5+1 tévhit az áfa-visszatérítéssel kapcsolatban
Új lakás vásárlása vagy építése után remek lehetőség kínálkozik ma Magyarországon: visszaigényelhető az áfa. De mikor és milyen mértékben? Kell-e az áfa-visszatérítéshez valamilyen egyéb támogatással élnünk? Járjuk körbe a témát.
Két esetben is kérhetünk áfa-visszatérítést
Érdemes észben tartanunk, ha új lakást vásárolnánk, generálkivitelezővel építtetnénk, vagy önerőből építenénk, hogy visszaigényelhető az áfa. Az azonban nem mindegy, hogy a fentiek közül melyiket választjuk, és az sem, hogy az új lakáshoz jutáskor éltünk-e a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) kínálta előnyökkel. Két esetben élhetünk a lehetőséggel. Az egyik, ha önerőből építkeztünk generálkivitelező nélkül. Ebben az esetben a számlák 27 százalékos adótartalma igényelhető vissza, méghozzá ötmillió forint erejéig. A másik eset, ha újépítésű lakást vásárolunk, vagy kivitelezővel építtetünk, akkor az 5 százalékos áfát kérhetjük vissza. Fontos azonban, hogy utóbbi esetben a CSOK felhasználása az áfa-visszatérítés feltételei közé tartozik. Jó hír viszont, hogy ennek a támogatási formának nincs felső korlátja. Bármelyik mellett döntünk, ügyeljünk rá, hogy a ránk vonatkozó szerint járjunk el, könnyen összekeverhetőek ugyanis ezek az adó-visszatérítési támogatási formák. Vegyük figyelembe, hogy csak egy támogatási formát vehetünk igénybe, s aszerint válasszuk ki, hogy hogyan szeretnénk új lakást magunknak.
Mire figyeljünk, ha áfa-visszatérítést szeretnénk kapni
Sokan összekeverik, hogy mikor van szükség a CSOK felvételére, vagy azt, hogy mekkora összeg igényelhető vissza. A legnagyobb tévhitek a következők:
1. Mindig kell CSOK – nem feltétlenül, csak az ötszázalékos áfa-visszatérítés feltétele.
2. A teljes adóösszeget vissza lehet igényelni – az ötszázalékos áfát igen, a 27 százalékos esetén 5 millió forintig.
3. Csak gyermekes családok élhetnek vele – a 27 százalékoshoz nem feltétel.
4. Mindenképpen kell CSOK – a 27 százalékoshoz ez sem feltétel.
5. Az áfa-visszatérítés kérése díjmentes – van díja, a visszatérítés összegétől is függ, de maximum harmincezer forint, ugyanakkor, ha lakáshitel is van a támogatás mellett, akkor a pénzintézetek nem számolják fel.
További tévhit, hogy mindig mi kapjuk meg az áfa-visszatérítés összegét. Új építésű lakás vásárlása esetén ugyanis a bank az eladónak is utalhatja az áfa összegét, mint utolsó törlesztő-részlet, ezzel kiegyenlítve a vételárat. Látszat ellenére ez nekünk is jó, mivel emiatt kevesebb önerőre, vagy hitelre van szükség az ingatlanvásárláshoz.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.