Banki átutalás ideje 2020-ban
A banki átutalás ideje idén márciusban komoly változáson esett át hazánkban. Az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) bevezetésének köszönhetően komoly gyorsulás valósult meg bizonyos banki átutalásoknál.

Az AFR azt a változást hozta, hogy egy banki átutalás öt másodpercen belül teljesül. Eddig ez az időszak 1-2 nap volt, persze csak a banki munkanapokon, azokon kívül még tovább tartott. A banki átutalás ideje azonban nem mindenhol változott, lássuk a részleteket!
Az AFR 2020. március másodikán lépett életbe, és nagyon komoly változást hozott. Hiszen a pénzügyeket sokkal gyorsabban lehet intézni. A banki átutalások március másodika óta öt másodpercen belül teljesülnek, de csak akkor, ha azok két hazai bank, forintban vezetett számlája között, elektronikusan (internetes webbank, vagy mobilos applikáció használatával) történnek. A küldő és a fogadó fél lehet magánszemély, vagy vállalkozás, az utalásnak viszont esetinek kell lennie, ez egy további feltétel. Az is feltétel, hogy az átutalás összege 10 millió forint alatt legyen.
Mit jelent pontosan az említett öt másodperces átutalási idő?
Az öt másodperces szabály azt jelenti, hogy a fogadó fél bankszámláján az utalást követően ennyi idő alatt megjelenik az összeg, tehát azonnal fel is tudja használni. Fontos tudni, hogy nemcsak munkanapon, hanem bármikor. Azaz, ha valaki éjszaka utal nekünk (a megadott feltételek mellett), akkor is öt másodpercen belül a bankszámlánkon lesz a pénz, amelyet akár azonnal fel is használhatunk.
A banki átutalás ideje nem mindenütt változott. A már említett 10 millió forint, vagy afeletti összegű átutalásoknál, a csoportos beszedéseknél, valamint a kötegelt átutalásoknál (például: munkabérek, nyugdíjak) egyelőre maradt a régi rendszer, azaz nem lett rövidebb a küldési idő. A devizaszámlák és a hitelkártyaszámlák esetében szintén nem teljesül az „azonnaliság”.
Fontos tudni, hogy – ahogyan eddig – a továbbiakban is van lehetőség a késleltetett utalásra, azaz arra, hogy mi határozzuk meg, melyik napon induljon az átutalás. Arra viszont oda kell figyelni az új rendszerben, hogy a küldés sikeres volt-e (nem akadt-e valamilyen hiba, fedezet probléma, vagy rendszerhiba), mert a bank nem kísérli meg újra az utalás, ha az első nem jött össze.
Összességében tehát nagyot léptünk előre az AFR bevezetésével, hiszen a pénzügyeink jelentős része sokkal gyorsabban intézhető a korábbiaknál.