Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Mit jelent a BUBOR?

2020.12.23.
Szerző: Expresszkolcson
Utoljára módosítva: 2021. április 26. 15:36

Hogy mit jelent a BUBOR, azt valószínűleg sokan nem tudják, pedig sokszor és sok helyen felbukkan. Cikkünk erre adja meg a választ!

Mit jelent a BUBOR?

A BUBOR egy betűszó, amelyet a pénzügyi szektor használ, és a Budapest Interbank Offered Rate rövidítéséből származik; jelentése: Budapest Bankközi Forint Hitelkamatláb. A kereskedelmi bankok által egymásnak nyújtott, egy éven belüli hitelei esetében alkalmazott kamatlábak átlaga.

A BUBOR és a jegybanki alapkamat ugyanaz?

Nem. A jegybanki alapkamat a Magyar Nemzeti Bank által meghatározott, irányadó kamat, amelyet a kereskedelmi bankok jegybanknál elhelyezett betéteinek és a jegybanktól kapott hiteleinek kamatát határozza meg, azaz legfeljebb ennyiért helyezhetik el a bankok a pénzüket a Magyar Nemzeti Banknál, és legalább ennyiért ad nekik forrást a Magyar Nemzeti Bank, ha arra van szükségük. A jegybanki alapkamat azonban időlegesen akár teljesen is elválhat egymástól.

Az értékének meghatározása

A BUBOR értékét a Magyar Nemzeti Bank határozza meg, méghozzá minden munkanapon, a pénzintézetek pedig az adott napon egymás részére, különböző futamidőkre és forintban, díj ellenében, rövidtávú, fedezetlen hiteleket nyújtanak. A hitelek díját kamatlábak alkalmazásával határozzák meg, amelyeket az MNB minden nap összegyűjti, a legmagasabb és a legalacsonyabb értéket nem veszi figyelembe, és az így fennmaradt kamatlábakat átlagolja – ez az átlag adja a BUBOR napi értékét.

Mire használják a BUBOR-t?

A BUBOR – lévén az egyetlen hivatalos, bankközi forint-kamatláb – referenciaszintként szolgál a változó kamatozású betétek és a rövid lejáratú hitelek kamatainak meghatározásakor, így például a rövid távú banki hiteleknél, így az egy éven belüli kamatperiódussal rendelkező lakáshitelek esetében alkalmazható báziskamatként, amire a pénzintézetek még felszámolják a saját kamatfelárukat, és ez alapján határozzák meg az adós által fizetendő kamatot. Emellett használható még az úgynevezett határidős ügyletek beárazásához is.

Honnan tudható meg az aktuális értéke?

A Magyar Nemzeti Bank minden nap 11 órakor publikálja a saját weboldalán, ahol bárki számára elérhető.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Hirdetés

MBH Személyi Kölcsön

THM

12,9% - 23,5%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Hirdetés

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Hirdetés

További blogbejegyzések

Szabad felhasználású hitel szinte bármire

Szabad felhasználású hitel szinte bármire

2017.04.06.

Szabad felhasználású hitel szinte bármilyen célra felhasználható a lakásfelújítástól a nyaraláson keresztül az esküvőig. A kötetlen felhasználási módnak köszönhetően a legnépszerűbb hitel típus. Néhány élethelyzet, amikor érdemes a szabad felhasználású hitel adta lehetőséget kihasználnunk:

Tovább olvasom
Miért jó az online hiteligénylés?

Miért jó az online hiteligénylés?

2019.11.25.

Több válasz is létezik arra a kérdésre, hogy miért jó az online hiteligénylés, de nekünk elhiheted, hogy csak előnyöd származik belőle, ha ezt a hitelfelvételi formát választod. Az alábbiakban ki is fejtjük Neked; érdemes elolvasnod cikkünket! Először is tisztáznunk kell, hogy nem minden hitelt igényelheted meg online. Jelenleg a személyi kölcsönöket veheted így igénybe, illetve […]

Tovább olvasom
KHR lista - BAR lista – Általános információk, tippek meglepetések helyett

KHR lista - BAR lista – Általános információk, tippek meglepetések helyett

2017.08.19.

A KHR teljes neve Központi Hitelinformációs Rendszer, melynek régebben BAR lista (Bankközi Adós-és Hitelinformációs Rendszer) néven ismerhettünk. A KHR vagy BAR lista a bankok által közösen létrehozott és fenntartott ún. negatív adóslista. Egyik célja, hogy nyilvántartsák és minden bank számára elérhetővé tegyék a megbízhatatlan adósokat.

Tovább olvasom
Szabad felhasználású hitelek

Szabad felhasználású hitelek

2017.01.19.

Szabad felhasználású hitelek A szabad felhasználású hitelek azért népszerűek, mert nem szükséges igazolnunk, mire használjuk fel. Bármilyen célra igénybe vehetjük: Pénzügyeink rendezésére, adósság visszafizetésére: Gyakran előfordul, hogy váratlan, nagy összegű kiadás adódik, összecsúsznak a számlák, egy kedvező tanfolyam indul épp most, de éppen most nem fér bele anyagi keretünkbe. Megoldás ilyen esetekben a szabad felhasználású hitelek […]

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával