KHR lista – BAR lista – Általános információk, tippek meglepetések helyett
A KHR teljes neve Központi Hitelinformációs Rendszer, melynek régebben BAR lista (Bankközi Adós-és Hitelinformációs Rendszer) néven ismerhettünk. A KHR vagy BAR lista a bankok által közösen létrehozott és fenntartott ún. negatív adóslista. Egyik célja, hogy nyilvántartsák és minden bank számára elérhetővé tegyék a megbízhatatlan adósokat.
A KHR –ben tartják nyilván azokat a személyeket is, akik csalást vagy bűncselekményt követnek el a pénzintézetek kárára. A KHR lista az összes pénzintézet számára hozzáférhető, hiszen közös érdekük, hogy hiteligénylésnél a fizetőképesség vizsgálatakor bármely igénylő státuszát ellenőrizhessék a KHR-ben.
Szerepel a KHR listán? Milyen hátrányokkal jár ez pontosan?
Ha szerepel a KHR listán, hasznos tudnia, hogy hitel igénylésekor ez a tény a folyamatot nagyon nehézkessé teszi. Igaz ez még abban az esetben is, ha csak zálogkötelezettként szerepel a neve az ügyletben.
A legtöbb bank eleve elzárkózik a hitelnyújtástól a nagyfokú kockázat miatt. Amennyiben mégis talál kevésbé szigorú pénzintézetet, a legtöbb esetben sokkal kedvezőtlenebb feltételekkel juthat hitelhez.
Milyen okokból kerülhetünk fel a KHR listára?
Hitelmulasztás esetén
Ha a felvett hitelt nem törleszti megfelelően a banknak és 90 napot meghaladóan a minimálbérnél magasabb összegű lejárt tartozása gyűlik össze.
Ebben az esetben fontos tudni, hogy a hitelügyletben szereplő összes személy – tehát a kezes, adóstárs is – nyilvántartásba kerül a KHR-ben! Kivételt képez ez alól a zálogkötelezett személy, ugyanis ő mindössze az általa felajánlott fedezettel (rendszerint ingatlan) felel a tartozásért.
Kártyával való visszaélés miatt
A KHR-ben nyilvántartott státuszba kerülhetünk bankkártyával vagy hitelkártyával történő visszaélés pl. jogosulatlan kártya – vagy adathasználat miatt is. Ilyen esetekben a személy adatai és az elkövetés körülményei felkerülnek a KHR rendszerébe, ahol azokat 5 évig nyilvántartják. Nincs aktív-passzív státusz, az 5 év leteltét követően véglegesen törlődnek az információk a rendszerből.
Hamis adatok közlése, hamis dokumentumok benyújtása
Hamis adatok közlése miatt is felkerülhetünk a KHR listára, pl. A bankszámlanyitáskor, hitelkérelem során stb. a szerződés megkötésénél valótlan adatok közlése, hamis vagy hamisított okiratot (pl. bankszámlakivonat) nyújtunk be.
Ebben az esetben sincs aktív vagy passzív státusz, a bank által közölt információk, az eset körülményei a KHR-ben 5 évig nyilvántartásban lesznek. Semmilyen módon nem gyorsítható meg a KHR-ből törlés folyamata, de 5 év után a felkerült adatok végérvényesen törlődnek a rendszerből.
Aktív KHR státusz, passzív BAR lista: milyen következményekkel jár? Hogyan és mikor kerülhetünk le róla?
A bankok a KHR listán szereplőkkel szemben különböző feltételeket támasztanak a hitelbírálat során, attól függően, hogy milyen státuszban vagyunk nyilvántartva.
KHR – Aktív státusz
90 napnál régebbi, a minimálbérnél nagyobb összegű lejárt tartozás esetén. Érthető okokból aktív KHR státuszban lévő személyeknek egyik bank sem nyújt kölcsönt jelzáloghitel formában, de személyi kölcsönnél vannak kivételek.
Hogyan szüntethető meg a KHR-ben az aktív státusz?
- A teljes tartozás kifizetésével, 1 év a passzív állomány
- Engedménnyel történő megszűnés esetén 5 év a passzív állomány
- Árverezéssel történő kiegyenlítéssel
- A szerződés átütemezésével (pl. a futamidő meghosszabbítása, törlesztés módjának megváltoztatása). Ezzel azonban nem szűnik meg a KHR státusz!
KHR – Passzív státusz
Passzív státuszba kerülhet, ha rendezte tartozását a felsoroltak valamelyik módján. Ez a státusz max. 1 és 5 évig tart, ennek lejártakor törlésre kerülünk a KHR listáról. Aktív és Passzív státuszban lévőket bizonyos bankok elfogadnak zálogkötelezettként.
Mi történik a behajthatatlan követelésekkel?
A valamely okból nem behajtható tartozások vagy engedménnyel való megszűnés (a bank által veszteségként elkönyvelt adósságok) továbbra is 5 évig maradnak a rendszerben, majd törlődnek!
Fontos információ!
KHR státusz lekérését díjmentesen igényelhetjük
bármely pénzintézetnél, korlátlan alkalommal.
Tipp: Hitelkérelem benyújtása előtt érdemes ezt igényelni. Sok kellemetlenséget megelőzhetünk.
Ha Ön ezt már megtette és konkrét hitelajánlatokat keres, hasonlítsa össze őket egy helyen, kategorizálva, akár most a számítógépén az expresszkolcson.hu oldalán!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.