony ingatlanok iránti igény növekszik. A lakáshitelezés szigorodása és az építési projektek visszaesése tovább súlyosbítja a helyzetet, de az állami programok némi támogatást nyújtanak.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Tavaszi lendület kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

22 hó

Hitelösszeg

400.000 Ft - 800.000 Ft

Hirdetés

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM

10,39% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Hirdetés

MBH Időnyerő Személyi Kölcsön

THM

10,6% - 23,2%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Hirdetés

További blogbejegyzések

Fordulat a lakáspiacon: 9 év után először csökkentek az árak

Fordulat a lakáspiacon: 9 év után először csökkentek az árak

2023.12.08.

Az Expresszkölcsön szakértői annak jártak utána, hogy milyen irányban változnak a lakásárak, és annak, hogy ez hogyan hat a vásárlókra, az eladókra és a lakástulajdonosokra. Fontosnak tartjuk ugyanis, hogy ne csak az ingatlant eladók és vevők, de az ingatlan tulajdonosai is tisztában legyenek azzal, hogy milyen hatással van rájuk egy lakáspiaci fordulat. Mutatjuk, mire jutottunk.

Tovább olvasom
Ingatlanvásárlás előtt állsz? Ezeket a tényezőket vedd figyelembe!

Ingatlanvásárlás előtt állsz? Ezeket a tényezőket vedd figyelembe!

2022.05.03.

Ingatlanvásárlás előtt számos lépést kell megtenned még akkor is, ha nem hitelből oldod meg; ha igen, a teendőid megsokszorozódnak!

Tovább olvasom
Nézzük, mi várható az ingatlanpiacon 2023-ban!

Nézzük, mi várható az ingatlanpiacon 2023-ban!

2023.02.15.

Az ingatlanpiac 2023-ban sem áll le, a kérdés valójában inkább az, hogy merre indul – az alábbi cikkben erre keressük a választ.

Tovább olvasom
A lakásárak alakulása idén

A lakásárak alakulása idén

2021.09.15.

A lakásárak állandó emelkedése rendre kivált egy olyan hatást, hogy egyesek a lakásárak csökkenéséről, sőt egyenesen várható drasztikus árcsökkenésről kezdenek beszélni. A gazdasági folyamatok alapján szakértőktől nem kapunk ilyen jelzéseket. Az ingatlanárak Magyarországon az európai alatt vannak, az üzleti folyamatok, állami támogatások pedig serkentik a piacot. A lakásárak idén is nőttek. De hogy alakult a használt, és hogy az új lakások piaca? Mutatjuk.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával