Bónusz Magyar Állampapír vagy Prémium Magyar Állampapír – melyikbe fektessünk?
Bónusz Magyar Állampapír vagy Prémium Magyar Állampapír? A kérdés mostanában sokszor merül fel, ezért az alábbiakban megválaszoljuk!
A Bónusz Magyar Állampapír és a Prémium Magyar Állampapír között mostanában sokan próbálnak dönteni, ám ez nem egyszerű. Az új Bónusz Magyar Állampapírral kapcsolatban megjelent részletekből jól látható, hogy az induló éves kamatszint valóban meghaladja a 11%-ot, de az inflációkövető Prémium Magyar Állampapír kamatfizetését is átalakították, és az induló kamata még a Bónusz Magyar Állampapír kamatánál is magasabb.
Annak érdekében, hogy könnyebb legyen a döntés, az alábbiakban mindkét típust kielemezzük.
A Bónusz Magyar Állampapír
A Bónusz Magyar Állampapír 3 éves futamidejű, induló kamata 11,32%, az első kamatfizetés 2022. december 30., az időarányos kamat a kibocsátástól eddig az időpontig 2,83%, ezt követően negyedévente fizet.
A Bónusz Magyar Állampapír változó kamatozású, a kamat pedig a kamatbázisból és egy kamatprémiumból áll; utóbbi a teljes futamidő alatt fix 1%, ezzel növelik meg az aktuális időszakra érvényes bázis értékét, ami pedig a háromhavi Diszkont Kincstárjegy aukciós átlaghozamától függ. A negyedéves kamatfizetés és a kamatok újbóli meghatározása komoly előnyt jelenthet, hiszen így gyorsan igazodhat a Bónusz Magyar Állampapír kamatozása az aktuális piaci viszonyokhoz.
A Prémium Magyar Állampapír
A Prémium Magyar Állampapírból kétféle: 5 és 7 éves futamidejű is elérhető lesz, az előbbi lejárata 2027. január 27. – azaz a futamidő 4 év és 4 hónap –, az induló éves kamatszint 11,75% százalék, az időarányos kamat 3,83 százalék, az ezt követő kamat pedig az inflációtól függ. Mindig a megelőző évben érvényes infláció mértéke lesz a kamatbázis, és ezt növelik meg 0,75% kamatprémiummal.
A hosszabb futamidejű Prémium Magyar Állampapír lejárata 2029. február 21. lesz, így a futamideje 6 év 5 hónap. Az induló kamatszint szintén 11,75%, de az első kamatfizetés időpontja 2023. február 21. lesz, így pedig az időarányos kamat mértéke 4,64%, a további kamatok pedig az öt éves futamidejű papírnál feltüntetett módon kerülnek meghatározásra, de 1,5% százalék kamatprémiummal növelik.
Bónusz Magyar Állampapír vagy Prémium Magyar Állampapír?
A korábban rendkívül népszerű Magyar Állampapír Pluszt már egész biztosan nem érdemes választani, hiszen a hozama már a jelenlegi piaci környezetben sem éri meg, később pedig csak rosszabb lesz, tehát marad a címben is szereplő, két állampapír.
Ha az induló kamatszintet vesszük alapul, akkor az inflációkövető, azaz a Prémium állampapír a jobb választás. Ám nem szabad csak ez alapján dönteni, hiszen mindkét típus számos egyéb tulajdonsággal is rendelkezik, így például a Bónusz Magyar Állampapír negyedévente fizet kamatot, vagyis a következő periódusra érvényes kamatot is az aktuális Diszkont Kincstárjegy-hozamok alapján határozzák meg.
Ha további, nagyobb mértékű hozamemelkedést várunk, akkor előnyösebb a Bónusz Magyar Állampapírt választani, hiszen ez dinamikusabban leköveti a piaci viszonyok alakulását, de fontos figyelembe venni, hogy a hozamok esetleges csökkenése esetén is ugyanez történik, vagyis akad „némi” kockázata.
A Prémium Magyar Állampapír esetében az induló kamatszint mellett már nagyjából meg lehet becsülni az idei év átlagos áremelkedését is; reálisnak tűnik a 12-13%-os fogyasztói áremelkedés, ami a 7 éves futamidejű állampapír esetében jövőre akár 13,5-14,5%-os kamatot is jelenthet. Emellett a futamidő is fontos lehet, hiszen míg a Bónusz Magyar Állampapír 3 éves futamidejű, addig a Prémium Magyar Állampapír futamideje 5, illetve 7 év.
Ha tehát szeretnél dönteni, hogy a Bónusz Magyar Állampapírba vagy a Prémium Magyar Állampapírba fektesd a pénzed, akkor először is el kell döntened, hogy mit vársz a piactól, vagyis, hogy mennyi ideig tarthat még a kamatok és hozamok emelkedése, illetve mikorra térhet vissza a korábbi inflációs- és hozamkörnyezet. A szakértők szerint már látható közelségben van a Magyar Nemzeti Bank kamatemelési ciklusának vége, de nem számítanak a hozamok gyors csökkenésére.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.