Miben különbözik a CSOK és a babaváró hitel?
A CSOK és a babaváró hitel csupán egyetlen dologban hasonlít, ám gyakorlatilag minden másban különböznek egymástól.

A CSOK és a babaváró hitel között az egyetlen hasonlóság, hogy mindkettő a Családvédelmi Akcióterv része, illetve mindkettő a gyermekvállalás ösztönzésére jött létre. A feltételeik, az igénylés menete és tulajdonképpen minden más annyira különböző, hogy megéri egy alaposabb cikkben összehasonlítani őket – az alábbiakban ezt olvashatod.
A legfontosabb különbség a CSOK és a babaváró hitel között
Alapvető különbség a CSOK és a babaváró hitel között, hogy míg az előbbi egy vissza nem térítendő támogatás, addig az utóbbi egy hitel, ami bizonyos feltételek mellett akár át is alakulhat támogatássá, ám ez korántsem biztos. Ebből következik, hogy míg a CSOK feltételeit kormányrendeletben rögzítették, addig a babaváró hitelnél a rendelet feltételei mellett még a pénzintézetek kritériumainak is meg kell felelni.
Az összegek is különbözőek
A CSOK és a babaváró hitel más-más összegekről szól, bár tény, hogy mindkettőnél megtalálható a 10 millió forint. A CSOK esetében azonban a gyermekek számától függ az összeg, bár ez lehet meglévő, illetve vállalt is, emellett pedig az ingatlanra vonatkozó előírásoknak is meg kell felelni. A babaváró hitelnél azonban kizárólag vállalt gyermekekre igényelhető a konstrukció, meglévőekre már nem, a felvehető összeg pedig jövedelemfüggő.
Az igénylők köre között is van különbség
A babaváró hitel esetében az egyik alapvető feltétel, hogy csakis házaspárok igényelhetik. A CSOK-nál azonban akár élettársak, vagy akár egyedülállók is igénybe vehetik a támogatást, bár ez utóbbiak csak a már meglévő gyermekeik után.
A CSOK és a babaváró hitel a felhasználásában is különbözik
A babaváró hitel alapjait nézve egy személyi kölcsön, hiszen nem szükséges hozzá fedezet, és ami ez esetben még lényegesebb: szabadon felhasználható. A statisztikák szerint a legtöbben ingatlanvásárláshoz veszik igénybe, hiszen önerőként kiváló, de a hitelkiváltási cél is viszonylag gyakorinak számít. Ezzel szemben a CSOK-nál előre meghatározott a felhasználási kör, hiszen új építésű ingatlan esetében vásárlásra vagy építésre, használt ingatlannál vásárlásra vagy bővítésre lehet fordítani az igényelt összeget.