KHR (BAR) listásként, vehetek fel hitelt?
A KHR, a hazai pénzügyi szolgáltatást nyújtó intézmények által közösen fenntartott információs rendszer és adatbázis, amely az adatkezelést elektronikus eszközökkel, automatizáltan végzi.

A KHR, azaz a Központi Hitelinformációs Rendszer, korábbi nevén BAR lista azokat a banki ügyfeleket tartja nyilván, akik a bankok szempontjából megbízhatatlannak ítéltettek, azaz nem tudták fizetni a hitelüket. Ezek az ügyfelek a későbbiekben nehezen kapnak hitelt, és ha mégis, akkor csak bizonyos pénzintézeteknél lehetséges. A felkerülés módja ez esetben sajnos lényegtelen, tehát ha adóstársak voltunk egy bedőlt hitelben, amiatt is felkerülhettünk a negatív adóslistára.
A KHR lista, vagyis a központi hitelinformációs rendszerben két féle módon lehetünk nyílvántartva aktív vagy passzív státuszban. A KHR lista azokat az ügyfeleket / cégeket tartja nyílván, akik valamilyen hitelt felvettek vagy jelenleg törlesztenek.
Manapság azonban már passzív KHR listásként se kaphatunk hitelt, illetve ha mégis, akkor csak néhány hitelintézettől. A KHR-ben szereplő adatokat minden hiteligénylés esetén lekéri a bank. Ezek az adatok tartalmazzák az összes fennálló hitelünket, illetve ezek törlesztési múltját, azaz, hogy volt, vagy van-e éppen elmaradásunk. Ha felkerültünk a negatív adóslistára, az azért történt, mert 90 napig fennálló lejárt tartozásunk volt, ami meghaladta az abban az időszakban érvényes minimálbér összegét. Ebben az esetben biztosak lehetünk benne, hogy nehezebb lesz hitelt igényelnünk, akár aktív, akár passzív státusszal szerepelünk a KHR-ben. Fontos tudni, hogy a passzív státuszt akkor kapjuk meg, ha a teljes lejárt tartozást rendeztük. A passzív KHR státusz csak egy évig áll fent, illetve ha engedménnyel szűnik meg az aktív státusz, akkor öt évig, viszont utána törlődik!
Ha ilyen helyzetbe kerültél, semmiképp se fordulj magán hitelezőkhöz, mert az uzsorakamat értelmetlenül magas kiadásokhoz vezet, ráadásul illegális is! Arra sem érdemes számítani, hogy az elmaradt tartozást majd elengedi a bank; könnyítést ugyan adhat, de az elmaradást mindenképp ki kell fizetni! Viszont ha már a KHR-ből a passzív státusz is törlődött, akkor nyugodtan elgondolkodhatsz a hiteligénylésen, mert kedvező hitel konstrukciókat is kaphatsz, amennyiben megfelelő jövedelemmel rendelkezel, ha megvan a megfelelő hitelkonstrukció, már csak a különböző pénzintézetek ajánlatait kell összehasonlítanod! Ezt pedig oldalunkon könnyedén megteheted!