THM a fogyasztási hiteleknél 5,9% és egyéb rendelkezések
A szerdai bejelentés után csütörtökön a kormányrendelet is megjelent: a vállalati és a lakossági hitelek törlesztését felfüggesztették. A fizetési moratórium minden hitelre érvényes. THM a fogyasztási hiteleknél 5,9 százalék. Lássuk a részleteket!
A magyar kormány több gazdasági lépésről is határozott a koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzetre reagálva. A szerdán bejelentett intézkedések fő eleme az, hogy felfüggesztették a vállalati és lakossági hitelek törlesztését, illetve maximalizálták a fogyasztási kölcsönök teljes hiteldíj mutatóját, az ilyen típusú hiteleknél a THM 5,9 százalék lett. A fizetési moratórium minden pénzintézet és adós között kötött hitelügyletre vonatkozik, beleértve a pénzügyi lízing szerződéseket, a vállalati kölcsönöket, lakáshiteleket, személyi kölcsönöket és még a diákhiteleket is.
Az intézkedés azokra a hitelekre érvényes, amelyeket 2020. március 18-ig folyósítottak, a törlesztések felfüggesztése eredetileg ez év végéig, azaz 2020. december 31-ig tart, de elképzelhető, hogy a jövőben kitolják a határidőt. A fizetési moratórium nemcsak a tőkére és a kamatokra vonatkozik, hanem a járulékos díjakra is, például a kezelési költséget sem kell egyelőre fizetni. A kormányrendelet alapján az intézkedés automatikus, de aki továbbra is szeretné hitelét normál ütemben törleszteni, az megteheti azt.
A felfüggesztett hiteltörlesztéseknél a kölcsön futamideje megnövekszik a moratóriumi időszakkal. A másik komoly változás az, hogy a 2020. 03. 19-étől kötött fogyasztási hiteleknél a teljes hiteldíj mutató (THM) értéke legfeljebb öt százalékkal haladhatja meg a mindenkori jegybanki alapkamatot. Ez azt jelenti, hogy jelenleg maximum 5,9 százalékos THM mellett lehet fogyasztási hitelt igényelni. Kiemelendő, ez a fogyasztási (azaz a zálogjoggal nem biztosított) hitelekre érvényes, úgy, mint a személyi kölcsönök, folyószámlahitelek, hitelkártyák.
A rendelkezésben még bőven akadnak kérdéses pontok, egyelőre néhány dologról nem tudni azt, hogyan is fog működni a gyakorlatban. Például: azok, akik továbbra is normál ütemben törlesztenék hitelüket, mi a teendőjük, hogy kell azt kérvényezniük? Vagy: mi a helyzet a moratórium ideje alatti kamatokkal? Arra az időszakra sincs kamatmentesség, miként fogják ezt majd kérni a pénzintézetek?
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.